Η Παναγία ενισχύει τον θεσμό της νηστείας-Παναγία Λιθινών

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Η Παναγία ενισχύει τον θεσμό της νηστείας-Παναγία Λιθινών

Δημοσίευση από efthumhs »

Η Παναγία των Λιθινών

Στην Κρήτη, στο χωριό Λιθίνες της επαρχίας Σητείας, υπάρχει ένας αρχαίος ναός της Παναγίας, που πανηγυρίζει στις 8 Σεπτεμβρίου. Στο τέμπλο του ξεχωρίζει η εικόνα της « Παναγίας των Λιθινών », πλαισιωμένη με αναρίθμητα αφιερώματα, γιατί είναι πολύ θαυματουργή.
Η εκκλησία έχει μεγάλη αυλή και ξενώνα. Συχνά οι κάτοικοι περνούν από το προαύλιο της εκκλησίας, για να κερδίσουν δρόμο και να φθάσουν συντομώτερα στο σπίτι τους. Αν όμως αγοράσουν κρέας και περάσουν από κει περίοδο Τεσσαρακοστής , το κρέας βγάζει σκουλήκια, τα οποία εύκολα διακρίνονται. Το θαύμα αυτό δεν συνέβαινε σε παλαιότερες μόνο εποχές . Μερικοί σύγχρονοι, που ήταν δύσπιστοι , έκαναν μια δοκιμή. Αγόρασαν φρέσκο κρέας σε περίοδο νηστείας και πέρασαν μέσα από το προαύλιο του ναού. Διαπίστωσαν όμως κι αυτοί ότι το κρέας είχε σκουληκιάσει. Κάποτε ένας χασάπης δοκίμασε να περάσει κρατώντας μισό αρνί. Στη μέση όμως της αυλής παρέλυσαν τα πόδια του κι έπεσε κάτω φωνάζοντας τρομαγμένος.

Με τον τρόπο αυτό η Θεοτόκος ενισχύει στη συνείδηση των πιστών τον θεσμό της νηστείας.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Συγχωρέστε με αδελφοί μου, αλλά μου φαίνεται κάπως υπερβολικό αυτό το φαινόμενο!
Υπάρχει λόγος που συμβαίνει αυτό;
Γιατί, αν δεν υπάρχει συγκεκριμένη προϊστορία, ακούγεται τουλάχιστον παράξενο να συμβαίνει μόνο εκεί και πουθενά αλλού! Να πείθονται δηλαδή με τέτοιον τρόπο οι Χριστιανοί να νηστέψουν!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Δημοσίευση από efthumhs »

Αδελφέ σίγουρα δεν γνωρίζουμε την προϊστορία. Σίγουρα όμως είναι απο κάθε άποψη αξιοπερίεργο. Γι αυτο το αναφέρουμε. Διότι με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε να πει κανείς, "γιατί θαυματουργεί η Παναγία στην Τήνο και δεν θαυματουργεί η εικόνα της Παναγίας στην ενορία μου;" Και για να ενισχύσω τον ισχυρισμό μου θα πω πως εδω στην επαρχία, σε ένα χωριό, έχουμε μια εικόνα του Αγίου Ευθυμίου που κάνει πολλά θαύματα. Κατάφορτη απο τάματα η εικόνα. Και όμως...Την ιστορία της εικόνας αυτής δεν την ξέρει κανείς εκτος απο εμας τους ντοπιους. Δεν εχει δημοσιευτεί πουθενά εκτος απο σε τοπικά έντυπα. Θέλω να πω πως και εκεί θα υπάρχει μια προϊστορία απλά εμείς δεν την ξέρουμε... Άλλωστε οι επεμβάσεις του Θεού έχω την ταπεινή γνώμη κάποιες φορές έχει και παιδαγωγικό χαρακτήρα. Παρ' όλα αυτά όποιος καλοπροαίρετα ενδιαφέρεται για περισσότερα, μπορεί να πάει και να ρωτήσει εκεί για το γεγονός. :)
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Δημοσίευση από efthumhs »

Επιπλέον ταπεινα θεωρώ πως ο Θεός δεν πείθει κανεναν για να νηστέψει. Απλά με το συγκεριμένο γεγονός τους υποδεικνύει την νηστεία. Δεν σημαίνει αυτό πως όλοι νηστεύουν στο χωριό. Τώρα, αν ο άλλος πηγαίνει με κομπασμό και υπερηφάνια και μεγάλη δυσπιστία για να επιβεβαιώσει πως όλα είναι ψέμματα, ε, τοτε νομίζω πως και ο Θεός, πάντα παιδαγωγικά, μπορεί να επέμβει έστω και δυναμικά...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Είναι πάντως διαφορετική περίπτωση από θαύμα!
Στο θαύμα υπάρχει πόνος, και ο πονών ζητάει (τις περισσότερες φορές) την βοήθεια του Θεού! Και τα θαύματα μπορούν να συμβούν παντού!
Εδώ έχουμε, όπως το λες, υπόδειξη! Η ερώτησή μου είναι γιατί να υποδεικνύεται μόνο στο συγκεκριμένο μέρος, στους συγκεκριμένους ανθρώπους και όχι και στους υπόλοιπους Χριστιανούς!
Γι' αυτό ρώτησα για την προϊστορία!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Δημοσίευση από efthumhs »

Αδελφέ, το γιατί να συμβαίνει εκεί, ο Θεός το ξέρει. Εγω δεν μπορω να ξερω. Άλλωστε ανεξιαχνίαστες οι βουλές του Κυρίου...
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Δημοσίευση από lazarr »

aposal έγραψε:Είναι πάντως διαφορετική περίπτωση από θαύμα!
Στο θαύμα υπάρχει πόνος, και ο πονών ζητάει (τις περισσότερες φορές) την βοήθεια του Θεού! Και τα θαύματα μπορούν να συμβούν παντού!
Εδώ έχουμε, όπως το λες, υπόδειξη! Η ερώτησή μου είναι γιατί να υποδεικνύεται μόνο στο συγκεκριμένο μέρος, στους συγκεκριμένους ανθρώπους και όχι και στους υπόλοιπους Χριστιανούς!
Γι' αυτό ρώτησα για την προϊστορία!
Aποστόλη Χαίρε.Θαύμα, ή μάλλον σημείο, είναι όταν και εκεί όπου καταλύεται "η της φύσεως τάξις", όταν δηλαδή έχουμε προσωρινή άρση των φυσικών νόμων για κάποιο σκοπό που ο Θεός ξέρει.Δεν υπαρχει κατ'ανάγκη πόνος, μπορεί να υπάρχει ανάγκη, όπως με τον χορτασμό των 5κιςχιλίων, ή παιδαγωγία, όπως στο περπάτημα του Ιησού Χριστού στην επιφάνεια της λίμνης..Και κάπου στα 7νησα έχουμε την Παναγία τη φιδού, με τα ακίνδυνα φιδάκια που βγαίνουν στο πανηγύρι της. :)
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Συ είπας! (Σύμφωνα με την Εβραϊκή νοοτροπία, αυτό σημαίνει : είναι όπως τα λες)!
Έχεις δίκαιο Λάζαρε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”