Η εναέρια προσευχή

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
NikolaosP
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 11, 2006 5:00 am

Η εναέρια προσευχή

Δημοσίευση από NikolaosP »

Η πριγκίπισσα Ε.Σ. είχε ένα ανηψιό που υπόφερε από τέτοια αδυναμία, ώστε δεν μπορούσε να περπατήση μόνος του. Τον έφερε λοιπόν με φορείο στο Σάρωφ και τον οδήγησε στον όσιο Σεραφείμ.
Ο στάρετς εκείνη την ώρα στεκόταν στην πόρτα του κελλιού του, σαν να περίμενε τον άρρωστο. Αφού μπήκαν μέσα, του είπε:
"Θα προσευχηθούμε και οι δύο, χαρά μου, κι εσύ κι εγώ. Πρόσεξε όμως! Θα μείνης ξαπλωμένος όπως είσαι και δεν θα γυρίσης από το άλλο πλευρό".

Ο νέος έμεινε πολλή ώρα σʼ αυτή τη θέση, μέχρι που εξαντλήθηκε η υπομονή του και θέλησε από περιέργεια να δει τι κάνει ο όσιος. Γυρίζει λοιπόν και βλέπει τον άγιο να προσεύχεται μετέωρος, στον αέρα! ʼΗταν τόσο ξαφνικό και ασυνήθιστο το θέαμα, που έβαλε τις φωνές.

Ο στάρετς τελείωσε την προσευχή, πλησίασε τον άρρωστο και του είπε:
"Τώρα λοιπόν θα πης σε όλους ότι ο Σεραφείμ είναι ένας άγιος και προσεύχεται στον αέρα… Πρόσεξε! Μέχρι να πεθάνω, μην πης σε κανένα αυτό που είδες, διαφορετικά θʼ αρρωστήσεις πάλι".

Ο νέος σηκώθηκε από το κρεβάτι. Στηριζόταν βέβαια σε άλλους, αλλά βγήκε από το κελί περπατώντας. Στον ξενώνα τον πολιόρκησαν με ερωτήσεις:
"Τι σου έκανε, τι σου είπε ο π. Σεραφείμ;"

Προς γενική όπως κατάπληξη δεν τους είπε ούτε λέξη. Στην Πετρούπολη έφθασε τελείως υγιής! Μετά από καιρό, αφού πληροφορήθηκε ότι ο όσιος εκοιμήθη, φανέρωσε την εναέρια προσευχή του αγίου.

(Όσιος Σεραφείμ του Σάρωφ).
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Όσοι δέν είναι Χριστιανοί, αλλά καί όσοι δέν είναι ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ Χριστιανοί, παρόμοια θαύματα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΝ !
Παρόμοια ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΑ γεγονότα, συμβαίνουν ΜΟΝΟ μέσα στήν Ορθόδοξη Εκκλησία τού Χριστού.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
NikolaosP
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 11, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από NikolaosP »

Αλήθεια είναι η πλούσια η Ορθοδοξία από παρόμοια θαύματα! Το γεγονός και μόνο ότι ζούμε και δοξολογούμε τον Θεόν είναι απο μόνο του ένα μέγιστο θαύμα.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Ο Θεός έχει δώσει ΠΟΛΛΑ στοιχεία πού ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΑ, ότι μέσα στήν Ορθόδοξη Εκκλησία τού Χριστού υπάρχει η ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ τής πίστης πρός τόν Θεό.
Φυσικά, πρέπει κάποιος νά ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ αυτά τά πράγματα.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”