Ποια είναι η καλύτερη επενδυτική στρατηγική!

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
AUONITHS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Ποια είναι η καλύτερη επενδυτική στρατηγική!

Δημοσίευση από AUONITHS »

Από κει που δεν το περιμένει κάποιος έρχεται κάποιες φορές μια μαρτυρία….. :-O


Ποια είναι η καλύτερη επενδυτική στρατηγική!


Ένας ιεραπόστολος αποφάσισε να διδάξει την Πίστη του Χριστού σ’ ένα άτυχο λευκό αγόρι που είχε ναυαγήσει με τους γονείς του σ’ ένα έρημο νησί και είχε στο μεταξύ μείνει μόνος. "Πρόλαβαν οι γονείς σου να σου μάθουν προσευχή"; "Ναι", απάντησε το αγόρι: "Κύριε Ιησού Χριστέ μη με ελεείς"! Έφριξε ο ιεραπόστολος και έκατσε να μάθει στο παιδί την σωστή προσευχή...

Έμεινε μαζί του βδομάδες ολόκληρες και όταν βεβαιώθηκε ότι ο νεαρός λευκός άνδρας είχε μάθει σωστά να προσεύχεται στον Κύριο, αποφάσισε να γυρίσει με τη βάρκα του στο διπλανό νησί που ήταν η ιεραποστολή.

Η βάρκα είχε αρχίσει να απομακρύνεται, όταν ο νεαρός είπε να κάνει μία πρόβα χωρίς την παρουσία του παπά. Και κάπου στη μέση της προσευχής τα ξέχασε όλα! Λέξη δεν θυμότανε. Τον έπιασε τρόμος και ταραχή. Έπρεπε να προλάβει τον ιεραπόστολο, αλλά η βάρκα είχε ήδη αρχίσει να βγαίνει στα ανοικτά. Βάζει, λοιπόν, όλη του τη δύναμη και τρέχει προς τον ιερέα.

Ο ιεραπόστολος έμεινε με ανοικτό το στόμα όταν είδε δίπλα του τον μικρό να του ζητάει απεγνωσμένα τη συνέχεια της προσευχής! Δεν πίστευε στα μάτια του. Είχε περπατήσει πάνω από τα κύματα και είχε προφτάσει την βάρκα! "Άσε παιδί μου", ψέλλισε. "Κάνε την προσευχή σου όπως εσύ ξέρεις και αγνόησε εμένα"...

Την ιστορία αυτή θα την ακούσετε σε διάφορες παραλλαγές, αλλά η κεντρική ιδέα είναι η ίδια. Την θυμόμαστε με διάφορες αφορμές και όχι μόνο πνευματικές! Βρίσκει εφαρμογή και σε απλά καθημερινά πράγματα, όπως είναι τα θέματα των επενδύσεων.

Έρχονται διάφοροι και μας λένε πως πρέπει να κάνουμε αυτό και πως πρέπει να κάνουμε το άλλο. Θέλουν να ακολουθήσουμε ένα συγκεκριμένο μοτίβο, να μας βάλουν μέσα σ’ ένα καλούπι που έχουν μάθει να το αναγνωρίζουν καλά και κατά συνέπεια να το κρίνουν. Η πρόθεσή τους δεν είναι κακή. Συνήθως το κάνουν από ενδιαφέρον ή από διάθεση να μας βοηθήσουν. Στην πράξη, όμως, εκείνος που είναι ταγμένος για να φτάσει κάπου, βρίσκει το δρόμο να το κάνει και οι όποιες συμβουλές του είναι άχρηστες!

Μόλις προχτές έτυχε να γνωρίσουμε έναν κύριο που έχει έναν δικό του τρόπο να επενδύει στις αγορές. Δεν ακολουθεί πολύπλοκες στρατηγικές, δεν σπαταλά τον χρόνο του σε ατελείωτες έρευνες. Δεν ξέρει καλά – καλά να διαβάσει έναν ισολογισμό. Παρ΄ όλα αυτά έχει κατορθώσει τα τελευταία είκοσι χρόνια να κάνει μία μεγάλη περιουσία, ξεκινώντας με ψίχουλα. Τύχη; Δύσκολο να το πει κανείς για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Τι άλλο μπορεί να είναι; Ο ίδιος δεν κατάλαβε καλά – καλά την ερώτηση, διότι του φαίνονται αδιανόητα όλα αυτά που προσπαθούσαμε να του πούμε. "Αν μου αρέσει η εταιρεία την αγοράζω, αν δεν μου αρέσει δεν την αγγίζω". Έτσι απλά! Έχετε αντίρρηση; Εκείνον ποσώς τον ενδιαφέρει...

Θανάσης Μαυρίδης
Πηγή:www.capital.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”