Χρόνια πολλά Άννα

Ευχές.

Συντονιστής: Συντονιστές

NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Χρόνια πολλά Άννα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Εικόνα

Αννυ και σε οσες Αννες γιορταζουν ευχομαι μεσα απο την καρδια μου
χρονια πολλα με υγεια σε σας και τους δικους σας ανθρωπους !

Οτι επιθυμειτε !
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Και ο Κωστας στελνει τα χρονια του πολλα παρολο που δεν μιλαει
στο φορουμ ! Κανεις αλλος ;

Καλα τα'λεγα μου φαινεται !

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ...

http://www.youtube.com/watch?v=YYG6Q4O8 ... re=related
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Καλέ και αγαπητέ μου Νίκο, σ' ευχαριστώ από καρδιάς για τις θερμές σου ευχές, και για την εικόνα της αγίας Αννης με την μικρή Παρθένο στην αγκαλιά της.
Το παιδί που περίμενε να της γλυκάνει την ζωή πολλά χρόνια με καρτερία και υπομονή προσευχόμενη στον Θεό με πίστη.
Τώρα τον Δεκέμβριο, εορτάζεται η σύλληψη της Παναγίας από την αγία Αννα, και είναι χαρμόσυνο γεγονός και σωτήριο.
Είναι πολύ όμορφη η εικόνα της αγίας αγαπητέ μου φίλε και συνοδοιπόρε Νίκο.
Φίλε μου, δείχνεις να λυπάσαι που κανείς δεν μου εύχεται, και αυτό αποδεικνύει την ευαισθησία της ψυχής σου.
Μην παρεξηγείς τους φίλους όμως καλέ μου Νίκο.
Γνωρίζουν όλοι ότι είμαι με το Πάτριο εορτολόγιο,και ότι ενταγμένη η γιορτή μου σ' αυτό γιορτάζεται στις 9/22 Δεκεμβρίου, μετά από 13 ημέρες.
Εγώ δέχομαι τις ευχές και τώρα και τότε.
Μου αρκεί νάναι ευχές καρδιάς.
Το 99,9 τοις εκατό των Ορθοδόξων στην Ελλάδα είναι με το Νέο Ημερολόγιο.
Θεωρώ, οτι θα ήταν εγωϊστικό από μέρους μου, να τους υποβάλλω να κρατούν και δεύτερο ημερολόγιο υπόμνησης των εορτών για να με θυμούνται. :lol:
Στις 22 Δεκενβρίου, ημέρα που γιορτάζει η αγία Αννα, σύμφωνα με το εορτολόγιο των Πατέρων και του Αγίου Ορους,στην αρτοκλασία που θα κάνω, θα γράψω όλα τα ονόματα των φίλων που απέκτησα σε όλο αυτό το διάστημα παραμονής μου στους χώρους διαδικτυακών συζητήσεων, να μνημονευτούν...και θα το κάνω με πολύ αγάπη.
Σε ευχαριστώ Νίκο.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

NIKOSZ έγραψε:Και ο Κωστας στελνει τα χρονια του πολλα παρολο που δεν μιλαει
στο φορουμ ! Κανεις αλλος ;

Καλα τα'λεγα μου φαινεται !

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ...

http://www.youtube.com/watch?v=YYG6Q4O8 ... re=related
Παρατηρώ μια απαισιοδοξία σου τον τελευταίο καιρό.... Γιατί; Που πήγαν οι ελπίδες σου; Τι έγινε και άρχισες και συ την επανάσταση; Δεν πρέπει να σκέφτεσαι αρνητικά... Κυρίως όταν είναι σύμπτωση. Δεν έτυχε να μπω στο φόρουμ από χτες το μεσημέρι και το θέμα το βλέπω τώρα. Αυτό σημαίνει ότι εσύ πρέπει να απελπίζεσαι; Για πάρε λίγο τα πάνω σου σε παρακαλώ... Άντε γιατί πολύ απαισοδοξία έπεσε εδώ μέσα. Να σε κεράσω καμιά μπύρα να ευθυμήσεις; :occasion5:
HXOS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΗΣ@ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από HXOS »

ΕΤΗ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ.
ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΟΡΤΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ 25 ΙΟΥΛΙΟΥ/7 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ (ΚΟΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΙΣ 9 /22 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ(ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ). ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ Η ΕΟΡΤΗ ΤΟΥ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.
Εικόνα
ΣΥΝ ΘΕΩ ΠΑΝΤΑΧΟΥ,ΦΟΒΟΣ ΟΥΔΑΜΟΥ.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Άννη μου το είδα λίγο αργά το θέμα συγνώμη... :oops: Πάρε μια: >:D< >:D< για να ξέρεις ότι σε σκεπτόμαστε. Σου εύχομαι χρόνια πολλά. Και καλά! (Χριστιανικά καλά όχι κοσμικά καλά βέβαια! :razz: ) Χρόνια πολλά και ελπίζω να σε βλέπω το ίδιο συχνά στο φόρουμ όπως μέχρι τώρα! Okz?? :heart: :heart:
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

HXOS έγραψε:ΕΤΗ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ.
.....ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ
Εγώ ξέρω ότι είναι Άννη όχι "Άννα" που είναι δύο διαφορετικές αγίες. Εξάλλου, το "Άννη" είναι ποιο εξελληνισμένο.


ΥΓ: Γιατί με κεφαλαία; 8O
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

anny έγραψε:...Στις 22 Δεκεμβρίου, ημέρα που γιορτάζει η αγία Αννα, σύμφωνα με το εορτολόγιο των Πατέρων και του Αγίου Ορους,στην αρτοκλασία που θα κάνω, θα γράψω όλα τα ονόματα των φίλων που απέκτησα σε όλο αυτό το διάστημα παραμονής μου στους χώρους διαδικτυακών συζητήσεων, να μνημονευτούν...και θα το κάνω με πολύ αγάπη...[/b][/color]
Χρόνια πολλά και απο μένα σήμερα και στι 22 Δεκ.

Για το "Πάτριο" εορτολόγιο έχουμε δημιουργήσει την παρακάτω ενότητα στο εορτολόγιο --> www.eortologio.gr/sample/eortologio_julian_iso.htm όπου κάποιος μπορεί να δεί τις σχετικές γιορτές.

Το έχουμε ονομάσει Ιουλιανό και όχι Πάτριο διότι με την ονομασία "Πάτριο", προς όλους τους άλλους που ακολουθούν το Γρηγοριανό ή αλλιώς το "Νέο", απονέεται ένα μήνυμα ασυνέπειας στις ρίζες της Ορθοδοξίας.

Εμείς, στο www.eortologio.gr δεν αισθανόμαστε ότι είμαστε ασυνεπείς στην ονομασία του ημερολογίου σαν Ιουλιανό και Γρηγοριανό ακολουθούντες την διεθνή ορολογία ώστε να μπορούμε να επικοινωνήσουμε.

Διάβασα ένα συμπαθητικό βιβλιαράκι για το Ημερολογιακό θέμα, όπου το Γρηγοριανό χαρακτηρίζεται σαν Τροποποιημένο Ιουλιανό. Θα μπορούσα να αναφερθώ εκτενώς στο θέμα αυτό αλλά θα πάρει πολύ χώρο και χρόνο.

Θυμίσου και εμένα και την οικογένειά μου στις 22 Δεκ.

Χρήστος
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Φίλοι μου Εύη, HXOS, και Χρήστο ευχαριστώ για τις ευχές, και αν θέλεις Χρήστο στείλε μου σε π.μ. τα ονόματα της οικογένειάς σου. Ευχαρίστως θα τα γράψω στο δίπτυχο υπέρ υγείας που θα μνημονευτεί την ημέρα της εορτής στην αρτοκλασία.
andriyian
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: Δευ Μάιος 07, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΠΑΙΑΝΙΑ

Δημοσίευση από andriyian »

ΑΝΝΑ κι εγω σου ευχομαι χρονια πολλα και με υγεια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρόνια Πολλά”