Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από agiooros »

Εκει ειναι ο Πατηρ Νεκταριος ηγουμενος να παρετε την ευχη του
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από greekboy1981 »

agiooros έγραψε:Εκει ειναι ο Πατηρ Νεκταριος ηγουμενος να παρετε την ευχη του
Όμορφη ιδέα! Βεβαίως και θα ζητήσω την ευχή του π,Νεκταρίου αν μπορέσω να παω . Εχω επίσης ενα άλλο πρόβλημα που δεν ξερω πώς να το λύσω ....είμαι παχύσαρκος , εχω φτάσει τα 115 κιλα (τρομάρα μου!!) και δεν ξερω άν θα ήταν καλή ιδέα να προσευχηθώ στον Άγιο Λουκά τον Ιατρό Συμφερούπολης-Κριμαίας ωστε να με θεραπεύσει κι απο αυτό το πρόβλημα , εννοείται πως θα αρχίσω κι εγώ να πηγαίνω για περπάτημα καθημερινά στο γήπεδο του χωριού μου , ηδη σημερα το απογευμα εκανα 5 φορες τον γυρο του μισού γηπέδου , γιατι στο υπολοιπο μισο , οι υπεθυνοι του γηπέδου ποτιζαν το χορτάρι ...Αναρωτιέμαι αν ο Αγιος Λουκάς ο Ιατρός θα μπορεσει να με θεραπευσει απο την παχυσαρκία ...τον αγαπάω πολύ και τον εχω στην καρδιά μου οπότε πιστεύω πως αν του το ζητήσω με ολη μου την πιστη και με πολλή αγάπη , ο παππούλης μου (οπως αποκαλω τον Αγιο) θα βάλει τα ευλογημένα χέρια Του πάνω μου και θα με θεραπέυσει!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από smarti »

Σαν γυμναστρια θα σου προτεινα αν θελεις, να βαλεις σκοπο καθε ημερα να περπατας πρωι πρωι αν ειναι δυνατον εστω για μιση ωρα.Για να αρχισει να δουλευει και ο μεταβολισμος καλυτερα..με το καιρο μπορεις να το κανεις με πιο εντονο ρυθμο και να αυξησεις την ωρα που θα περπατας.ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ!!Αν μπορεις ελατωσε το αλατι (οσο μπορεις στο φαγητο σου)Και να πινεις παρα πολυ νερο.Κοβουμε τα τηγανητα και προσπαθουμε να τρωμε υγιεινα στην κατσαρολα!προσεχε το λαδι !Αν τα ελεττωσεις ολα αυτα βαλεις στη ζωη σου το περπατημα και πανω απο ολα ζητησεις βοηθεια απο τον Αγιο , θα δεις ολα θα πανε καλα και τα κιλα θα λιωνουν μερα με τη μερα....Θελει πολυ κουραγιο και πεισμα..Οταν πεινας αν θελεις φερε στο μυαλο σου τον γεροντα Παισιο που μετρουσε το φαγητο του μεσα σε μια μικρη κονσερβα....Ευχομαι ολα να πανε καλα και δωσε ενα δυνατο σπρωξιμο στον εαυτο σου και παρε το αποφαση. :D
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από greekboy1981 »

smarti έγραψε:Σαν γυμναστρια θα σου προτεινα αν θελεις, να βαλεις σκοπο καθε ημερα να περπατας πρωι πρωι αν ειναι δυνατον εστω για μιση ωρα.Για να αρχισει να δουλευει και ο μεταβολισμος καλυτερα..με το καιρο μπορεις να το κανεις με πιο εντονο ρυθμο και να αυξησεις την ωρα που θα περπατας.ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ!!Αν μπορεις ελατωσε το αλατι (οσο μπορεις στο φαγητο σου)Και να πινεις παρα πολυ νερο.Κοβουμε τα τηγανητα και προσπαθουμε να τρωμε υγιεινα στην κατσαρολα!προσεχε το λαδι !Αν τα ελεττωσεις ολα αυτα βαλεις στη ζωη σου το περπατημα και πανω απο ολα ζητησεις βοηθεια απο τον Αγιο , θα δεις ολα θα πανε καλα και τα κιλα θα λιωνουν μερα με τη μερα....Θελει πολυ κουραγιο και πεισμα..Οταν πεινας αν θελεις φερε στο μυαλο σου τον γεροντα Παισιο που μετρουσε το φαγητο του μεσα σε μια μικρη κονσερβα....Ευχομαι ολα να πανε καλα και δωσε ενα δυνατο σπρωξιμο στον εαυτο σου και παρε το αποφαση. :D
Σμαρώ μου η ιδέα σου είναι πολύ ομορφη! ομως ξυπνάω κατα τις δώδεκα το μεσημέρι ως συνηθως ...αυτο με το περιπατο μπορώ να το κάνω αφου φάω ενα ελαφρύ πρωϊνο δλδ λιγο γάλα με κορν φλεϊκς η οταν νηστευω ενα ζεστό τσάϊ με λιγες φρυγανιές ....μετά μπορώ να ξεκινησω το περπάτημα , για μιση ώρα στο γήπεδο . κατα τις 2 η ωρα θα φάω κανονικά μεσημεριανό , μια κανονική μερίδα . στις 6 το απογευμα μπορω να φαω ενα φρούτο η να πιώ ενα ποτηρι χυμο . στις 9 η ωρα λιγο φαγητό ελαφρυ ( η ενα πιάτο τραχανάς με λιγο ψωμι , και κατα τις 11 το βραδυ ενα γιαουρτάκι η λιγο φρούτο . Βεβαια μπορώ να πηγαίνω και το απογευμα για περίπατο , χωρίς ομως να το ρίξω στα γαριδακια και σε τετοιες βλακείες , αυτα με παχυναν , και η καθιστικη ζωή ... επίσης μπορώ να λεω και την ευχη στο περπάτημα και σιγα σιγά να την λεω νοερώς ολη τη μερα. ωραίο αυτό που είπες για τον Γέροντα Παϊσιο , θα το θυμάμαι . Και βεβαίως θα προσεύχομαι στον Θεό , και στον Αγιο Λουκά τον Ιατρό ...

Ελπίζω να τα καταφέρω , διότι ειναι δύσκολο , αλλα με πίστη στον Θεό και με θέληση όλα τα ξεπερνάμε! Και η θεία μου η Στέλλα γυμνάστρια είναι , μαζι με τον άντρα της , τον θείο μου τον Πασχάλη που ειναι επίκουρος Καθηγητης Ενόργανης Γυμναστικής στα ΤΕΦΑΑ Κομοτηνής μπορούν να με βοηθησουν σε αυτο !
koga
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 3:36 pm
Τοποθεσία: Kωστας

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από koga »

Θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι ο καφες και το τσαι ειναι λιποδιαλυτες. πχ προσφερουν στον οργανισμο μας 40 θερμιδες αλλα για να καουν χρειαζοντε 100 θερμιδες οποτε για να γινει η καυση περνουν απο το περισσευμα λιπους που εχουμε στον οργανισμο μας

Να πινεις κανα 2 ποτηρια νερο στην διαρκεια των γευματων και του καθε γευματος

Και ενα λαχανικο που ειναι λιποδιαλυτης ειναι το ομο το πρασο



Δεν ξερω αν σε βοηθησα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από aposal »

greekboy1981 έγραψε: Σμαρώ μου η ιδέα σου είναι πολύ ομορφη! ομως ξυπνάω κατα τις δώδεκα το μεσημέρι ως συνηθως ...

Το πρώτο πρόβλημα που διαγνώνω είναι το αργό ξύπνημα. Νομίζω πως από κει πρέπει να αρχίσεις. Το να ξυπνάς νωρίς θα σε βοηθήσει και σωματικά, αλλά και ψυχικά! Στη συνέχεια μπορείς να ακολουθήσεις τις συμβουλές της Σμαρώς και των άλλων.
Έχεις μια ευκαιρία τώρα, που αρχίζει η νηστεία των Χριστουγέννων, κατά την οποία εκτός από την αλλαγή στο διατροφολόγιο πρέπει να περιορίζουμε και τις ποσότητες.
Επίσης πρέπει να περιορίσεις την κατανάλωση πάσης φύσεως υγρών κατά τη διάρκεια των γευμάτων. Μόνο μισή ώρα πριν και τουλάχιστον δύο ώρες μετά το φαγητό.
Καλή δύναμη!
ΥΓ : Το Σάββατο που μας πέρασε ήσουν στο γήπεδο έμαθα (κι εγώ εκεί ήμουν).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από eleimon »

Οκτω χρυσοι κανονες 1.μη τρωτε αν δε πεινατε,μη τσιμπολογατε αναμεσα στα γευματα,φερνωντας σε απογνωση το πεπτικο σας συστημα απο υπερκοπωση..2.μη καθεστε στο τραπεζι με διαταραγμενο θυμικο.Αν ειστε εξω φρενων απο θυμο η λυπη μη φατε τοτε,δοκιμαστε αργοτερα..3.σερβιρετε μικρες ποσοτητες,δε χανεται το δικαιωμα να επανελθετε.Προτιμηστε σαλατες και υδατανθρακες εναντι των πρωτεινουχων και των λιπαρων τροφων..4.μασατε καλα..5.σταματηστε πριν νιωσετε χορτασμενος,η πεινα προερχεται απο στομαχικη λειτουργια,η λαιμαργια εδρευει στο μυαλο..6.εμπιστευτειτε τη γευση,την οσφρηση και το στομαχικο σας σακκο...7.μη ξεχνατε να πινετε νερο,οταν διψατε,αλλα αποφευγετε να αραιωνεται το γαστρικο υγρο κατα τη διαρκεια των γευματων..8.απομακρυνεται τους πειρασμους απ το τραπεζι μολις τελειωσετε η απομακρυνθειτε εσεις.Μην επιδοθειτε αμεσως σε σωματικες η ψυχολογικες ασκησεις...καλη επιτυχια Βαγγελη..
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από greekboy1981 »

aposal έγραψε:
greekboy1981 έγραψε: Σμαρώ μου η ιδέα σου είναι πολύ ομορφη! ομως ξυπνάω κατα τις δώδεκα το μεσημέρι ως συνηθως ...

Το πρώτο πρόβλημα που διαγνώνω είναι το αργό ξύπνημα. Νομίζω πως από κει πρέπει να αρχίσεις. Το να ξυπνάς νωρίς θα σε βοηθήσει και σωματικά, αλλά και ψυχικά! Στη συνέχεια μπορείς να ακολουθήσεις τις συμβουλές της Σμαρώς και των άλλων.
Έχεις μια ευκαιρία τώρα, που αρχίζει η νηστεία των Χριστουγέννων, κατά την οποία εκτός από την αλλαγή στο διατροφολόγιο πρέπει να περιορίζουμε και τις ποσότητες.
Επίσης πρέπει να περιορίσεις την κατανάλωση πάσης φύσεως υγρών κατά τη διάρκεια των γευμάτων. Μόνο μισή ώρα πριν και τουλάχιστον δύο ώρες μετά το φαγητό.
Καλή δύναμη!
ΥΓ : Το Σάββατο που μας πέρασε ήσουν στο γήπεδο έμαθα (κι εγώ εκεί ήμουν).

Φιλε αποσαλ απο κομοτηνη εισαι?? ωραια! να γνωριστούμε !! κατα τα αλλα καλη ιδεα ειναι να ξυπνάω νωρίς , 8 η ωρα το πρωϊ μου φαινεται λογικη ωρα για ξυπνημα...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από aposal »

greekboy1981 έγραψε:
aposal έγραψε:
greekboy1981 έγραψε: Σμαρώ μου η ιδέα σου είναι πολύ ομορφη! ομως ξυπνάω κατα τις δώδεκα το μεσημέρι ως συνηθως ...

Το πρώτο πρόβλημα που διαγνώνω είναι το αργό ξύπνημα. Νομίζω πως από κει πρέπει να αρχίσεις. Το να ξυπνάς νωρίς θα σε βοηθήσει και σωματικά, αλλά και ψυχικά! Στη συνέχεια μπορείς να ακολουθήσεις τις συμβουλές της Σμαρώς και των άλλων.
Έχεις μια ευκαιρία τώρα, που αρχίζει η νηστεία των Χριστουγέννων, κατά την οποία εκτός από την αλλαγή στο διατροφολόγιο πρέπει να περιορίζουμε και τις ποσότητες.
Επίσης πρέπει να περιορίσεις την κατανάλωση πάσης φύσεως υγρών κατά τη διάρκεια των γευμάτων. Μόνο μισή ώρα πριν και τουλάχιστον δύο ώρες μετά το φαγητό.
Καλή δύναμη!
ΥΓ : Το Σάββατο που μας πέρασε ήσουν στο γήπεδο έμαθα (κι εγώ εκεί ήμουν).

Φιλε αποσαλ απο κομοτηνη εισαι?? ωραια! να γνωριστούμε !! κατα τα αλλα καλη ιδεα ειναι να ξυπνάω νωρίς , 8 η ωρα το πρωϊ μου φαινεται λογικη ωρα για ξυπνημα...

Όχι δεν μένω Κομοτινή, αλλά στον Άγιο Δημήτριο, πρώην Μπραχάμι, στην Αθήνα. Το Υστερόγραφό μου αναφέρεται σε άλλο γήπεδο (στον ναό...) και όχι σ' αυτό της Κομοτινής, καθότι έχω πληροφορίες ότι στα ποδοσφαιρικά είμαστε ομοϊδεάτες.
Το ΠΣΚ που μας πέρασε ήμουν στη Θεσσαλονίκη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από greekboy1981 »

ΠΑΟΚ ειμαι εγω , εχω πάει στην Τούμπα μονο μιά φορα στο φιλικό ΠΑΟΚ-Ουντινέζε τον Αυγουστο ...εχω όμως ενα ξαδερφο Ευάγγελο Κυριαλάνη του Πασχαλη και της Στελλας (οι θειοι μου που ανεφερα πιο πάνω) που είναι κι αυτός ΠΑΟΚ και εχει πάει πολλές φορε στην Τουμπα , παρότι νεότερος μου , γεννηθεις το 1989 ( το 1981 εγω )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”