Πώς οικονομεί τα πράγματα ο Θεός;

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Πώς οικονομεί τα πράγματα ο Θεός;

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Kάποτε ένας άγιος γέροντας προσευχόταν στο Θεό να του αποκαλύψει το μυστήριο, γιατί άνθρωποι δίκαιοι και ευσεβείς είναι φτωχοί και δυστυχούν και αδικούνται, ενώ πολλοί, άδικοι και αμαρτωλοί, είναι πλούσιοι και αναπαύονται, και πως ερμηνεύονται οι κρίσεις του Θεού. O Θεός θέλοντας να τον πληροφορήσει, του έβαλε στην καρδιά λογισμό να κατέβει στον κόσμο. Περπατώντας λοιπόν ο γέροντας, βρέθηκε σ' ένα δρόμο πλατύ, όπου περνούσαν πολλοί. Eκεί υπήρχε ένα λιβάδι και μια βρύση με καθαρό νερό. O Aββάς κρύφτηκε στην κουφάλα ενός δέντρου και σε λίγο περνά ένας άνθρωπος πλούσιος, που ξεπέζεψε και κάθισε να φάει. Eκεί που αναπαυόταν βγάζει ένα πουγκί με εκατό φλουριά για να τα μετρήσει. Aφού τα μέτρησε, νόμισε πως τα έβαλε πάλι μέσα στο ρούχο του, εκείνα όμως έπεσαν στη γη. Σηκώθηκε λοιπόν και καβαλίκεψε το άλογο του αφήνοντας εκεί τα φλουριά. Έπειτα πέρασε από κει άλλος οδοιπόρος για να πιει νερό. Bρίσκει τα φλουριά, τα παίρνει και φεύγει γρήγορα.

Kατόπιν ήλθε άλλος φτωχός πεζοδρόμος, φορτωμένος και κουρασμένος και κάθισε κι αυτός ν' αναπαυθεί. Eνώ έβγαζε ένα παξιμάδι για να φάει, έρχεται ο πλούσιος, πέφτει πάνω στο φτωχό και του λέει με θυμό: "Γρήγορα, δώσε μου τα φλουριά που βρήκες". O φτωχός με όρκους μεγάλους έλεγε πως δεν είδε τέτοιο πράγμα. Tότε ο πλούσιος άρχισε να τον δέρνει με τη βίτσα του λουριού του αλόγου του και μ' ένα χτύπημα στο μήνιγγα τον σκότωσε. Kαι άρχισε να ψάχνει όλα τα ρούχα και τα πράγματα του φτωχού, και επειδή δε βρήκε τίποτε, έφυγε πολύ λυπημένος.

O Aββάς βλέποντας όλα αυτά έκλαιγε και σπαρασσόταν η καρδιά του για τον άδικο φόνο και παρακαλώντας τον Kύριο, έλεγε: "Kύριε, ποια είναι η βουλή Σου και πως υπομένει αυτά η αγαθότητα Σου". Tότε παρουσιάστηκε άγγελος και του είπε: "Mη λυπάσαι, Γέροντα, διότι όλα με τη θέληση του Θεού γίνονται, αλλά κατά παραχώρηση, άλλα για παίδευση και άλλα για οικονομία. Mάθε λοιπόν ότι αυτός που έχασε τα φλουριά είναι γείτονας εκείνου που τα βρήκε. O δεύτερος είχε περιβόλι αξίας εκατό φλουριών, αυτός δε ο πλούσιος ως πλεονέκτης που ήταν, το πήρε δικαστικώς μόνο για πενήντα φλουριά.

Kι επειδή παρακαλούσε ο φτωχός περιβολάρης το Θεό να κάνει εκδίκηση, οικονόμησε έτσι ο Θεός και του τα έδωσε διπλά, αντί πενήντα φλουριά, εκατό. εκείνος δε ο άνθρωπος που φονεύθηκε άδικα είχε κάνει ένα φόνο, επειδή όμως είχε έργα χριστιανικά και θεάρεστα, θέλοντας ο Θεός να τον σώσει και να τον καθαρίσει από την αμαρτία του φόνου, οικονόμησε να σκοτωθεί άδικα, για να σωθεί η ψυχή του. Aυτός δε, ο πλεονέκτης, που έκανε το φόνο, έμελλε να κολαστή από τη φιλαργυρία κα την πλεονεξία του γι' αυτό τον άφησε ο Θεός να πέσει στο αμάρτημα του φόνου, για να πονέσει η ψυχή του και να ζητήσει μετάνοια. Kαι να, τώρα αφήνει τον κόσμο και πάει να γίνει μοναχός. Λοιπόν, πήγαινε τώρα στο κελί σου και μην πολυεξετάζεις τις κρίσεις του θεού, διότι είναι ανεξερεύνητες και ανεξιχνίαστες". Aυτά αφού άκουσε από τον άγγελο ο Aββάς, δόξασε το Θεό.

Oι άνθρωποι προσπαθούμε με τη λογική μας να δώσουμε απάντηση σ' ερωτήματα που είναι πέρα και έξω από τις δυνατότητες μας και δεν προσδιορίζονται. Όπου ο Θεός βάζει μια τελεία, δε μπορούμε εμείς να βάζουμε ερωτηματικό. Oι Πατέρες και οι Άγιοι της Eκκλησίας μας, σαν άνθρωποι είχαν και αυτοί αγωνιώδη ερωτήματα.

Tέλος επικαλούμαι τον Άγιο Iωάννη το Xρυσόστομο αντί επιλόγου: "Oι θλίψεις καλλιεργούν την υπομονή. H αγάπη του Θεού ξέρει και ρυθμίζει το μέγεθος των θλίψεων. H Θεία Πρόνοια είναι ανεξήγητη και η φροντίδα του Θεού ακατανόητη. Tα κρίματα του Θεού είναι άβυσσος πολλή".

Άγγελος Γκούνης
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

============================================
Από το κείμενο του αδελφού NIKOSZ :
Tότε παρουσιάστηκε άγγελος και του είπε: "Mη λυπάσαι, Γέροντα, διότι όλα με τη θέληση του Θεού γίνονται, αλλά κατά παραχώρηση, άλλα για παίδευση και άλλα για οικονομία.

Αδελφέ αυτό γράφει και ο ταλαίπωρος Silver. Και οι σεισμοί και οι πόλεμοι
και τα τσουνάμια και οι πυρκαγιές και οι πλημμύρες και οι καρκίνοι, τα
πάντα γίνονται γιατί το θέλει ο Θεός που είναι :ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ...

Αν η πυρκαγιά και οι θάνατοι έγιναν κατα παραχώρηση ή για παίδευση ή για οικονομία, ο Silver δεν γνωρίζει. Γνωρίζει δε απολύτως--ένεκα της πίστης μας στην Ορθοδοξία--ότι έγιναν, (οι πυρκαγιές και οι θάνατοι) γιατί το ήθελε ο Θεός της Αγάπης. Ναι το ήθελε ο Θεός της Αγάπης και έγιναν, για ένα εκ των τριών λόγων, ήτοι της παραχώρησης της παίδευσης ή της οικονομίας.

Εάν συμφωνείς, δεν έχουμε πρόβλημα. Εάν όχι, τότε έχουμε πρόβλημα!!!

Η ώρα είναι 4 το πρωϊ, ζητώ συγγνώμη θα σας αφήσω να κλείσω λίγο τα μάτια μου.

Καλή σας μέρα.

============================================
friend
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από friend »

καλημερα NIKOSZ συνταρακτικο το κειμενο σου και πραγματι μεσα απο αυτο πραγματι φαινεται η οικονομια του ΘΕΟΥ μας.αγνωστες οι βουλες ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ.ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΝ ΣΟΦΙΑ ΕΠΟΙΗΣΕ.
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Τώρα ΝίκοΖ ήλθες στα ίσια σου ..με αυτό που παράθεσες. Πράγματι συνατρακτικό.............
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

«Τροπάριο της Κασσιανής»

Πηγή της έμπνευσής του το Κατά Λουκάν (ζ΄, 36-50)[27], όπου ιστορείτε η επίσκεψη του Ιησού στο σπίτι του Φαρισαίου, η συνάντησή του με την αμαρτωλή γυναίκα και τέλος η άφεση των αμαρτιών της. Παρακολουθούμε τη γυναίκα -τις σκέψεις και τα συναισθήματά της- τη στιγμή που αναγνωρίζοντας τη θεότητα του Ιησού συνειδητοποιεί το βάρος της ενοχής για τις αμαρτίες της. Αξιοπρόσεκτο είναι το γεγονός ότι στην αρχή του τροπαρίου συγκαταλέγει τον εαυτό της στις (αγνές) μυροφόρες που έφεραν μύρο στον τάφο του Χριστού (Λουκάς κδ΄, 1, «ήλθον επί το μνήμα φέρουσαι…αρώματα»)[28]. Με τα δάκρυα της πλένει τα πόδια του Ιησού και με τα μαλλιά της τα σφουγγίζει ως ύψιστη ενέργεια ταπεινοφροσύνης και έμπρακτη απόδειξη της αγάπης και της μετάνοιάς της.

Η αγάπη που γεννιέται στην καρδιά της και η απόλυτη πίστη ότι ο Ιησούς δεν είναι ο τιμωρός Θεός της Παλαιάς Διαθήκης, αλλά ο Σωτήρας που ήρθε να ‘άρει τις αμαρτίες του κόσμου’ βρίσκονται συμπυκνωμένες στην αναφορά στην Εύα (πρώτη και ύψιστη αμαρτωλή γυναίκα) που εμβόλιμα τοποθετεί η Κασσιανή: «καταφιλήσω τους αχράντους σου πόδας…ων εν τω Παραδείσω Εύα το δειλινόν / κρότον τοις ωσί ηχηθείσα / τω φόβω εκρύβη». Ο φόβος της τιμωρίας που αισθάνθηκαν οι Πρωτόπλαστοι: «Και ήκουσαν την φωνήν Κυρίου του Θεού, περιπατούντος εν τω παραδείσω προς το δειλινόν και εκρύφθησαν ο Αδάμ και η γυνή αυτού από προσώπου Κυρίου του Θεού» (Γένεσις, Γ΄)[29] δεν υφίσταται στην καρδιά της αμαρτωλής. Με την πράξη της δηλώνει: Είμαι εδώ, έχω επίγνωση των αμαρτιών μου, δεν φεύγω από φόβο, αλλά πέφτω και πλένω με τα δάκρυά μου και σκουπίζω με τα μαλλιά μου τα πόδια, που φοβήθηκε η Εύα, γιατί εγώ αγάπησα πολύ και μετανόησα. Αγάπησα τον παντοδύναμο Θεό «ο νεφέλαις διεξάγων της θαλάσσης το ύδωρ…ο κλίνας τους ουρανούς τη αφράστω σου κενώσει» που δεν είναι τιμωρός αλλά «ο αμέτρητος έχων το έλεος».
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Δίκαια, λοιπόν, ο Ψαλμωδός ψάλλει–κι εμείς συμφωνούμε μαζί του: «Ο Θεός ημών είναι Θεός σωτηρίας· και Κυρίου του Θεού είναι η λύτρωσις από του θανάτου» (Ψαλμ. 68/ξη/20). Αυτή είναι η χαρά του Θεού, όχι να αφαιρεί τη ζωή αλλά ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ ΖΩΗ!
_________________
*************************************
http://www.youtube.com/watch?v=yKbBcAD4 ... ed&search=
Καλή Σαρακοστή
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

silver έγραψε:Αδελφέ αυτό γράφει και ο ταλαίπωρος Silver. Και οι σεισμοί και οι πόλεμοι και τα τσουνάμια και οι πυρκαγιές και οι πλημμύρες και οι καρκίνοι, τα πάντα γίνονται γιατί το θέλει ο Θεός που είναι :ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ...

Αν η πυρκαγιά και οι θάνατοι έγιναν κατα παραχώρηση ή για παίδευση ή για οικονομία, ο Silver δεν γνωρίζει. Γνωρίζει δε απολύτως--ένεκα της πίστης μας στην Ορθοδοξία--ότι έγιναν, (οι πυρκαγιές και οι θάνατοι) γιατί το ήθελε ο Θεός της Αγάπης. Ναι το ήθελε ο Θεός της Αγάπης και έγιναν, για ένα εκ των τριών λόγων, ήτοι της παραχώρησης της παίδευσης ή της οικονομίας.

Εάν συμφωνείς, δεν έχουμε πρόβλημα. Εάν όχι, τότε έχουμε πρόβλημα!!!

Η ώρα είναι 4 το πρωϊ, ζητώ συγγνώμη θα σας αφήσω να κλείσω λίγο τα μάτια μου.

Καλή σας μέρα.
Καταρχην καλησπερα σε ολους !

Αρχιζοντας θα ηθελα να πω κατι !

Ειναι οξυμωρο να γνωριζομαστε με καποιους ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΝΟ
και να με αποκαλουν NIKOZ !

Οσους γνωριζω τους λεω με το ονομα τους !

Μανο,Ηλια,Γιαννη κτλ !

Εσεις εκει NIKOSZ ο ενας NIKOZ ο αλλος !

Πιστευω να καταλαβατε !

Στο θεμα μας τωρα !

Κωνσταντινε η γνωμη μου ειναι οτι ο Κυριος ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ
οπως λες να γινει αυτο που εγινε !

Απλα ΕΠΕΤΡΕΨΕ να συμβει κατα παραχώρηση ή για παίδευση ή για οικονομία !

ΑΛΛΟ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ !

Εάν συμφωνείς, δεν έχουμε πρόβλημα. Εάν όχι, τότε έχουμε πρόβλημα!!!

Στο διαδυκτιο μπηκα για να μαθω σαν νεουδι στα πνευματικα
που ειμαι και ακομη !

Πιστευα οτι τα πραγματα θα ηταν ιδεατα οπως
ιδεατος ειναι ο Κυριος μας !

Η Αγαπη πρεπει να δινεται χωρις ανταλλαγμα !

Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε όρη μεθιστάνειν, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμι. Και εάν ψωμίσω πάντα τα υπάρχοντά μου, και εάν παραδώ το σώμα μου ίνα καυθήσωμαι, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ωφελούμαι.

Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπερεύεται, ου φυσιούται, ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν, ου χαίρει επί τη αδικία, συγχαίρει δε τη αληθεία. Πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει. Η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει.

Προς Κορινθίους Α' (13,1 –13,7)


μας συμβουλευει ο Αποστολος Παυλος !

ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ !

ΣΕ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΥΣ !

ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΟΧΙ !

Την ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ που μου το λες συνεχεια
μην την κοροιδευεις ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !

Ο Χριστος που αγαπαμε μερικοι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ !

ΑΓΑΠΗ !

Ε και αν καποιες φορες τον στεναχωρουμε ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ
να μας συμβουν καποια πραγματα
κατα παραχώρηση ή για παίδευση ή για οικονομία !!!

Τελικα εκεινο το τραγουδακι το παλιο
θα στο ξαναχαρισω μου φαινεται !

Με ΑΓΑΠΗ !

http://www.youtube.com/watch?v=YYG6Q4O8x08
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Νίκο κάποιοι εδώ Ηδονίζονται με την αίσθηση της τιμωρίας
Χαίρονται στη σκέψη της τιμωρίας , της κραυγής , του πόνου , του καρκίνου που θα πλήξει το κόσμο , της φωτιάς που θα κατακάψει πόλεις και θα ουρλιάζουμε τρέχοντας
Αυτό μάθαν πως είναι αγάπη , αυτό νομίζουν γιατί αυτό τους αρέσει
Το θλιβερό είναι πως δεν έχουν ιδέα τι είναι αγάπη
ΑΓΑΠΗ δεν είναι 5 απλά γράμματα , αγάπη είναι οι πράξεις
Αγάπη είναι να είσαι παιδί
Ολη τους η χαρά είναι όσα χωρία από τις γραφές παρουσιάζουν ένα Θεό ως τιμωρό και εκδικητικό
Δεν νομίζω όμως ότι μπήκαν στο κόπο να αναλύσουν όσα διάβασαν
Ο λιθοβολισμός θα τους άρεσε πολύ να υπήρχε και θα ήταν οι πρώτοι που θα έψαχναν στη γη για μεγάλους λίθους
Γιατί ξεχνάνε
Ξεχνάνε πως ο ΧΡΙΣΤΟΣ όταν ήρθε ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΟ σε κανέναν
ΔΕΝ Εκρινε μπροστα σε άλλους κανένα αμαρτωλό ούτε πρόσβαλε κανένα
ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ ζήτησε και όποιος φύγει από την αγάπη Του , ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥ

Αν είχαν ΑΓΑΠΗ όπως πολλές φορές επαναλαμβάνουν ,δεν θα τολμούσαν με τόση ευκολία να προσβάλουν και να ποδοπατήσουν όσους βρεθούν στο διάβα τους με "διαφορετικές" απόψεις

Γράφουν 10 φορές τη λέξη Αγάπη .......... ΧΑ ..........αυτό ήταν
Το κάναμε το χρέος
Γράψαμε τη λέξη
Την άκουσαμε ΤΟΣΕΣ φορές εδώ μέσα αυτή τη λέξη που νομίζω ότι θα έπρεπε το background του site να ήταν γεμάτο κόκκινες καρδούλες

Θα την δεις την "αγάπη τους" στην αμέσως επόμενη απάντηση που θα παραθέσουν
Περίμενε και θα δεις
_________________
Καλή Σαρακοστή
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

=============================================
O NIKOSZ έγραψε :
ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ !

ΣΕ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΥΣ !

ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΟΧΙ !

Την ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ που μου το λες συνεχεια
μην την κοροιδευεις ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !

Ο Χριστος που αγαπαμε μερικοι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ !

ΑΓΑΠΗ !

Αδελφέ NIKOSZ, καλή μέρα σε σένα (αν και τώρα είναι, στην αγιοτόκο Ελλάδα μας, απόγευμα), και Καλό Μήνα σε σένα, στη διεύθυνση αυτού του ιστοχώρου, στα αγαπητά μέλη, στους επισκέπτες και σε όλη τη Δημιουργία του Θεού της Αγάπης και της Δικαιοσύνης, Κυρίου μας Ιησού Χριστού.

Γράφεις ότι δεν σου αρέσει που χρησιμοποιώ το NIKOSZ, και όχι το όνομά σου. Μα αδελφέ αυτός είναι ο Νόμος και ο κανονισμός του φόρουμ, να μην αναγράφονται τα πραγματικά ονόματα. Για να μη φέρω σε δύσκολη θέση, την διεύθυνση αυτού του ιστοχώρου, και αναγκασθούν να μου κάνουν παρατήρηση, κάνω υπακοή, είναι κακό αυτό;

Αδελφέ γράφεις :
Κωνσταντινε η γνωμη μου ειναι οτι ο Κυριος ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ
οπως λες να γινει αυτο που εγινε !
Εάν ο Κύριος ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ--κατα την γνώμη σου--τότε γιατί μας έβαλες το κείμενο του Ορθοδόξου Κληρικού που γράφει :
Mη λυπάσαι, Γέροντα, διότι όλα με τη θέληση του Θεού γίνονται
και συνεχίζει το κείμενο :
άλλα κατά παραχώρηση, άλλα για παίδευση και άλλα για οικονομία.
Σε αυτή τη πρόταση, συμφωνείς. Όμως αυτή η πρόταση προϋποθέτει την πρώτη πρόταση, ότι όλα με τη θέληση του Θεού γίνονται.

Μετά αδελφέ γράφεις :ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ, ΣΕ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΟΧΙ!

Και σε ερωτώ : Εάν δεν συμπορεύεται η Αγάπη με την Δικαιοσύνη τότε

1) Γιατί ο παρών ιστοχώρος δεν δείχνει αγάπη να αφήσει όλους να μπουν μέσα εδώ να γράφουν; Ασφαλώς γιατί εφαρμόζει δικαιοσύνη, και προσπαθεί να διαφυλάξει, κάτι το ωραίο που προσπαθεί να κάνει, προς Δόξαν Θεού.

2) Εάν εσύ πιστεύεις μόνο στην Αγάπη, σε όλους και σε όλα ανεξαιρέτως
όπως γράφεις, ερωτώ σε : Τι τις θέλεις τις διαμαρτυρίες και τις α-κινητοποιήσεις, και όλα αυτά που γράφεις και κάνεις;

Που είναι η Αγάπη σου σε όλα και όλους ανεξαιρέτως, όταν δημιουργείς με τις ενέργειές σου, ένα επί πλέον πρόβλημα στην Αρχή και Εξουσία της Ελλάδος, η οποία Αρχή και Εξουσία είναι τεταγμένη υπό του Θεού;

Πως αδελφέ μου αγαπημένε, γνωρίζεις το εδάφιο του Αποστόλου Παύλου
περί Αγάπης( Α. Κορ. ΙΓ:1), και παραβλέπεις το εδάφιο του ιδίου Αποστόλου περί Καθηκόντων σου--ως Χριστιανού--προς το Κράτος σου;

Ασφαλώς εδώ θα προβάλλεις λόγους δικαιοσύνης. Συμφωνώ. Που είναι όμως η Αγάπη σου, σε όλους και όλα ανεξαιρέτως; Γιατί εδώ αναγνωρίζεις την ανάγκη Δικαιοσύνης, ενώ στην περίπτωση της Θελήσεως του Θεού δεν μπορείς να την καταλάβεις, να την αναγνωρίσεις και να την αποδεχθείς;

Αυτά προς το παρόν. Νομίζω πως--πρώτα ο Θεός--θα έχει συνέχεια..

============================================
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

ΠΩΣ ΤΗ ΛΕΓΑΜΕ ΤΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ?

Ο ΛΥΚΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΓΕΡΑΣΕ .... ;;;

ΔΕΝ ΤΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ !

ΛΟΙΠΟΝ SILVER ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΡΑΦΩ
ΣΕΛΙΔΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΑΣΤΟ
ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ http://www.youtube.com/watch?v=UA4Lw4Z7PVk

ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΜΑΣ

ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ;

ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ ΠΡΟΚΟΠΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ !

ΔΙΚΟ ΣΟΥ SILVER

http://www.youtube.com/watch?v=YYG6Q4O8x08

ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΓΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ! :lol:
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”