Ορθόδοξη Ιεραποστολική Αδελφότητα "ΦΩΣ ΧΡΙΣΤΟΥ"

Συζητήσεις περί της Ορθοδόξου Ιεραποστολής.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Ορθόδοξη Ιεραποστολική Αδελφότητα "ΦΩΣ ΧΡΙΣΤΟΥ"

Δημοσίευση από Domna »

Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Πολύ ωραία Domna !

Ευχαριστούμε.
Πρέπει όλοι μας να συνειδητοποιήσουμε τις απίστευτες δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην Ιεραποστολή.

Επειδή πολύ πρόσφατα επέστρεψα από ένα ταξείδι (όχι δυστυχώς για ιεραποστολή) σε μία άλλη χώρα με συνθήκες τραγικής εξαθλίωσης και όπου προσκυνούν τα είδωλα, νιώθω ευγνώμων που εμείς ξέρουμε τον Χριστό. Αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε για αυτόν !!!

Και νομίζω ότι είναι εφικτό για όλους να θυσιάσουμε π.χ. έναν καφέ το αντίτιμο του οποίου είναι ολόκληρη περιουσία για άλλους. Δεν ξέρω, αλλά εγώ δεν είμαι ευχαριστημένη με τον εαυτό μου πρωτίστως... Στο μυαλό μου υπάρχουν ακόμη πρόσωπα και παιδάκια που ξέρω τι περνούν και φαντάζομαι τι περνούν οι ιεραπόστολοι προσπαθώντας να μεταδώσουν την αλήθεια, ενώ εμείς εδώ στο forum ασχολούμαστε με ανούσιους κατά τη γνώμη μου καβγάδες.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Domna »

Στο μυαλό μου υπάρχουν ακόμη πρόσωπα και παιδάκια που ξέρω τι περνούν και φαντάζομαι τι περνούν οι ιεραπόστολοι προσπαθώντας να μεταδώσουν την αλήθεια, ενώ εμείς εδώ στο forum ασχολούμαστε με ανούσιους κατά τη γνώμη μου καβγάδες.

Πες τα Χρυσόστομε !!! =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθόδοξη Ιεραποστολή”