Ο ποδοσφαιριστής και ο Άγιος Ραφαήλ

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Ο ποδοσφαιριστής και ο Άγιος Ραφαήλ

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Δείτε την συγκλονιστική αφήγηση-μαρτυρία του κ. Δημητρίου Βακαλόπουλου, κατοίκου Πολυκάστρου Κιλκίς και πρώην ποδοσφαιριστή, για το πως ο Άγιος Ραφαήλ Μυτιλήνης και η Αγία Ειρήνη του έσωσαν τη ζωή to 1995.

Η σκηνή περιέχεται σε σχετικό ψηφιακό δίσκο (DVD) από την Ιερά Μονή Αγίων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης Γρίβα, Γουμένισσα.

http://istologio.org/?p=299
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
ANDA
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANDA »

Δόξα σοι Κύριε!

Άγιε Ραφαήλ, Άγιε Νικόλαε, Αγία Ειρήνη πρεσβεύσατε υπέρ ημών των αμαρτωλών! Ευχαριστούμε για την αγάπη σας και για τα θαύματα σας.
frouteboras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από frouteboras »

Το ειδα και ανοιξε η καρδια μου.Να σας εχει ο Θεος ολους καλα.Ευχαριστω για το βιντεο κι ευχαριστω ολους για τα οσα ωραια εχω δει και ακουσει εδω που μου δινουν υπομονη κι ελπιδα.
Δοξα Τω Θεω.
Run フォクすけ, Run


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nektarios
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@Κοζάνη

--

Δημοσίευση από nektarios »

Νικο ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το βιντεο.
zefs2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 03, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Παναγιώτα@Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ο ποδοσφαιριστής και ο Άγιος Ραφαήλ

Δημοσίευση από zefs2008 »

το καλοκαίρι το είχα πρωτοδεί αυτό το βίντεο...πάντως μου το θύμησες!!!!!!!!!!!!!!!!!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Ο ποδοσφαιριστής και ο Άγιος Ραφαήλ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Έχετε πάει στη Θερμή παιδιά?

Εγώ αυτό που δε μπορώ να ξεχάσω είναι ότι κατά τη διάρκεια της παράκλησης, οι περισσότεροι παρευρισκόμενοι είχαν καθήσει γύρω γύρω από τον τάφο του Αγίου Ραφαήλ, και είχαν μία συνεχή σωματική επαφή μαζί του. Ήθελαν συνέχεια να τον αγγίζουν. Άλλοι τον αγκάλιαζαν για λίγο ή μισοξάπλωναν ή κρεμιόντουσαν στον τάφο. Στην αρχή (όπως πάντα εγώ) σκανδαλίστηκα λίγο γιατί νόμιζα ότι δεν υπάρχει σεβασμός. Μετά που όλο και περισσότεροι πήγαιναν κοντά του, σκέφτηκα πως αφού τους δέχεται ο Άγιος εγώ τι δουλειά έχω να κρίνω? Οι άνθρωποι εξέφραζαν την ελπίδα, την ευγνωμοσύνη και την αγάπη τους για τον Άγιο. Μετά πήγα και έκανα κι εγώ το ίδιο.

Επίσης στην εκκλησία του κάτω ορόφου δε μπορώ να ξεχάσω τρία πράγματα.
Πρώτα μπαίνοντας την λευκότητα που είχε η κάρα του Αγίου Ραφαήλ.
Μετά τα άπειρα αφιερώματα : πατερίτσες, στολές αξιωματικών, σπαθιά
Και τέλος το μεγάλο πιθάρι μέσα στο οποίο έκαψαν τη "Ρηνούλα" όπως φώναζε ο Άγιος Ραφαήλ την Αγία Ειρήνη.

Νομίζω ότι πρέπει να ανοιχθεί ξεχωριστή ενότητα για τους νεοφανεις αυτούς μάρτυρες.
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Ο ποδοσφαιριστής και ο Άγιος Ραφαήλ

Δημοσίευση από giorgospa »

Νικο σε ευχαριστούμε πολυ για το βιντεο...
Άβαταρ μέλους
nasos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2007 6:00 am

Re: Ο ποδοσφαιριστής και ο Άγιος Ραφαήλ

Δημοσίευση από nasos »

δόξα σοι ο Θεός!!!

Απολυτίκιο του Αγίου Ραφαήλ:
Εν Λέσβω αθλήσαντες υπέρ Χριστού του Θεού, αυτήν ηγιάσατε τη των λειψάνων υμών ευρέσει, μακάριοι. Όθεν υμάς τιμώμεν, Ραφαήλ θεοφόρε, άμα συν Νικολάω και παρθένω Ειρήνη, ως θείους ημών προστάτας και πρέσβεις προς Κύριον.
Εικόνα
Εγώ είμαι η ανάστασις και η ζωή· ο πιστεύων εις εμέ, και αν αποθάνη, θέλει ζήσει·
(’Ιωαννου 11, 25)
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Ο ποδοσφαιριστής και ο Άγιος Ραφαήλ

Δημοσίευση από andreastsa »

Παιδιά βπράβο για το βίντεο
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ο ποδοσφαιριστής και ο Άγιος Ραφαήλ

Δημοσίευση από filotas »

Με μεγάλη χαρά και κάποια ντροπή βλέπω τον τελευταίο καιρό πολλούς ποδοσφαιριστές (και άλλους αθλητές) να κάνουν τον σταυρό τους όταν μπαίνουν στο γήπεδο ή όταν πρόκειται να χτυπήσουν ένα φάουλ ή πέναλτυ καθ΄ως και όταν βάλουν γκολ. Ιδιαίτερα το κάνουν αυτό οι ξένοι ποδοσφαιριστές και λιγότερο οι Έλληνες. Αυτό είναι ένα μάθημα για μας, που ντρεπόμαστε να κάνουμε το σταυρό μας για να ζητήσουμε τη βοήθεια του Θεού, πριν κάνουμε κάτι σημαντικό, όπως ας πούμε πριν ξεκινήσουμε να γράφουμε εξετάσεις ή πριν κάνουμε μια επιστημονική ομιλία κλπ. Ας μιμηθούμε τουλάχιστον και κάτι σωστό απ' αυτούς που πολλοί τους θεωρούν ινδάλματα, αλλά για όλα τ' άλλα κι όχι γι αυτά που πραγματικά αξίζουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”