Να βοηθήσουμε την μικρή Μαρία-Χριστίνα να ζήσει!

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

spirosn
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΠΥΡΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΝ

Δημοσίευση από spirosn »

Μόλις τώρα έμαθα πως είναι ολόκληρο κύκλωμα απατεώνων.Από ότι μου είπαν κοριτσάκι με πρόβλημα δεν υπάρχει το όνομα είναι ανύπαρκτο.
Η σπείρα αυτή έχει χτυπήσει στην καβάλα,στον βόλο,συνολικά σε πέντε πόλεις.
Μέχρι και σε σχολεία της περιοχής μας τα παιδάκια έδωσαν από τον κουμπαρά τους τις οικονομίες τους για να βοηθήσουν.Οι λογαριασμοί
έχουν δεσμευτεί από την αστυνομία και ευτυχώς λεφτά όπως έμαθα δεν κατάφεραν να πάρουν.Στο Αίγιο όμως κατάφεραν και έφυγαν με τις οικονομίες του κόσμου.
Με τους ανθρώπους της εταιρείας INTERATTICA που μίλησα διέκρινα δυστηχώς τον ίδιο προβληματισμό.Πως να βοηθήσουμε κάποιον πάλι,πως να εμπιστευθούμε τον συνάνθρωπο για να τον στηρίξουμε στο πρόβλημά του.Τι να πούμε στα παιδάκια που ευαισθητοποιημένα έτρεξαν να δώσουν,να βοηθήσουν.Τι να πεις σε μια αθώα ψυχούλα;Οτι μεγαλώνει σε ένα σάπιο κόσμο γεμάτο απατεώνες και κλέφτες;Οτι δεν πρέπει να τρέχει να δίνει το χέρι στον αδελφό που έπεσε;
Οχι φυσικά.Αλλά πως θα τους αντιμετωπίσουμε όλους αυτούς που κάνουν
εμπόριο τον ανθρώπινο πόνο;Που ποντάρουν στις ψυχές των ανθρώπων;
Ολα ξεσκεπάστηκαν όταν στη Αστυνομική Διεύθυνση Αργολίδας ήρθαν σήματα από άλλες πόλεις σχετικά με την δράση της σπείρας.
Φυσικά εξαφανίστηκαν αμέσως οι απατεώνες.Πιστεύω πως όταν προσπαθήσουν να κάνουν τα ίδια θα συληφθούν. Μακάρι να πληρώσουν ακριβά γιατί οι πληγές που κατάφεραν στις ψυχές των ανθρώπων δύσκολα επουλώνονται.
Και πάλι ζητώ συγνώμη για την βιασύνη που έδειξα και για την αφέλειά μου.
Σας ευχαριστώ όλους.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Cordelia έγραψε:
aposal έγραψε:Η άποψή μου είναι να βοηθάμε και να μην είμαστε επιφυλακτικοί! Πρώτον διότι εμείς ωφελούμαστε, ασχέτως αν υπάρχει απάτη ή όχι και δεύτερον διότι υπάρχει η περίπτωση να είναι αλήθεια, οπότε η καχυποψία μας λογίζεται ως αμαρτία1
Συμφωνώ απόλυτα με τον aposal !!!

Θα είναι δική μας απώλεια, αν κάποιοι απατεώνες μας ωθήσουν στο να γίνουμε κυνικοί και απάνθρωποι.

Αγαπητέ spirosn, δεν πρέπει να νιώθεις καθόλου άσχημα.
Ήθελες να κάνεις κάτι καλό !
Δεν θα μπορούσες να γνωρίζεις ότι πρόκειται για απάτη.
Αν δηλαδή δεν είχε αποκαλυφθεί, θα ήταν όλα εντάξει ?

Σημασία έχει η προαίρεση και η δική σου ήταν θετικότατη...
Συμφωνω και εγω και με τους δυο σας.Το κακο παντα θα υπαρχει,αλλα δεν θα καταφερει να πνιξει το καλο.
Μην στενοχωριεσαι spirosn, κανεις δεν βλαφτηκε ανεπανορθωτα. Καλυτερα να δωσουμε καπου που δεν υπαρχει αναγκη,εστω και αν ειναι απατη,παρα να αρνηθουμε βοηθεια σε καποιον που εχει αναγκη.
Ενταξει να προσεχουμε ,αλλα στην αμφιβολια ας δωσουμε.Που ξερεις,μπορει αυτη η εμπιστοσυνη μπορει να τους ξυπνησει τη συνειδηση.
Θυμηθειτε τον Γιαννη Αγιαννη στους Αθλιους του Βικτωρα Ουγκω.
Απο κλεφτης που δεν ξεσκεπαστηκε απο τον Ιερωμενο (που υπεστη την κλοπη), μεταμεληθη και αλλαξε τροπο ζωης.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
filotheitis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: ATHENS

Δημοσίευση από filotheitis »

spirosn έγραψε:Μόλις τώρα έμαθα πως είναι ολόκληρο κύκλωμα απατεώνων.Από ότι μου είπαν κοριτσάκι με πρόβλημα δεν υπάρχει το όνομα είναι ανύπαρκτο.
Η σπείρα αυτή έχει χτυπήσει στην καβάλα,στον βόλο,συνολικά σε πέντε πόλεις.
Μέχρι και σε σχολεία της περιοχής μας τα παιδάκια έδωσαν από τον κουμπαρά τους τις οικονομίες τους για να βοηθήσουν.Οι λογαριασμοί
έχουν δεσμευτεί από την αστυνομία και ευτυχώς λεφτά όπως έμαθα δεν κατάφεραν να πάρουν.Στο Αίγιο όμως κατάφεραν και έφυγαν με τις οικονομίες του κόσμου.
Με τους ανθρώπους της εταιρείας INTERATTICA που μίλησα διέκρινα δυστηχώς τον ίδιο προβληματισμό.Πως να βοηθήσουμε κάποιον πάλι,πως να εμπιστευθούμε τον συνάνθρωπο για να τον στηρίξουμε στο πρόβλημά του.Τι να πούμε στα παιδάκια που ευαισθητοποιημένα έτρεξαν να δώσουν,να βοηθήσουν.Τι να πεις σε μια αθώα ψυχούλα;Οτι μεγαλώνει σε ένα σάπιο κόσμο γεμάτο απατεώνες και κλέφτες;Οτι δεν πρέπει να τρέχει να δίνει το χέρι στον αδελφό που έπεσε;
Οχι φυσικά.Αλλά πως θα τους αντιμετωπίσουμε όλους αυτούς που κάνουν
εμπόριο τον ανθρώπινο πόνο;Που ποντάρουν στις ψυχές των ανθρώπων;
Ολα ξεσκεπάστηκαν όταν στη Αστυνομική Διεύθυνση Αργολίδας ήρθαν σήματα από άλλες πόλεις σχετικά με την δράση της σπείρας.
Φυσικά εξαφανίστηκαν αμέσως οι απατεώνες.Πιστεύω πως όταν προσπαθήσουν να κάνουν τα ίδια θα συληφθούν. Μακάρι να πληρώσουν ακριβά γιατί οι πληγές που κατάφεραν στις ψυχές των ανθρώπων δύσκολα επουλώνονται.
Και πάλι ζητώ συγνώμη για την βιασύνη που έδειξα και για την αφέλειά μου.
Σας ευχαριστώ όλους.
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΣΥ ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ.Η ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ ΜΕΤΡΑΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΜΑΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ,ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”