Βοήθεια.... είναι σωστό να το κάνω;

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Βοήθεια.... είναι σωστό να το κάνω;

Δημοσίευση από zafeiris »

Λίγο πιο πέρα απο το σπίτι μου είναι μια οικογένεια αποτελούμενη απο τις δυο κόρες 6 παιδιά εκ των οποίων τα 4 απο τη μια κόρη. Η μια κόρη δυστηχώς πεθαίνει στο νοσοκομείο, και η άλλη νοητικά όχι καλά, φέρνει στον κόσμο παιδιά με τον ναρκομανή άντρα της.
Η δε γιαγιά δεν κάνει τίποτα να διορθώσει κάπως την κατάσταση
και η σκέψη μου είναι να κάνω κάτι να σωθούν τα παιδιά. Το ένα απο τα 6 το έχει αναλάβει το παιδικό χωριό sos ενώ το μεγαλήτερο βιοπραγεί στη γιαγιά και στη μητέρα του. Θα ήταν φρόνημο να καλέσω κάποια αρμόδια υπηρασία ωστε να σωθούν και τα υπόλοιπα παιδάκια τους?
Βοήθεια φίλοι μου, τι να κάνω?
Πατέρα Αντώνιε τι είναι σωστό να γίνει?
ο καιρός γαρ εγγυς
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

H προνοια δεν εχει πατησει ποτε ποδι εκει μεσα; Αν οχι κανε καποιο τηλεφωνο σε πρωτη φαση στην υπηρεσια, να παει καποιος κοινωνικος λειτουργος.

Απευθειας να πας προσωπικα και μονος σου, ισως ειναι ακομα και παρανομο.

Πρεπει αρμοδιως να γινει κατι πρωτα. Απλα πρεπει καποιος να τους ειδοποιησει. Γιατι μπορει να μην εχουν παρει χαμπαρι τι γινεται.

Σε δευτερη περιπτωση θα μπορουσατε με καποιο προσχημα, να πατε μερικοι απο την γειτονια για να μην αντιδρασουν ασχημα.

Βρειτε καποιο "θεμα" και πηγαινετε να τους δειτε, και να συζητησετε.

Τι αλλο να σου προτεινουμε; ας βοηθησουν και αλλοι. Και μονο παντως που εχεις την καλην ανησυχια ειναι προς τιμην σου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Δημοσίευση από zafeiris »

Ευχαριστώ παρα πολύ φίλε Διονύση
ο καιρός γαρ εγγυς
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

Αν υπάρχει και βιαιοπραγία από το παιδί ισως να χρειασθεί να πάει καμμιά ψυχολόγος ακόμα και κοινωνικός λειτουργός (για να μην πω αστυνομία).
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: Βοήθεια.... είναι σωστό να το κάνω;

Δημοσίευση από Melpomeni »

zafeiris έγραψε:Λίγο πιο πέρα απο το σπίτι μου είναι μια οικογένεια αποτελούμενη απο τις δυο κόρες 6 παιδιά εκ των οποίων τα 4 απο τη μια κόρη. Η μια κόρη δυστηχώς πεθαίνει στο νοσοκομείο, και η άλλη νοητικά όχι καλά, φέρνει στον κόσμο παιδιά με τον ναρκομανή άντρα της.
Η δε γιαγιά δεν κάνει τίποτα να διορθώσει κάπως την κατάσταση
και η σκέψη μου είναι να κάνω κάτι να σωθούν τα παιδιά. Το ένα απο τα 6 το έχει αναλάβει το παιδικό χωριό sos ενώ το μεγαλήτερο βιοπραγεί στη γιαγιά και στη μητέρα του. Θα ήταν φρόνημο να καλέσω κάποια αρμόδια υπηρασία ωστε να σωθούν και τα υπόλοιπα παιδάκια τους?
Βοήθεια φίλοι μου, τι να κάνω?
Πατέρα Αντώνιε τι είναι σωστό να γίνει?

Ο Κυριος να στηριξει τις προσπαθειες σου ! Οπωσδηποτε κατι πρεπει να γινει !
Το παιδικο χωριο sos, ( δεν γνωριζω τις αρμοδιοτητες του) ,μπορει να βοηθησει και για τα αλλα παιδια,η να σε κατευθυνει πως να κινηθεις?
Καλη η γνωμη ,να ζητησεις και την βοηθεια και αλλων ( γειτονων ισως) ,αλλα ακομα και αν δεν θελησει κανεις να ανακατευτει,εσυ συνεχισε !
Ισως Παιδιατρικα Νοσοκομεια η παιδιατροι να ξερουν και να μπορουν να βοηθησουν ...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”