Διακοπές υπάρχουν στις Ορθόδοξες Ιεραποστολές ;

Συζητήσεις περί της Ορθοδόξου Ιεραποστολής.

Συντονιστής: Συντονιστές

pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Διακοπές υπάρχουν στις Ορθόδοξες Ιεραποστολές ;

Δημοσίευση από pilotos »

Αγαπητά μου αδέλφια,

μετά από ένα μήνα απουσίας λόγω μη σύνδεσης στο διαδίκτυο επανέρχομαι, με τη χάρη του Θεού, για να προσφέρω στην αγάπη σας τα νέα της Ορθόδοξης Εξωτερικής Ιεραποστολής

Αδέλφια μου,

ο καθένας από εμάς ας μελετήσει τα νέα από τις Ορθόδοξες Ιεραποστολές. Είναι νέα γραμμένα με πόνο αλλά και ελπίδα. Θα παρακαλούσα το καθένα από εσάς να κάνετε ότι μπορείτε για τις Ορθόδοξες Ιεραποστολές, κυρίως με προσευχή και οικονομική ενίσχυση. Οι λαοί προσμένουν την Ορθόδοξη πίστη και τον Χριστό και, δυστυχώς,μαθαίνουν για το Χριστό μέσα από αιρέσεις και παραθρησκευτικές ομάδες.

Αδέλφια μου,

οι Ορθόδοξοι Ιεραπόστολοι είναι μόνοι τους μέσα σε αχανή κράτη, χωρίς τα απαραίτητα μέσα ( οικονομικά μέσα, ραδιοτηλεοπτικά, περιοδικά, βιβλία, διαδίκτυο ), όπως έχουν οι αιρέσεις. Οι Ορθόδοξοι Ιεραπόστολοι περιμένουν τη δική μας συμπαράσταση ( έστω και τα λίγα ευρώ ), περιμένουν τη δική μας προσευχή. Ο Παράκλητος οδηγεί τα έθνη στην Ορθοδοξία, ερήμην της πλειοψηφίας των Ορθοδόξων Χριστιανών ( κληρικών και λαϊκών ). Ας γονατίζουμε κάθε μέρα και ας προσευχόμαστε στο Τριαδικό Θεό να ενισχύει τις Ορθόδοξες Ιεραποστολές και να οδηγεί τους ετερόδοξους αδελφούς που έχουν ενταχθεί σε αιρέσεις, αλλά και τους αλλόθρησκους ή άθεους μέσα στην Ορθόδοξη Εκκλησία Του. Το θαύμα γίνεται καθημερινά σε κάθε γωνιά του κόσμου... Οι προσευχές και οι μεσιτείες της Παναγίας και των Αγίων θα φέρουν τα αποτελέσματα τα επιθυμητά και ο Θεός θα ακούσει τις προσευχές μας, παρά την αμαρτωλότητά μας

Αδέλφια μου,

ο Θεός περιμένει από εμάς να βοηθήσουμε έμπρακτα την Ορθόδοξη Εξωτερική Ιεραποστολή, κάθε μέρα, στη ενορία μας, στο μοναστήρι, στην χριστιανική αδελφότητα, στον Ορθ. Χριστιανικό σύλλογο, στην Ορθ. Χριστ. κατασκήνωση. Ας μιλήσουμε για την Ορθόδοξη Ιεραποστολή σε συγγενείς και φίλους. Ας < ζητιανέψουμε > την αγάπη των βαπτισμένων Ορθ. Χριστιανών για τις Ορθόδοξες Ιεραποστολές. Ας προσευχόμαστε καθημερινά στο Κύριο μας Ιησού Χριστό να τις ευλογήσει και να τις ενυσχύσει με τη δύναμη Του.



Τελευταία μηνύματα:
Οδοιπορικό της Ορθ. Ιεραποστολής στην Ανατολή ( περιοδικό, τεύχος Απριλίου-Ιουνίου 2008 ) ( 5-7-2008 19:27 )
Η ιεραποστολική περιοδεία του Πατριάρχη Αλεξανδρείας στη Μητρόπολη Γκάνας( 5-7-2008 19:19 )
Nέο !) Ιεραποστολικός Ταχυδρόμος: Τεύχος Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου - Μαρτίου 2008 ( 5-7-2008 18:52 )
Αποστολή Βοήθειας στην Ι.Μητρόπολη Μαδαγασκάρης Αφρικής! ( μέχρι 15 Ιουλίου 2008 ) ( 5-7-2008 18:50 )
Ορθόδοξο Ιεραποστολικό περιοδικό < Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός > Θεσσαλονίκης . Η Ορθόδοξη Ιεραποστολή σε Κόστα Ρίκα, Ιάβα, Σιέρρα Λεόνε, Καμερούν, Μπαλί και Τιμόρ από pilotos91 ( 5-7-2008 18:47 )
Συγκλονιστικό βίντεο με γάμο, βαπτίσεις από την Ορθόδοξη Εκκλησία στο Μπουρούντι από pilotos91 ( 5-7-2008 18:39 )

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ ΣΤΗ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ :

( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από pilotos »

Ζητούνται δωρητές για ένα ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ στη Ζιμπάμπουε και τον ΠΡΩΤΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΝΑΟ ΣΤΗ ΜΠΟΤΣΟΥΑΝΑ


Από το περιοδικό Εξωτερική Ιεραποστολή, τεύχος 201, Απρίλιος -Ιούνιος 2001 της Αδελφότητας Ορθοδόξου Εξωτερικής Ιεραποστολής Θεσσαλονίκης μεταφέρουμε έκκληση του Μητροπολίτη Ζιμπάμπουε κ.Γεωργίου για την οικοδόμη νέου Ιεραποστολικού κέντρου στη δοκιμαζόμενη Ζιμπάμπουε και του ΠΡΩΤΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΝΑΟΥ ΣΤΗΝ ΜΠΟΤΣΟΥΑΝΑ.

Απόσπασμα από επιστολή του Σεβασμιωτάτου Μητρ. Ζιμπάμπουε κ. Γεωργίου :

... Τέλος θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι ο έπαρχος της Chinoyia ( περιοχή κοντά στα σύνορα με τη Ζάμπια ) μας παραχώρησε γη για την ανέγερση Ιεραποστολικού κέντρου.

Οικόπεδο εξασφαλίσαμε και σε κεντρικό σημείο της πόλης Καμπερόνε όπου θα ανεγερθεί ο πρώτος Ορθόδοξος ναός στην Μποτσουάνα. Παρακαλώ να προσεύχεστε να ξεπεράσουμε σύντομα τις δυσκολίες και τα διάφορα προβλήματα που ταλανίζουν την Εκκλησία μας, τους πιστούς μας, τη χώρα μας και τον ευσεβή και ταλαιπωρημένο λαό της Ζιμπάμπουε ...

Κάνουμε έκκληση σε δωρητές να ενδιαφερθούν ώστε να κτιστεί ο πρώτος Ορθόδοξος Ιερός ναός στη Μποτσουάνα. Οι ενδιαφερόμενοι να απευθυνθούν από Δευτέρα στην Αδελφότητα Ορθοδόξου Εξωτερικής Ιεραποστολής Θεσσαλονίκης.

Καταθέστε την αγάπη σας στους λογαριασμούς:

1. ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ : 80765011
2. ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ : 215-04-0043 33-71
3. ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ : 256/480006-09
4. EUROBANK : 206/0101157390

( http://www.greekorthodoxchurch.org/iera ... _text.html )

Μπορείτε να λαμβάνετε ΔΩΡΕΑΝ το ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ < Εξωτερική Ιεραποστολή >, στέλνοντας τα στοιχεία σας στη παρακάτω διεύθυνση( είτε με επιστολή, είτε με φαξ, είτε με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ) :

ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ
ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Διεύθυνση: Μακένζυ Κίνγκ 6(πλατεία Αγίας Σοφίας)
Τ.Κ. 54622 Τηλ. 2310279910 Fax/Τηλ. 2310279902
e-mail: IERAPOSTOLI@hotmail.com
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από pilotos »

Ζητούνται δωρητές για ένα ΣΧΟΛΙΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ και τον ΠΡΩΤΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΝΑΟ ΣΤΗ ΣΙΕΡΡΑ ΛΕΟΝΕ


Από το περιοδικό Εξωτερική Ιεραποστολή, τεύχος 201, Απρίλιος -Ιούνιος 2001 της Αδελφότητας Ορθοδόξου Εξωτερικής Ιεραποστολής Θεσσαλονίκης μεταφέρουμε έκκληση της Ορθόδοξης Αδελφότητας για την ενίσχυση της έναρξης της Ορθόδοξης Ιεραποστολής στη Σιέρρα Λεόνε.

Μεταφέρουμε το ακόλουθο απόσπασμα από το Ορθόδοξο περιοδικό

Η Αδελφότητά μας εκτιμώντας το έργο του π. Θεμιστοκλή Αδαμόπουλο στην Κένυα και συνεπής στην αρχή να βοηθούμε τα νέα Ιεραποστολικά κλιμάκια με σεβαστά ποσά για τα εξής έργα :

α) την οργάνωση και λειτουργία ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ με 800 παιδιά, σε οικόπεδο 14 στρεμμάτων.

β) το κτίσιμο του ΠΡΩΤΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΝΑΟΥ ΣΤΗΝ ΣΙΕΡΡΑ ΛΕΟΝΕ εν ονόματι των Αγίων Ελευθερίου και Γεωργίου.

Οι προκαταβολές για τα έργα αυτά εστάλησαν...

Και εδώ επικαλούμαστε τις προσευχές όλων των Ορθοδόξων Χριστιανών για να προχωρήσει η Ορθόδοξη Ιεραποστολή στη Σιέρρα Λεόνε. Ευχόμαστε και προσευχόμαστε να βρεθούν οι δωρητές που θα ενισχύσουν αυτά τα έργα της Ορθόδοξης Ιεραποστολής στη Σιέρρα Λεόνε. Προσευχόμαστε να βρεθούν αρκετοί συνεργοί της Ορθόδοξης Ιεραποστολής ( κληρικοί και λαϊκοί ) που θα σπεύσουν να βοηθήσουν τον π. Θεμιστοκλή. Ο Κύριος να ευλογεί όλους τους συμπαραστάτες των Ορθοδόξων Ιεραποστολών με πλούσιες πνευματικές ευλογίες.

Όσοι εν Χριστώ αδελφοί επιθυμούν να βοηθήσουν την εξάπλωση της Ορθόδοξης Εκκλησίας στη Σιέρρα Λεόνε να απευθύνονται στην Αδελφότητα Ορθοδόξου Εξωτερικής Ιεραποστολής από Δευτέρα. Οι Ορθόδοξοι Ιεραπόστολοι, χωρίς μέσα και βοήθεια, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ποτέ! Περιμένουν τη δική μας προσευχή και ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.Ας κάνουμε μια μέρα λιγότερη ΔΙΑΚΟΠΕΣ, ας κόψουμε κάτι από τα προσωπικά μας έξοδα, για να προσφέρουμε στα Ορθόδοξα Ιεραποστολικά κλιμάκια, είτε από το υστέρημα , είτε από το περίσσευμα της καρδιάς μας.

Καταθέστε την αγάπη σας στους λογαριασμούς:

1. ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ : 80765011
2. ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ : 215-04-0043 33-71
3. ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ : 256/480006-09
4. EUROBANK : 206/0101157390


Μπορείτε να λαμβάνετε ΔΩΡΕΑΝ το ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ < Εξωτερική Ιεραποστολή >, στέλνοντας τα στοιχεία σας στη παρακάτω διεύθυνση( είτε με επιστολή, είτε με φαξ, είτε με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ) :

ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ
ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Διεύθυνση: Μακένζυ Κίνγκ 6(πλατεία Αγίας Σοφίας)
Τ.Κ. 54622 Τηλ. 2310279910 Fax/Τηλ. 2310279902
e-mail: IERAPOSTOLI@hotmail.com
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από pilotos »

ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΡΘ. Ιερά Επισκοπή ΓΚΑΝΑΣ

Στο Ορθόδοξο Ιεραποστολικό περιοδικό ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗ της Αδελφότητας Ορθοδόξου Εξωτερικής Ιεραποστολής Θεσσαλονίκης ( που αποστέλλεται ΔΩΡΕΑΝ στους Ορθοδόξους Χριστιανούς που θα το ζητήσουν ) διαβάζουμε στη σελίδα 43 :

ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΓΚΑΝΑΣ

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΕΡΑ ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΓΚΑΝΑΣ ΓΙΑ 30 ΠΑΙΔΙΑ. ΟΣΟΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ, ΜΑΚΕΝΖΥ ΚΙΝΓΚ 6, ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ, ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.

ΜΕ 300 ΕΥΡΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΤΕ ΕΝΑ ΦΤΩΧΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΠΑΙΔΙ ( αγόρι ή κορίτσι ) στην Γκάνα. Θα σας δοθεί φωτογραφία και διεύθυνση. Τα δύο προηγούμενα προγράμματα στην Ουγκάντα και Ζιμπάμπουε ολοκληρώθηκαν. Τιμη, χαρά και ευλογία.


ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ
ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Διεύθυνση: Μακένζυ Κίνγκ 6(πλατεία Αγίας Σοφίας)
Τ.Κ. 54622 Τηλ. 2310279910 Fax/Τηλ. 2310279902
e-mail: IERAPOSTOLI@hotmail.com


( http://www.greekorthodoxchurch.org/iera ... _text.html )
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από ktistos »

pilotos:
Από το περιοδικό Εξωτερική Ιεραποστολή, τεύχος 201, Απρίλιος -Ιούνιος 2001

Γιατί 2001;
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

σε ευχαρστουμε αγαπητε αδελφε πιλοτε.συνεχισε σε παρακαλω να μας ενημερωνεις για αυτο το τοσο σπουδαιο θεμα-και χρεος ολων μας-της Ιεραποστολης!
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από pilotos »

Συγγνώμη για το τυπογραφικό λάθος.

Η ημερομηνία είναι Απρίλιος -Ιούλιος 2008, τεύχος 201.

Αδέλφια μου, βοηθήστε την Ορθόδοξη Εξωτερική Ιεραποστολή, ειδικά τώρα το καλοκαίρι, που οι ανάγκες οι οικονομικές πολλαπλασιάζονται.

Οι λαοί περιμένουν τις δικές μας προσευχές και τη δική μας μικρή ή μεγάλη βοήθεια.

Οι αιρέσεις στέλνουν μισσιονάριους και πακτωλό χρημάτων. Η φτωχή Ορθόδοξη Ιεραποστολή περιμένει τη δική μας προσφορά καρδιάς.

Ο Θεός να ευλογεί και να ελεεί και να αυξάνει...
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Σ' ευχαριστώ κι εγώ αγαπητέ μου pilote που δεν αφήνεις να ξεχνιέται το τόσο σημαντικό θέμα της Ιεραποστολής.

Μακάρι να αντιλαμβανόμασταν όλοι τη σπουδαιότητά του ή να νιώθαμε έστω και λίγο πόσο μεγάλη είναι η ανάγκη για Ορθόδοξη παρουσία στις χώρες αυτές.

Στεναχωριέμαι γιατί μου φαίνεται ότι υπάρχει λίγη αδιαφορία σε εμάς που ζούμε σε μία ορθόδοξη και σχετικά πλούσια χώρα.

Μακάρι να κάνω λάθος...
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

εγω σκεφτομαι ηδη να παω μαζι με οικειους και φιλους να βοηθησουμε την ορθοδοξη ιεραποστολη στην γκανα της αφρικης για δεκα ημερες προσφεροντας υπηρεσιες της ειδικοτητας του ο καθενας. αν ολα πανε καλα αυτο θα γινει ισως μεχρι το τελος του ετους.
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Έχω κι εγώ σκέψεις για κάποια ιεραποστολή.

Ίδωμεν... ελπίζω να είμαι έστω και ελάχιστα χρήσιμη...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθόδοξη Ιεραποστολή”