Κάποιοι την έχουν... ψωνίσει!! Ο Θεός να μας λυπηθεί.

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

Αν κάτσουμε να ασχολούμαστε με το τι λέει ο καθένας σε τούτον τον κόσμο,θα τρελαθούμε.
Γι'αυτό μην δίνουμε σημασία,ας μην κρίνουμε κατ'όψιν.Αλλά κι αν πούμε κάτι καλύτερα να αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς όπως
Ημαρτον! Θαυμαστε, θρασος, αλαζονεια, αμετροεπεια, ηλιθιοτητα και αβυσσαλεα βλακεια.
για να μην δίνουμε αφορμές στον Πειρασμό να μας κατηγορεί μετά ή να μας χρησιμοποιεί κι έτσι να μας βάζει στο στόμα αυτά που θέλει.
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: Καποιοι την εχουν... ψωνισει!! Ο Θεος να μας λυπηθει.

Δημοσίευση από Melpomeni »

dionysisgr έγραψε:Αδελφοι μου, παραθετω αποσπασμα απο κειμενο του Σεβ. Μητροπολίτη Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιερόθεου, του λογιοτατου Ιεραρχη μας.

Το αρθρο ασχολειται με την σχεση Ορθοδοξης Θολογιας και Επιστημης, και αυτες ειναι οι βλασφημες και φρικτες δηλωσεις ενος γενετιστη "επιστημονα"...

Αναφερει λοιπον ο "υποψηφιος θεος" (απαγε της βλαφημιας) γενετιστης επιστημονας:

“Θα γίνουμε ένα με τον Θεό. Θα έχουμε σχεδόν τις ίδιες γνώσεις και την ίδια δύναμη με τον Θεό. Ο κλωνισμός μέσω της αναδιάταξης του dna είναι το σοβαρό βήμα για να φθάσουμε τον Θεό. Είναι πολύ απλή η φιλοσοφία”.

...

Ακουσον! Ακουσον!

Ημαρτον! Θαυμαστε, θρασος, αλαζονεια, αμετροεπεια, ηλιθιοτητα και αβυσσαλεα βλακεια.

Το πεπερασμενο ον, το κτιστον πλασμα που υποκειται στην φθορα και στον θανατο, το σαρκινο και χοικο αδυναμο σκευος, που με την Θεια προνοια στεκεται και αναπνεει, και οταν Θελησει ο Θεος, εν ριπη οφθαλμου, σωριαζεται καταγης νεκρο, και παει να κριθει αιωνια, αρθρωνει λογο υπερηφανειας και αλαζονειας εξοιμοιωσης (θου Κυριε..) του με τον Ακτιστον Θεον!!

Τι να πω, δεν εχω αλλα λογια, θα γινω πολυ κακος και δεν θελω.
Ασε δηλαδη που ειναι για λυπηση και προσευχη ο ανθρωπος αυτος.

Απλα εβαλα αυτο το θεμα για να καταδειξω, που εχει φτασει η ανθρωπινη ελεεινοτητα, και εωσφορικη αλαζονεια.

Δικαιως λοιπον ο Παναγιος Θεος, επιτρεπει και παραχωρει τις θλιψεις που ηρθαν, που υφιστανται τωρα, και που θα ερθουν αργοτερα.

Μονοι μας, τρωμε το κεφαλακι μας. Και ειμαστε και χειροτεροι απο τον εωσφορο, γιατι πριν απο αυτον δεν την ειχε ξαναπατησει αλλος ετσι. Εμεις δεν ξερουμε μετα απο τοσες χιλιαδες ετη, ποιος ειναι ο πιο συντομος δρομος για την αιωνια απωλεια; Mα η υπερηφανεια ειναι! Και η θρασυτατη απαιτηση της εξομοιωσης (εδω γελανε, και κλαινε ταυτοχρονα) με τον Θεον.

Κι αλλος θεομαχος χιμπαντζης ! αρχιζουν και πληθαινουν τωρα τελευταια !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

aplastos έγραψε:Μη τον κατηγοράτε γιατί ο επιστήμονας αυτός πιστεύει στην ύπραρξη του Θεού.
...και δεν ειναι ο μονος στο ειδος του ,γιατι και τα δαιμονια πιστευουν...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

panagiotis2008, Byzantine_Spirit, aplastos, ετσι οπως μου το πατε αδελφια μου, σε λιγο θα μου τον εμφανισετε και ομολογητη της πιστεως αυτον τον επιστημονα της τρελλας!

Ειναι ξεκαθαρη και σαφης η δηλωση του. Αυτο που λεει αυτο εννοει. Εχω γνωρισει τετοιου επιπεδου επιστημονες, και ξερω απο πρωτο χερι την αμετρη αλαζονεια που τους εξουσιαζει.

Πολυ λιγοι απο αυτους, καταφερνουν να σταθουν ταπεινοι και αδολοι διακονητες της ανθρωποτητας, και να μην πεσουν θυματα της περηφανειας και του ατομικισμου τους.

Οι περισσοτεροι οταν ακουνε για Θεο γελανε, η κοροιδευουν τον συνομιλητη τους, λεγοντας οτι αυτα ειναι για τις γιαγιαδες μας..

Μην το παρακανετε με την συγκαταβαση, γιατι στο τελος θα βριζουν τον Χριστον, και εμεις θα λεμε: καλα, δεν το λεει αληθεια ο ανθρωπος, πιστος ειναι που εχει τα νευρα του... (!!)

Η φραση και η προθεση του ειναι σαφης. Τωρα βεβαια τι συμβαινει μεσα στο μυαλο του και τι φραπες εχει γινει δεν ξερουμε.

Aplastos, δεν ειναι το θεμα οτι σκανδαλιζομαστε ευκολα, οταν ακουμε τετοιες ηλιθιοτητες, απλως στεναχωριομαστε και θλιβομαστε με την καταντια του ανθρωπινου ειδους.

Γιατι;

Γιατι, ειμαστε το μοναδικο πλασμα που κατεχει το καθ'εικονα και καλειται να πετυχει το καθ'ομοιωσιν με τον Δημιουργο, αλλα αντι να προσπαθει να το πετυχει πνευματικα, με την σταση ζωης απεναντι στον Χριστον και στους αλλους αδελφους του, το επιδιωκει με την υλη, την "ερευνα", και τις λαθεμενες πεποιθησεις και "επιστημονικες θεωριες" του. Κριμα..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”