Αναπάντητες προσευχές και ικεσίες

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Ευχαριστώ για τις ευχές σας κορίτσια!
Επιφυλάσσομαι να σας ευχηθώ όταν γιορτάζετε, δηλαδή :
Της Αγίας Σμαράγδως (;;!!)
Του Αγίου Κορδηλίου (ερώτημα με ...παρελθόν)
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

9 Μαρτιου .Αγιος Σμαραγδος ενας απο τους σαραντα μαρτυρες. :wink:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Ευχαριστώ! Περιμένω και την έτερη απάντηση!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

aposal έγραψε:Ευχαριστώ για τις ευχές σας κορίτσια!
Επιφυλάσσομαι να σας ευχηθώ όταν γιορτάζετε, δηλαδή :
Της Αγίας Σμαράγδως (;;!!)
Του Αγίου Κορδηλίου (ερώτημα με ...παρελθόν)
Ωχ, Ωχ...

πάλι θα ακούσω τα εξ αμάξης για την μυστικοπάθειά μου :glasses5: =))


Αλλά πάλι, κάτι έχω αποκαλύψει και εγώ στην ενότητα Ανακοινώσεις>Τα ονόματά σας....

http://athos.edo.gr/modules.php?name=Fo ... ght=#65189


Και δηλώνω ότι εγώ δεν θα είμαι τόσο επιεικής, αν δεν μου ευχηθείτε την 26η Ιουλίου !!!!!

:boxing: :naka: :violent1:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Έχεις δίκιο!
Αν και στον φάκελό σου γράφει ότι έχεις δύο ονόματα. Το ένα λοιπόν είναι σε 25 ημέρες!
(Μάλλον έχουμε ξεφύγει απο το θέμα της ενότητας).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Cordelia έγραψε:
Και δηλώνω ότι εγώ δεν θα είμαι τόσο επιεικής, αν δεν μου ευχηθείτε την 26η Ιουλίου !!!!!

:boxing: :naka: :violent1:
Απαιτώ μάλιστα από τον αγαπημένο μου φίλο Pretorian να ηχογραφήσει το απολυτίκιο της Αγίας Παρασκευής και να το ακούσω εκείνη την ημέρα !!!

Αλλά έχεις δίκιο aposal μου έχουμε ξεφύγει από το θέμα.

Επανερχόμαστε, λοιπόν, στις αναπάντητες προσευχές, που όπως λες δεν υπάρχουν. Συμφωνώ.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Κι επειδή και μερικά δικά μου "αιτήματα" παρέμειναν αναπάντητα,

τώρα ξέρω πως ό,τι συμβαίνει έχει κάποιο λόγο

και πως, όταν νομίζουμε ότι δεν εισακούονται οι προσευχές μας,

είναι επειδή δεν ξέρουμε το καλό μας ή δεν είναι η κατάλληλη ώρα....


Ας έχουμε εμπιστοσύνη στο Θεό. :)
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Χρονια πολλα φιλε Αποστολε,
Δεν υπαρχει προβλημα αναπαντητων προσευχων ειπες ???? :^o
Μα εαν δεν απαντηθει μια προσευχη εστω με οχι ειναι αναπαντητη εαν δεν το εχεις καταλαβει, εστω και εαν ο Θεος βλεπει το συμφερον σου (αλλο και αυτο...) και δεν ικανοποιει το αιτημα.
Μαλλον ομως θα αστειευεσαι ετσι? Ειδαλλως δεν εχεις κανει συζητηση επανω στο θεμα.

Ποσες προσευχες σας εχουν απαντηθει?? Μαλλον καμμια.
Φυσικα ανηκετε και εσεις στο 99% αυτων που προσευχονται και δεν παιρνουν καμια απαντηση.
Το να σιωπα ο Θεος δεν σημαινει οτι εχει ακουσει την προσευχη και σου εχει πει "οχι", εκτος και εαν σου μιλησε και σου το ειπε.
Εαν δεν μπορεις να αποδειξεις λοιπον οτι σου ειπε οχι, καλοπιστα λεω, οτι υπαρχουν 50% πιθανοτητες να μην σε εχει ακουσει καθολου.
Αληθεια σου λεγω οτι εγω πχ δεν προσευχομαι γιατι λεω δεν με ακουει κανεις, τι να προσευχηθω να κανω?
Να παρω πανοπλια κατα των δαιμονων, σπαθι να πολεμησω, και δεν ξερω και εγω τι αλλο ωραιο και ποιητικο? :D
Τι να το κανω εγω εαν ο Θεος με βοηθει καθε δευτερολεπτο αλλα εγω δεν το ξερω???
Ειμαστε παιδακια στα χερια του Χριστου, κανουμε τις διαβολιες μας(εγω δλδ) αλλα σε αυτον παμε πισω, ε αμα δεν μας παιρνει και κανενα παιχνιδι τι σοι πατερας ειναι αυτος???? εεεεε? :D :D
Ποσες εκκλησιες του Απ. Τιτου εχεις δει? Του Αγιου Νεκταριου? (ειναι ο αγαπημενος μου) :laughing6: :angel4:
Τεσπα, αυτα ηταν λαιτ,&παιδικα επιχειρηματα, δεν θελω να ανοιξω συζητηση, στο θεμα ας εχει ο καθε ενας την αποψη του.

Δεχομαι οτι ο Θεος εχει για γνωμονα παντα το καλο του ανθρωπου αλλα οχι και ετσι :D :D :D ρε παιδι μου, εχει καταντησει το θεμα ουτε ενας να μην εχει καρποφορα προσευχη.
Και αντε εγω ειμαι αμαρτωλος, τοσοι αλλοι μοναχοι, ιερεις, λαικοι, αγιοι ανθρωποι που προσευχονται για την χ,ψ περιπτωση, στο βροντο και αυτοι, τιποτα.....
99% πορτα?
Την 28η Οκτωβριου πρεπει να κανουμε της Πεντηκοστης...
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Γιατι τοσο απογοητευση!!!!!!!!!!!!!!Τι εχεις ζητησει και δεν σου το εχει δωσει?Μπορεις να μου εξηγησεις περι τηνος αιτηματα προκειτε? Γιατι μας φωναζεις ολους (απο οτι καταλαβα)στενομυαλους............Την υγεια σου την εχεις? Τα απαραιτητα για να ζησεις τα εχεις?Φιλους ,που μπορουν να σε βοηθησουν στις δυσκολες στιγμες εχεις?Πνευματικο εχεις?

Τι θελεις και δεν σου το δινει Panos?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Να μου πεις οτι σας φωναζω ευκολοπιστους (??? 8O :? ) να το καταλαβω, που παλι δεν λεω κατι τετοιο, αλλα στενομυαλους?

1.000.000 ευρω ζητησα μηπως ηταν πολλα???
Αντε το κανω 850.000, τελευταια προσφορα....
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Τινα λεμε τωρα, δεν πειραζει, δεν υπαρχει προβλημα, ας πιστευει ο καθε ενας οτι θελει περι αναπαντητων προσευχων, και προσευχων γενικοτερα, εγω ηδη ειπα αρκετα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”