Οι πειρασμοί των λογισμών

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Οι πειρασμοί των λογισμών

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Ένας από τους πολέμους των δαιμόνων είναι και οι βλάσφημοι λογισμοί, που βάζουν στο νου μερικών αδελφών και τους ενοχλούν έντονα, ή και άλλοι, ακάθαρτοι λογισμοί, με τους οποίους επίμονα τους βασανίζουν. ΄Οταν ο πιστός δεν τους συμμερίζεται ούτε για λίγο και δεν τους δέχεται, δεν ευθύνεται και δεν αμαρτάνει. Πρόκειται για πόλεμο, που από φθόνο και κακία του προξενούν οι δαίμονες, και γι΄ αυτό δεν πρέπει να απελπίζεται και να μικροψυχεί, αλλά να τους περιφρονεί και ταπεινά να καταφεύγει στον Παντοδύναμο. Κι εκείνος, όταν κρίνει κατάλληλη την ώρα, του παίρνει τον πειρασμό. Συμπαθείς είναι εκείνοι οι αδελφοί, που από άγνοια νομίζουν, όταν συναντήσουν ένα τέτοιο πειρασμό, ότι αμαρτάνουν οι ίδιοι και ευθύνονται γι΄ αυτόν, με αποτέλεσμα να θλίβονται υπέρμετρα, χωρίς να μπορούν να βρουν μια λύση. Χρειάζεται να καταφύγουν στον Πνευματικό τους και στη μελέτη των Πατέρων, για να μπορέσουν να κατανοήσουν τον πειρασμό και να τον αντιμετωπίσουν σωστά.

«Είπε ένας από τους Αγίους: ΄Ηταν κάποιος τίμιος γέροντας από τους αναχωρητές και τον επισκέφθηκα μια φορά, ενώ ήμουνα λυπημένος από τους πειρασμους. Αυτός λοιπόν ήταν ασθενής και καθόταν ξαπλωμένος. Αφού τον χαιρέτησα, κάθισα κοντά του και του είπα: Προσευχήσου πάτερ για μένα, γιατί βρίσκομαι σε μεγάλη λύπη εξ αιτίας των πειρασμών των δαιμόνων. Αυτός τότε, αφού άνοιξε τα μάτια του, με πρόσεξε και μου είπε: Παιδί μου, εσύ είσαι νέος και δεν επιτρέπει ο Θεός να σου έρθουν πειρασμοί. Κι εγώ του απάντησα: Και νέος είμαι και πειρασμούς που αρμόζουν σε δυνατούς και προχωρημένους έχω. Και εκείνος πάλι είπε: Λοιπόν, ο Θεός θέλει να σε κάνει σοφό. Κι εγώ είπα: Πώς θα με κάνει σοφό; Γιατί εγώ κάθε μέρα γεύομαι τον θάνατο. Κι εκείνος πάλι: Ο Θεός σε αγαπά, σώπα. Ο Θεός πρόκειται να σου δώση τη Χάρη Του.»


Αρχιμ. Τύχων
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”