Αρχιεπ. Χρυσόστομος: Αφήστε ίσυχες τις Κυπριακές Τράπεζες!

Συντονιστής: Συντονιστές

charis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από charis »

Συμφωνω για το οτι η εκκλησια πρεπει να ασχολειτε με πνευματικα κυριως θεματα.Ομως σε καθε κινηση της εκκλησιας πρεπει να βλεπουμε και λιγο τις προθεσεις και πιο σφαιρικα.Η κινηση του Αρχιεπισκοπου εχει κυριως πολιτικες προεκτασεις για να μην εξαρταται η οικονομια της Κυπρου απο ξενους πραγμα που θα εχει σοβαρες επιπτωσεις σε ενα μελλοντικο σχεδιο λυσης .ΔΕν εχω το χρονο για περισσοτερες αναλυσεις αλλα και το κυπριακο ειναι ενα θεμα που απασχολουσε και απασχολει την εκκλησια της Κυπρου και ανησυχει για το ποιμνιο της και δεν εχει σκοπο τα οικονομικα ωφελη,η δικη μου γνωμη.
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

charis έγραψε:Συμφωνω για το οτι η εκκλησια πρεπει να ασχολειτε με πνευματικα κυριως θεματα.Ομως σε καθε κινηση της εκκλησιας πρεπει να βλεπουμε και λιγο τις προθεσεις και πιο σφαιρικα.Η κινηση του Αρχιεπισκοπου εχει κυριως πολιτικες προεκτασεις για να μην εξαρταται η οικονομια της Κυπρου απο ξενους πραγμα που θα εχει σοβαρες επιπτωσεις σε ενα μελλοντικο σχεδιο λυσης .ΔΕν εχω το χρονο για περισσοτερες αναλυσεις αλλα και το κυπριακο ειναι ενα θεμα που απασχολουσε και απασχολει την εκκλησια της Κυπρου και ανησυχει για το ποιμνιο της και δεν εχει σκοπο τα οικονομικα ωφελη,η δικη μου γνωμη.
Συμφωνώ Χάρη. :wink:
Εικόνα
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Christos έγραψε:
charis έγραψε:Συμφωνω για το οτι η εκκλησια πρεπει να ασχολειτε με πνευματικα κυριως θεματα.Ομως σε καθε κινηση της εκκλησιας πρεπει να βλεπουμε και λιγο τις προθεσεις και πιο σφαιρικα.Η κινηση του Αρχιεπισκοπου εχει κυριως πολιτικες προεκτασεις για να μην εξαρταται η οικονομια της Κυπρου απο ξενους πραγμα που θα εχει σοβαρες επιπτωσεις σε ενα μελλοντικο σχεδιο λυσης .ΔΕν εχω το χρονο για περισσοτερες αναλυσεις αλλα και το κυπριακο ειναι ενα θεμα που απασχολουσε και απασχολει την εκκλησια της Κυπρου και ανησυχει για το ποιμνιο της και δεν εχει σκοπο τα οικονομικα ωφελη,η δικη μου γνωμη.
Συμφωνώ Χάρη. :wink:
Τότε να κάνει και κάτι στο να μη παίζουν στο ΡΙΚ τούρκικους υπότιτλους και να μη λένε τις ειδήσεις στα Τουρκικά στο κρατικό κανάλι της Κύπρου
Καλή Σαρακοστή
charis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από charis »

Μην ξεχναμε οτι η οποια λυση θα αναγκαστουμε να ζησουμε και με τους τουρκοκυπριους το μισος και η εχθρα για το καθε τι το τουρκικο δεν νομιζω οτι βοηθα.Να μην παρεξηγουμε δεν εχω παει στα κατεχομενα και ουτε λογαριαζω να το πραξω αν δεν ελευθερωθουν τα σκλαβωμενα μερη μας ειμαι εναντιον της κατοχης εναντια στην τουρκικη πολιτικη πιο εναντια στους ελληνες που πορευονται και παρασυρονται με την τουρκικη προπαγανδα Το μεσο τουρκοκυπριοςανθρωπο πρεπει να τον βλεπουμε και λιγακι σαν ανθρωπο και οχι φανατικα εχθρο μας,αυτο πιστευω να ειναι και το πνευμα της εκκλησιας αγαπη αλλα εκει που καταπατειτε η ελευθερια που πρωτος ο Ιησους Χριστος μας διδαξε και μας εδωσε εκει και θα αντιδρασουμε.
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

Αρχιεπίσκοπος Χρυσόστομος Β': Όχι στην οικονομική υποδούλωση
«ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ εκείνο που δεν κατάφεραν οι εχθροί της Κύπρου με το δημοψήφισμα, εκείνο που δεν κατάφεραν στο Συμβούλιο Ασφαλείας, να έρθουν τώρα να το καταφέρουν με την οικονομική υποδούλωση». Κατηγορηματικός ο Αρχιεπίσκοπος Χρυσόστομος βλέπει μετά το δημοψήφισμα νέα επιβουλή κατά της Κύπρου μέσω της εξαγοράς κυπριακών τραπεζών και δηλώνει ότι η Εκκλησία θα στηρίξει εκεί και όπου μπορεί τις κυπριακές τράπεζες. Η Εκκλησία της Κύπρου δεν επιθυμεί αυτό που δεν κατάφεραν οι εχθροί της Κύπρου με το δημοψήφισμα να το καταφέρουν τώρα με την οικονομική υποδούλωση, με τη μορφή εξαγοράς των κυπριακών τραπεζών, υποστήριξε και προέτρεψε όσους ΅επιβουλεύονται' τις κυπριακές τράπεζες να καταλάβουν ότι θα υπάρξει δυναμική αντίδραση.

Πηγή: http://www.phileleftheros.com/
Εικόνα
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

Οικονομία, Δευ 23/04/2007 12:28
Η Marfin πούλησε στην Αρχιεπισκοπή Κύπρου το 7,17% της Ελληνικής Τράπεζας

Marfin Popular Bank ανακοίνωσε τη Δευτέρα στο Χρηματιστήριο Αξιών Κύπρου ότι ολοκληρώθηκε η μεταβίβαση στην Ιερά Αρχιεπισκοπή Κύπρου του ποσοστού 7,17% που κατείχε στην Ελληνική Τράπεζα.
Πηγή: http://www.in.gr/news/QuickNews.asp?lngEntityID=796661
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”