Tι φοβούνται περισσότερο οι δαίμονες...

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου «Περί Προσευχής Α΄»

«Δεν θα εισέλθη στη βασιλεία εκείνος που με αποκαλεί Κύριε, Κύριε, αλλά εκείνος που εφαρμόζει το θέλημα του Ουράνιου Πατέρα Μου»…[b]Κανείς ας μη χρησιμοποιήση τα λόγια αυτά ως πρόφαση ραθυμίας. Διότι ούτε η σωφροσύνη μόνη της μπορεί να σώση χωρίς τις άλλες αρετές, ούτε η φροντίδα των φτωχών, ούτε η καλωσύνη μόνη της, ούτε κάτι άλλο από τα εξαίρετα, αλλά όλα πρέπει να συνυπάρχουν στις ψυχές μας. Η προσευχή όμως αποτελεί τη ρίζα και το θεμέλιο όλων των αρετών[/b]… και οι προσευχές πρέπει να είναι ισχυρές για να συγκρατούν τη ζωή μας και χωρίς αυτές τίποτε από εκείνα που προκαλούν τη σωτηρία μας δεν θα μπορέσουμε να κάνουμε.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

Και Θεμελιον της Προσευχης η Ταπείνωση ...
Προσευχη χωρις ταπεινωση βλασφημια φιλε μου ...
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Αγίου Νείλου «Περί προσευχής»

Η προσοχή του νου που προσπαθεί να βρή προσευχή, θα βρή προσευχή. Γιατί η προσευχή ακολουθεί όσο τίποτε άλλο την προσοχή. Γι’ αυτό ας φροντίσουμε με προθυμία να αποκτήσουμε την προσοχή.
Όπως από όλες τις αισθήσεις καλύτερη είναι η όραση, έτσι και απ’ όλες τις αρετές η προσευχή είναι η πιο θεία και ιερή.
Έπαινος της προσευχής δεν είναι η ποσότητα αλλά η ποιότητα. Αυτό γίνεται φανερό από την παραβολή του Φαρισαίου και του Τελώνη, και από το λόγο του Κυρίου: «Εσείς όταν προσεύχεστε, να μην λέτε πολλά με μηχανικό τρόπο».
_________________
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Άγιος Ησύχιος Φιλοκαλία


Όταν συμβαίνει να πληθύνονται στο νού μας οι πονηροί λογισμοί, να βάζομε ανάμεσά τους την επίκληση του Κυρίου μας Ιησού Χριστού, και αμέσως θα δούμε να διαλύονται σαν καπνός στον αέρα, όπως μας δίδαξε η πείρα.

Με αυτό το απόσπασμε του αγίου Ησύχιου τελειώνω, φίλε Σωτήριε, και πάω για ύπνο. Τονίζω δε την Προσευχή και ιδιαίτερα την ΕΥΧΗ διότι ομόφωνα οι Πατέρες ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ στα επόμενα και προηγούμενα λόγια του αγίου Ησύχιου:

Πράγματι, αν θέλεις να καταντριοπιάσεις τους λογισμούς και να ησυχάζεις με αγαθότητα και να νήφεις μέσα στην καρδιά σου με ευκολία, ας κολλήσει η ευχή του Ιησού στην αναπνοή σου, και σε λίγες ημέρες θα δεις να γίνεται αυτό.
ΔΟΚΙΜΑΣΕ το φίλε Σωτήριο και θα το δεις στην ΠΡΑΞΗ.......
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

« Χριστός Ιησούς ήλθεν εις τον κόσμον αμαρτωλούς σώσαι ων πρώτος ειμί εγώ»Εταπεινωθει ο Θεός σε άνθρωπο να γίνει ο άνθρωπος Θεός ...
Χριστός είναι η κατά θεον ταπείνωσης.. Και ο σατανάς αυτήν φοβάται ...
Η περηφάνια " κατέβασε " τον σατανά , η ταπεινότητα " ανέβασε " τον Τελώνη ... λέει ο Χριστός στην Καρδιά μου ...
Δεν μου βγενει στην πραξη οσα λέει ο Αγιος ...
Ionas έγραψε: .... Πράγματι, αν θέλεις να καταντριοπιάσεις τους λογισμούς και να ησυχάζεις με αγαθότητα και να νήφεις μέσα στην καρδιά σου με ευκολία, ας κολλήσει η ευχή του Ιησού στην αναπνοή σου, και σε λίγες ημέρες θα δεις να γίνεται αυτό.
ΔΟΚΙΜΑΣΕ το φίλε Σωτήριο και θα το δεις στην ΠΡΑΞΗ.......
Κατά την συμβουλή Του "αναπνέω" φίλε μου μέρα νύκτα ... από νήπιο ...
Όχι από δικό μου κόπο αλλά από χάρισμα του Θεου ... μια καραμέλα από το ζαχαροπλαστείο της Αγάπης του παπου ... Ε καλό είναι ...για ΕΔΩ
Αν όμως σκεφτείς ότι όταν αμαρτάνω ο περηφανος και τότε ακόμα προσεύχομαι (και αμαρτίες έχω μπόλικες ...) καταλαβαίνεις τι λόγο θα δώσω ΕΚΕΙ ...
Με όση προσοχή και φυλακή των αισθήσεων και αν προσεύχομαι ... από λογισμούς δεν γλιτώνω ..
Εκ πείρας σου λέω ότι ο αντιρρητικός λογισμός παλεύει και το έλεος του θεού τιθασεύει τον πονηρό λογισμό και όχι η ευχή μόνη της ...

Ας πούμε ...
Πέφτει το βλέμμα μου ενώ λέω την ευχή σε μια όμορφη
Αν είχα όμως ο περήφανος την ταπεινότητα θα έβλεπα χώμα και όχι γυναίκα
Δεν έχω όμως ... και την ίδια στιγμή η χωματένια ύπαρξη μου νοερά πορνεύει ... και πορνεύει ενώ λέω την ευχή ... σαφώς αμαρτάνω ... Η παρθενιά είναι θειο χάρισμα ... ε ! Δεν το έχω ...

Τι ειναι το ολιγο που δυναμαι ?
Τι μου μένει παρά να φέρω στο μυαλό μου τον Θάνατο και την Κρίση ?
Τι μου μένει παρά να Δοξάσω τον Θεό για την ομορφιά που δημιούργησε ,να ομολογήσω την αμαρτία μου , την αδυναμία μου .. να ευχηθώ να την χαίρεται ο Άντρας της και να ζητήσω το έλεος του Θεού ...

Σκέπτομαι το λοιπόν : Δόξα τον Θεό ομορφιά μου , χαρά των ματιών και κόλαση της ψυχής ενός πορνογερου σαν εμένα ... να σε χαίρεται ο άντρας σου και ο θεός ας με συχωρέσει ...

Το τοίχος της υπερηφανείας με χωρίζει από τον Θεό ...
Οχι τον Θεο απο μενα , αλλα εμενα απο τον θεο ...
Ο θεος δεν εμποδιζεται απο τιποτα ... οταν η προαιρεση του ανθρωπου τον ζητά ...
Ο Θεός μου "τρεχει " εγω δεν " τρέχω σωστα ... οπως θα έπρεπε να τρέχω " ...

Το τοίχος της υπερηφανείας με χωρίζει από τον Θεό ...
Και αυτόν τον τοίχο της υπερηφανείας ο Θεός θα τον ρίξει οπως τον τοιχο της Ιερυχω μια μέρα ... ...
Και η ταπεινοτητα δωρο ειναι του θεου ... οπως καθε αρετή ... παν δωρο τέλειο απο τον Πατερα ...
Μέχρι τότε ... αγώνας ... με το ολιγο που δυναμαι ... και δοξα στον ελεημονα Θεό ...

Ο εχων το χαρισμα της ταπεινοτητας εχει απάθεια ... και στον παραδεισο ειναι επι γης ... Ενας Αγιος ... Οχι εγω ...
Ενας τετοιοςε δεν εχει κυνδινο να πέσει .. κυκλοφορει γυμνός αναμεσα σε γυμνές και δεν πορνευει ουτε κατα διανοια γιατι χωμα βλέπει και τον εαυτό του και την προκλητική για μένα ομορφια ... Οχι εγω ...

Και μια και με συμβουλευεις αδελφε μου ... Εσυ θα μπορουσες αραγε αν αθελα σου εμπενες πχ σε αναλογο πειρασμό να προστατευθής με την προσευχή που εκεινη την στυγμή λες και να μην αμαρτησεις ?
Για να δινεις την συμβουλή λογικα μπορεις ...
Ισως ομως αυτό να συμβαινει γιατι εχεις το χάρισμα της ταπεινότητας ...
οπως και ο Αγιος που γράφει οσα μου λές ...
Ομως και πάλι αλλο πονηρος λογισμός και αλλο διάβολος ....

Εγω επιμενω οτι ο Σατανας την ταπεινωση τρέμει ... την σταυροαναστασιμη
ταπεινωση του Θεανθρωπου ... οτι αυτη καθείλε το κράτος του ...
την σταυροαναστασιμη ταπεινωση καθε Χριστιανου ..
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

sotirio έγραψε:......«Χριστός είναι η κατά θεον ταπείνωσης.. Και ο σατανάς αυτήν φοβάται ...
Η περηφάνια " κατέβασε " τον σατανά , η ταπεινότητα " ανέβασε " τον Τελώνη ... λέει ο Χριστός στην Καρδιά μου ...
Δεν μου βγενει στην πραξη οσα λέει ο Αγιος ...
Ionas έγραψε: .... Πράγματι, αν θέλεις να καταντριοπιάσεις τους λογισμούς και να ησυχάζεις με αγαθότητα και να νήφεις μέσα στην καρδιά σου με ευκολία, ας κολλήσει η ευχή του Ιησού στην αναπνοή σου, και σε λίγες ημέρες θα δεις να γίνεται αυτό.
ΔΟΚΙΜΑΣΕ το φίλε Σωτήριο και θα το δεις στην ΠΡΑΞΗ.......
Κατά την συμβουλή Του "αναπνέω" φίλε μου μέρα νύκτα ... από νήπιο ...
Όχι από δικό μου κόπο αλλά από χάρισμα του Θεου ... μια καραμέλα από το ζαχαροπλαστείο της Αγάπης του παπου ... Ε καλό είναι ...για ΕΔΩ
Αν όμως σκεφτείς ότι όταν αμαρτάνω ο περηφανος και τότε ακόμα προσεύχομαι (και αμαρτίες έχω μπόλικες ...) καταλαβαίνεις τι λόγο θα δώσω ΕΚΕΙ ...
Με όση προσοχή και φυλακή των αισθήσεων και αν προσεύχομαι ... από λογισμούς δεν γλιτώνω ..

.......
Ο εχων το χαρισμα της ταπεινοτητας εχει απάθεια ... και στον παραδεισο ειναι επι γης ... Ενας Αγιος ... Οχι εγω ...
Ενας τετοιοςε δεν εχει κυνδινο να πέσει .. ....... ... Οχι εγω ...

Ομως και πάλι αλλο πονηρος λογισμός και αλλο διάβολος ....

Εγω επιμενω οτι ο Σατανας την ταπεινωση τρέμει ... την σταυροαναστασιμη
ταπεινωση του Θεανθρωπου ... οτι αυτη καθείλε το κράτος του ...
την σταυροαναστασιμη ταπεινωση καθε Χριστιανου ..
ΝΑΙ τηνΤΑΠΕΙΝΩΣΗ, είναι αγία. Θα φέρω και λόγο αγίου, κατά το προσφιλές μου, να το επιβεβαιώσω. Ο Άγιος Ιωάννης ο Σιναϊτης στην Κλίμαξ-Περί του χαροποιού πένθους, λέει:

Να γίνης σαν βασιλεύς στην καρδιά σου, καθισμένος στον υψηλό θρόνο της ταπεινοφροσύνης. Να διατάζης το γέλιο να απομακρυνθή, και αμέσως να απομακρύνεται× το κλάμα να έρθη, και αμέσως να έρχεται× και στον δούλο μας, το σώμα, που είναι συγχρόνως και τύραννος, να επιτελέση κάποιο έργο και αμέσως να το επιτελή.

Πως αποκτιέται όμως φίλε Σωτήριε; Όλες οι θείες αρετές αποκτιώνται με την προσευχή όπως αναφέρεται σε απόσπασμα του λόγου του Αγίου Ιωάννη του Χρυσόστομου που αντίγραψα λίγο παραπάνω και επαναλαμβάνει πάλι ο Όσιος Ιωάννης ο Σιναϊτης στο λόγο του Κλίμαξ- Περί ταπεινοφροσύνης:

Θα γνωρίσης και δεν θα απατηθής ότι απέκτησες μέσα σου την οσία αυτή ουσία, δηλαδή την ταπείνωση, από το πλήθος του αρρήτου φωτός και από τον απερίγραπτο έρωτα της προσευχής. Πριν κατακτηθούν αυτά προηγείται μία κατάσταση, κατά την οποία η καρδιά δεν περιφρονεί τους αμαρτάνοντας ούτε κατακρίνει τα αμαρτήματά τους. Και πριν από αυτή την κατάσταση προηγείται άλλη, κατά την οποία η καρδία μισεί κάθε κενοδοξία.
Όποιος επέτυχε την πλήρη γνώση του εαυτού του, αυτός έσπειρε σε γη αγαθή. Όποιος δεν έσπειρε κατ’ αυτό τον τρόπο, δεν πρόκειται να ιδή να ανθίζη μέσα του η ταπεινοφροσύνη. Όποιος επέτυχε τη γνώση του εαυτού του, αυτός αισθάνθηκε τον φόβο του Κυρίου, και βαδίζοντας με την αίσθηση αυτή έφθασε στην πύλη της αγάπης
.
Αυτά όλα δεν λέχθησαν για να εφαρμοστούν από άλλη πάστα ανθρώπων, άνθρωποι ομοιοπαθείς ήταν και οι Άγιοί μας, αλλά με τον αγώνα τους, τη νήψη , την αφοσίωση στο θέλημα του Θεού αγίασαν.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Φίλε sotirio μην επιμένεις η ταπείνωση όπως και όλες οι αρετές είναι δώρο του Αγίου Πνεύματος. Χωρίς επικοινωνία με το Θεό δεν είναι δυνατόν να λάβουμε Πνεύμα κι επομένως νά αποκτήσουμε αρετές.

Άλλωστε αυτό που έκανε ο Φαρισαίος δεν είταν Προσ - ευχή. Δηλαδή ευχή προς τον Θεό. Ο Φαρισαίος δεν απευθυνόταν στο Θεό αλλά στον εαυτό του.

Αλλά ας συνοψίσουμε.

Προσευχή με ταπείνωση (λες και μπορεί να γίνει διαφορετικά) είναι αυτό που φοβούνται οι δαίμονες περισσότερο.

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: Μην κάνετε κατάχρηση των μεγάλων γραμματοσειρών, των πολλών χρωμάτων και των έντονων γραμμάτων.
Η διαφοροποίηση των γραμματοσειρών δεν εξασφαλίζει την ορθότητα και την πειστικότητα αυτών που γράφετε, αλλά το περιεχόμενο και τα επιχειρήματα.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:Όχι Βασίλη αυτοπεποίθηση. Πεποίθηση στην αγάπη και το έλεος του Θεού πρέπει να έχουμε κι αυτό μας φτάνει.

",
Διαφωνώ
Σπουδαίο πράγμα η ταπείνωση και πρέπει να έχουμε
Αλλά μπορείς να είσαι ΚΑΙ ταπεινός και να έχεις αυτοπεποίθηση
Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να συγχέουμε τα σημαντικά στοιχεία που πρέπει να δομούν την προσωπικότητα του καθενός
Αυτοπεποίθηση είναι αναγκαία ώστε να μπορείς με δύναμη και θάρρος να ζητάς από Το Θεό να σε ελεήσει
Αλλιώς η απόλυτη έλειψη αυτοπεποίθησης σε ρίχνει σε απελπισία που είναι ότι χειρότερο
Δεν μπορείς να δουλέψεις σωστά δεν μπορείς να εκφραστείς σωστά δεν μπορείς να βρεθείς σε μια παρέα δεν μπορείς να βγεις έξω από το σπίτι σου
Η έλειψη αυτοπεποίθησης σε διαλύει
xenos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από xenos »

lovethink έγραψε:
nkope έγραψε:Όχι Βασίλη αυτοπεποίθηση. Πεποίθηση στην αγάπη και το έλεος του Θεού πρέπει να έχουμε κι αυτό μας φτάνει.
Αλλά μπορείς να είσαι ΚΑΙ ταπεινός και να έχεις αυτοπεποίθηση
...
Αλλιώς η απόλυτη έλειψη αυτοπεποίθησης σε ρίχνει σε απελπισία που είναι ότι χειρότερο
Δεν μπορείς να δουλέψεις σωστά δεν μπορείς να εκφραστείς σωστά δεν μπορείς να βρεθείς σε μια παρέα δεν μπορείς να βγεις έξω από το σπίτι σου
Η έλειψη αυτοπεποίθησης σε διαλύει
Η "ταπείνωση" χωρίς αυτογνωσία (και αυτοπεποίθηση) νομίζω πως είναι σύμπλεγμα κατωτερότητας. Πάλι η αυτοπεποίθηση χωρίς αυτογνωσία (κι επομένως ταπείνωση) νομίζω πως είναι σύμπλεγμα ανωτερότητας (αν υπάρχει τέτοιο). Η αυτοπεποίθηση με την ταπείνωση μαζί μου φαίνεται πιο φυσιολογική κατάσταση...
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Παιδιά αν δεν το προσέξατε για την αυτοπεποίθηση άνοιξα άλλο topic γιατί ξεφεύγει απ΄τα πλαίσια αυτού του θέματος συζήτησης.

Αν θέλετε μπορούμε να συνεχίσουμε εκεί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”