Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από filotas »

Εγώ πάλι βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια :smile: .

Νικόλα κλείστο κι ας φωνάζουνε.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

eortologio_gr έγραψε:
filotas έγραψε:...Νικόλα (agiooros) μήπως ήρθε η ώρα να κλείσει αυτό το θέμα;
Nikola & Nikola (!!!) είμαι τελείως εναντίον του να κλείνει ένα θέμα επειδή απλά "εκτράπηκε", εκτός αν φοβάσαι κάτι...

Η κάθε "εκτροπή" βοηθά όλους μας να κερδίσουμε.

Η γνώμη μου είναι ότι η εικόνα πρέπει να μένει αναλοίωτη και πραγματική. Και θα μείνει πραγματική όταν οι θέσεις και συζητήσεις φτάσουν μέχρι τα μύχια της ψυχής μας.

Επιπλέον, με το σκεπτικό ότι οι ΓΟΧ έχουν τα δικά τους σαιτ, μπλογκ κλπ και θα πρέπει να πάνε εκεί για να συνεχίσουν τα κυρήγματά τους, ειμαι υπερ του Μπαν και κατά του οποιουδήποτε κλειδώματος θέματος.

Χρ.

Δεν καταλαβα γιατι να κλειση το θεμα;;;;
Σε πειραζη που θιγω τον παπα;;;;;;
Επειδη 2-3 ατομα εχουν αντιθετη αποψη πρεπει να κλειση το θεμα;;;
Και πεζμου σε παρακαλω το τελευταιο που εγραψα περιεχει τιποτα για πατριο;
Γιατι οργιζεστε και χτηπιεστε;
Το θεμα ειναι ο ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΣ και οχι το πατριο.
Εσεις αρχιζετε με το πατριο και μας ''κουρδιζετε''.
Στο κατο κατο μην βλεπετε το θεμα ειναι απλο.
Παρακαλο πολυ Νικο ασε το θεμα οπως εχει και εγω δεν θα ξανα αναφερω εδω για πατριο εκτος και με ''σπρωχνουν'' οι κυριοι γιατι φοβουντε την αληθεια.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από Dimitris39 »

pan έγραψε:
eortologio_gr έγραψε:
filotas έγραψε:...Νικόλα (agiooros) μήπως ήρθε η ώρα να κλείσει αυτό το θέμα;
Nikola & Nikola (!!!) είμαι τελείως εναντίον του να κλείνει ένα θέμα επειδή απλά "εκτράπηκε", εκτός αν φοβάσαι κάτι...

Η κάθε "εκτροπή" βοηθά όλους μας να κερδίσουμε.

Η γνώμη μου είναι ότι η εικόνα πρέπει να μένει αναλοίωτη και πραγματική. Και θα μείνει πραγματική όταν οι θέσεις και συζητήσεις φτάσουν μέχρι τα μύχια της ψυχής μας.

Επιπλέον, με το σκεπτικό ότι οι ΓΟΧ έχουν τα δικά τους σαιτ, μπλογκ κλπ και θα πρέπει να πάνε εκεί για να συνεχίσουν τα κυρήγματά τους, ειμαι υπερ του Μπαν και κατά του οποιουδήποτε κλειδώματος θέματος.

Χρ.

Δεν καταλαβα γιατι να κλειση το θεμα;;;;
Σε πειραζη που θιγω τον παπα;;;;;;
Επειδη 2-3 ατομα εχουν αντιθετη αποψη πρεπει να κλειση το θεμα;;;
Και πεζμου σε παρακαλω το τελευταιο που εγραψα περιεχει τιποτα για πατριο;
Γιατι οργιζεστε και χτηπιεστε;
Το θεμα ειναι ο ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΣ και οχι το πατριο.
Εσεις αρχιζετε με το πατριο και μας ''κουρδιζετε''.
Στο κατο κατο μην βλεπετε το θεμα ειναι απλο.
Παρακαλο πολυ Νικο ασε το θεμα οπως εχει και εγω δεν θα ξανα αναφερω εδω για πατριο εκτος και με ''σπρωχνουν'' οι κυριοι γιατι φοβουντε την αληθεια.
Pan Πλακα εχεις παντως αληθεια σου το λεω
η μας δουλευης η μας δουλευης
ενα απο τα τεσσερα :smile:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

eortologio_gr έγραψε:
konstantinoupolitis έγραψε:Η αναφορά μου αφορά το θράσος και την υποκρισία του να καταγγέλουμε τις συμπροσευχές όντες εκτός Εκκλησίας...

Δεν είδα κανένα ισλαμιστή η βουδιστή ή μορμόνο ή ή ή να έρχεται και να απαγγέλει άσματα υπέρ των θρησκειών τους και κατά της Ορθοδοξίας.



Χρ.
αμα ερχοταν αδελφε ειμαι συγουρος οτι θα τον ακουγες πιο πολλη απο εμενα.
Σας ευχαριστω για τον πολεμο που μου κανετε, λεω για την κακοδοξια την αιρεση του παπα και παν αλλη, και σας πειραζη λες και λεω παραλογα πραγματα. Ε, τη αλλο θελετε δηλαδη να πω μπραβο στον οικουμενισμο, αφου δεν ειναι κατα τους Αγιους Πατερες αυτο που αναπαβη το Θεο και δεν τα λεω εγω ο αναξιως και ο αγραματος αλλα τα λενε Αγιοι. Τωρα εσεις αμα ηρθατε μετα απο 2000 χρονια να τα ανατρεψετε, να ειστε πιο πανο απο τους Αγιους της Ορθοδοξου Πιστεως, το μονο που θα κανω ειναι να σεβαστο την αποψη σας αλλα οχι να την δεχτω με το ζορι επειδη το θελετε και απειληται και μηλατε ασχημα.
Και αφήστε το πατριο και το νεο ήμερολογιο να το κρινη ο Θεος και οχι εσεις. Ελατε να παλεψουμε για την Ορθοδοξια να μηνη, και οχι να τσακονομαστε αναμεταξη μας. Τι λενε οι πατερες της Εκκλησιας, αυτο, εμεις γιατι να κανουμε το άλλο;;;;;;; ημαστε ανωτεροι;;; ΟΧΙ. ημαστε Αγιοι;;; ΟΧΙ. Τι ημαστε;;;;;;;;;;
ΕΓΩΙΣΤΕΣ και βαζω και τον εαυτο μου μεσα. Αυτος ο εγωισμος σταυροσε τον Κυριο μας. Αυτος μας εβγαλε απο τον παραδεισω. Τον παραδεισω που ανηκη στους Ορθοδοξούς Χριστιανούς και μονο. Αποκληστικα θα ελεγα. Και μερικους αλλοθρισκους κατα τιν κριση του Θεου μας. Που οπως ειπε και ποιο πανο ενας αδελφος τους αγαπαμε τους αλλοθρησκους σαν δημιουργημα του Θεου αλλα απεχουμε απο την κακοδοξια τους.

Αμα θελετε σηζηταμε Ορθοδοξα.
Αν θελετε αφηστε αυτους που θελουν να μαθουν για τον οικουμενισμο.
Μην τους στερητε την αληθεια γιατι ειναι αμαρτια.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

pan έγραψε:...Αμα θελετε σηζηταμε Ορθοδοξα.
Αν θελετε αφηστε αυτους που θελουν να μαθουν για τον οικουμενισμο.
Μην τους στερητε την αληθεια γιατι ειναι αμαρτια.
Pan, για την Ορθοδοξία δεν μιλώ με ανθρώπους που είναι εκτός αυτής.

Και εσύ, είσαι εκτός Ορθοδοξίας, όπως αυτή εκφράζεται απο την Εκκλησία της Ελλάδος με Αρχιεπίσκοπο αυτής τον κ. Ιερώνυμο. Ανηκεις σε άλλη εκκλησία με άλλο αρχιεπίσκοπο που δεν έχει καμία κοινωνία με την Παγκόσμια Ορθοδοξία. Για μένα είσαι ξένος. Και με ξένους ναι μεν μπορεί να αλλάζω καναδυό λέξεις αλλα δεν επικοινωνώ ούτε πρόκειται να το κάνω.

Απορώ τι κάνεις εδω και γιατί συνεχίζεις το άσμα σου. Δεν έχετε δικό σας σαιτ να τα λές εκεί με άλλους που σε ακούνε και σου λένε "μπράβο παιδί μου". Στήσε ενα μπλογκ και άρχισε να γραφεις. Στήσε και ένα φορουμ. Τζάμπα είναι. Τι σε εμποδίζει ?

Είσαι σε άλλη εκκλησία και συνεχίζεις όχι μόνο να θέλεις να μιλάς γι' αυτήν αλλα και να κριτικάρεις την Μια Ορθόδοξη Εκκλησία που αν μη τι άλλο έχει την Αποστολική Διαδοχή.

Θράσος, όπως είπε και ο konstantinoupolitis.

Θράσος που μόνο οι γιαχωβάδες έχουν όταν χτυπάνε τις πόρτες και κάνουν προσυλητισμό. Εσυ με το μυαλό σου ισως και να νομίζεις ότι κάνεις ιεραποστολή. Σου προτείνω να ζητήσεις απο τον θεό σου και να δεχτείς αυτό που θέλει να σου δώσει.

Κουράστηκα να ακούω το ίδιο ξεκούρδιστο βιολί...

Εάν όλοι οι ΓΟΧ είναι σαν και σένα τότε να σε χαίρονται.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

Απορω γιατι εσυ εισαι εδω ενας Αγιος ανθρωπος. Εσυ που τα ξερεις ολα γιατι ασχολησε με μας; Αφου εχεις βρη τη λυση ασε και εμας τους ''ξεκρεμαστους'' να μαθουμε και κατι!
Αλλα ειναι αυτονοητω το ποιος σε παρακινη και επιτηθεσε προσβλητικα στον συνομηλητη σου με σκοπο με τις υβρει σου να κλειδωθη το θεμα. Να κουκουλοθη θα ελεγα.
Να μην μαθη ο κοσμος την Αληθεια.
Εχεις φταση σε μετρα αρετης, πηγενε στην ερημο να προσευχεσε για μας τους αμαρτολους.
Ετσει και αλλιος δεν σου αρεση ο διαλογος. Θελεις να σου λενε οτι εχεις δικιο.
Συγνωμη που σε χολονω αλλα πρεπει να ακουστη και μια διαφορετικη φωνη απο τη δικια σου που ειναι λανθασμενη. ( κατα την δικη μου αποψη ) Εσυ που μηλας εκμερους της Εκκλησιας της Ελλαδος μαλλον του πατριαρχιου μπορει να υπερασπηζης συμφεροντα αλλα εγω Τον Κυριο μου και Θεο μου Ιησου Χριστο, και προσευχομαι για να ενωθουν ολοι οι Ορθοδοξοι Χριστιανοι και λεω ΑΝΑΘΕΜΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΙΡΕΣΗ.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από filotas »

Παναγιώτη δε βαρέθηκες να επαναλαμβάνεσαι. Όλοι εδώ είμαστε κατά του Οικουμενισμού. Επομένως κρούεις ανοικτές θύρες. Όμως ποτέ δεν πρόκειται για το λόγο αυτό να σ' ακολουθήσουμε στην πλάνη του σχίσματος.

Αντί να κραυγάζεις άσκοπα προσπάθησε να κατανοήσεις, για τι εμάς η αντίθεσή μας με τον Οικουμενισμό δε μας οδήγησε εκτός Εκκλησίας. Είναι φανερό ότι εκείνοι, που ισχυρίζονται το αντίθετο, άλλα πράγματα προσπαθούν να κρύψουν πίσω από τις κραυγές τους.

Αυτό που χωρίζει σήμερα τους παλαιοημερολογίτες από την Εκκλησία δεν είναι ο Οικουμενισμός, αλλά ο εγωισμός και οι καρέκλες.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

filotas έγραψε:Παναγιώτη δε βαρέθηκες να επαναλαμβάνεσαι. Όλοι εδώ είμαστε κατά του Οικουμενισμού. Επομένως κρούεις ανοικτές θύρες. Όμως ποτέ δεν πρόκειται για το λόγο αυτό να σ' ακολουθήσουμε στην πλάνη του σχίσματος.

Αντί να κραυγάζεις άσκοπα προσπάθησε να κατανοήσεις, για τι εμάς η αντίθεσή μας με τον Οικουμενισμό δε μας οδήγησε εκτός Εκκλησίας. Είναι φανερό ότι εκείνοι, που ισχυρίζονται το αντίθετο, άλλα πράγματα προσπαθούν να κρύψουν πίσω από τις κραυγές τους.

Αυτό που χωρίζει σήμερα τους παλαιοημερολογίτες από την Εκκλησία δεν είναι ο Οικουμενισμός, αλλά ο εγωισμός και οι καρέκλες.
αχ αδελφε παλη με το πατριο τα βαζης. Μηλαμε για τον οικουμενησμο αυτον τον καρκινο και εσυ μου λες για πλανη του σχισματος για εγωισμους και καρακλες που δεν ειναι του παροντος θεματος. Βαλε ενα θεμα με πατριο να μηλισουμε. Και θα δης ποιοι εχουν τις καρεκλες και τον εγωισμο. Οχι οτι θα ερθης εσυ με το πατριο και εγω με το νεο αλλα αλλες ψυχες που δεν μηλανε απλα παρακολουθουν τη συζητηση και βγαζουν τα συμπεραζματα τους.

Στο θεμα μας τωρα.
Εχεις να προσθεσης κατι κατα του οικουμενισμου;
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από panagiotisspy »

pan έγραψε:αχ αδελφε παλη με το πατριο τα βαζης. Μηλαμε για τον οικουμενησμο αυτον τον καρκινο και εσυ μου λες για πλανη του σχισματος για εγωισμους και καρακλες που δεν ειναι του παροντος θεματος. Βαλε ενα θεμα με πατριο να μηλισουμε. Και θα δης ποιοι εχουν τις καρεκλες και τον εγωισμο. Οχι οτι θα ερθης εσυ με το πατριο και εγω με το νεο αλλα αλλες ψυχες που δεν μηλανε απλα παρακολουθουν τη συζητηση και βγαζουν τα συμπεραζματα τους.

Στο θεμα μας τωρα.
Εχεις να προσθεσης κατι κατα του οικουμενισμου;
Αχ συνονόματε αδελφέ μου. Το εξαντλήσαμε το θέμα του οικουμενισμού. Είμαστε εναντίον του οικουμενισμού. Οποιος συζητάει με άλλα δόγματα πρέπει να προσέχει στις συνομιλίες του και να λαμβάνει υπ'όψιν του τις ανησυχίες όλων. Τα είπαμε όλα αυτά. Μην τα ξαναλέμε.
Αντε γράψε και σε κανένα άλλο θέμα Παναγιώτη αδελφέ μου. Μόνο σε αυτό το topic θα σε βλέπουμε? Τόσες χιλιάδες θέματα υπάρχουν στο έξοχο αυτό forum. Για την ακρίβεια 9795.
Σου μιλάω με αγάπη πάντα, χωρίς ειρωνείες και απαξίωση.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

συγνωμη αδελφε εχεις δικιο.

Απλος απαντουσα στις κατηγοριες.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”