Ευθαλία, χρόνια σου πολλά!

Ευχές.

Συντονιστής: Συντονιστές

max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Ευθαλία, χρόνια σου πολλά!

Δημοσίευση από max1 »

Χρόνια Πολλά Ευθαλία μου και στο Θεό ευάρεστα.
Να σε χαίρονται οι δικοί σου άνθρωποι κι εμείς εδώ στο forum. Σου εύχομαι να είσαι πάντα έτσι ζωντανή και πρόσχαρη και να κανονίσουμε ακόμα πολλές εκδρομές παρέα :)
gas
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από gas »

Ευθαλία χρόνια πολλά και ευλογημένα.
Όλες οι επιθυμίες σου ευχές μου.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Δημοσίευση από efthumhs »

Ευθαλία χρόνια πολλά και πνευματικά...
plou73
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Δεκ 19, 2005 6:00 am

Δημοσίευση από plou73 »

Ευθαλία μου γλυκιά σου ευχόμαστε Χρόνια Πολλά και Καλό Παράδεισο.Να είσαι γερή πάντοτε πνευματικά και σωματικά και να απολαμβάνουμε το ζεστό και χαρούμενο χαμόγελο σου...Εύχομαι ο Καλός Θεός να σου δώσει πολλές ευλογίες απλόχερα γιατί σίγουρα(με το χέρι στην καρδιά)το αξίζεις.Να είσαι και εσύ αλλά και όλη σου η οικογένεια στον δρόμο για την Αγκαλιά του.... >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<
plou73
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2752
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΥΘΑΛΙΑ

Η Αγία Ευθαλία η Παρθενομάρτυς

Η Αγία Ευθαλία ζούσε στη Σικελία και είχε μητέρα αιμορροούσα, που ονομαζόταν και αυτή Ευθαλία. Κάποτε λοιπόν η μητέρα της, είδε στο όνειρο της τους Άγιους Μάρτυρες Αλφειό, Φιλάδελφο και Κυπρίνο, που τη μνήμη τους γιορτάζουμε στις 10 Μαΐου, οι όποιοι της είπαν: "Αν πιστέψεις στον Χριστό και βαπτισθείς, θα γιατρευτείς και θα σωθείς. Αν όμως όχι, τότε φύγε μακριά μας". Όταν ξύπνησε η μητέρα Ευθαλία πείστηκε στα λόγια των Αγίων Μαρτύρων. Έτσι, μαζί με τη θυγατέρα της Ευθαλία, πίστεψαν στον Χριστό και βαπτίσθηκαν. Υπήρχε όμως και ο γιος της Σερμιλιανός, ο όποιος κόντεψε να την πνίξει, μόλις έμαθε ότι η μητέρα του έγινε χριστιανή. Γλύτωσε το βέβαιο θάνατο, με τη βοήθεια κάποιας υπηρέτριας και έφυγε. Η δε θυγατέρα της, η Αγία Ευθαλία, έκανε δριμύτατη παρατήρηση στον αδελφό της, πού θέλησε να σκοτώσει τη μητέρα τους. Αυτός δε της είπε: "Μήπως και συ είσαι Χριστιανή;". Η Αγία αποκρίθηκε: "Ναι, Χριστιανή είμαι και για τον Χριστό είμαι έτοιμη να πεθάνω πρόθυμα". Τότε ο αισχρός αδελφός της, αφού την έδειρε δυνατά, έπειτα την παρέδωσε σ' έναν δούλο του να τη βιάσει. Προσευχόμενη τότε η Αγία τύφλωσε τον δούλο. Ο δε αδελφός της μόλις είδε το γεγονός, σαν άλλος Κάιν, αποκεφάλισε την αδελφή του και έτσι η μακαρία πήρε το αμάραντο στεφάνι του μαρτυρίου. (Σε κάποιον κώδικα Νο 73 της Μονής Παναγίας στη Χάλκη, η μνήμη της Άγιας φέρεται κατά την 27η Αυγούστου).
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Χρονια σου Πολλα Ευθαλεια !
Εικόνα
Εικόνα
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

stratos έγραψε:Χρονια σου Πολλα Ευθαλια !
Εικόνα
Εικόνα
raxil
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από raxil »

ΕΥΘΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ
ΓΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ
ΓΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΣΟΥ ΓΕΛΙΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΤ ΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΓΓΙΖΕΙ
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥ ΘΑΛΗΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ
ραχήλ
ΡΑΧΗΛ
ekpaideytikos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ekpaideytikos »

Θάλεια μου, χρόνια ευλογημένα, φωτισμένα, δημιουργικά, σε σένα και την οικογένειά σου. Σε ευχαριστούμε για την αγάπη σου και τις συμβουλές σου,για τη ζωντάνια σου :heart:
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

Ευθαλία πολύχρονη, ό,τι καλό να στο δίνει ο Θεός. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρόνια Πολλά”