Φιλενωτικόν ή αλλιώς ευπρεπώς περί των θέσεων του Bessarion

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

Bessarion έγραψε:Εσύ εκ χηρείας Αρχιμανδρίτα δεν νομίζω να έχεις κωλύματα. Και αν κάπου διάβασες ότι η έκτρωσις αποτελεί αμάρτημα μέγα να είσαι σίγουρος ότι δεν αναφερόταν ο πατήρ στην έκτρωση εγκεφάλου.:))

Όσο για το "στα πλαίσια" αποτελεί επακριβή μεταγλωττισμό του καθαρευουσιάνικου "εν τοις πλαισίοις".
1. Δεν είμαι χήρος (ούτε χοίρος) ούτε αρχιμανδρίτης. Έχω όμως με τους αρχιμανδρίτες κάτι κοινό που εσύ δεν το έχεις, δηλ. τα τέσσερα πρώτα γράμματα της λέξης.
2. Έχω άλλου είδους κωλύμματα ιερωσύνης από αυτό της έκτρωσης (αυτό είναι και για γυναίκες άλλωστε), καθότι είμαι και λίγο τσογλανάκι. :badgrin:
Verstehst Du jetzt?. :badgrin: :badgrin: :badgrin:
3. Μπερδεύεσαι με τις ελληνικούρες και δεν έμαθες την νεοελληνική κοινή. "Στα πλαίσια" είναι λανθασμένη έκφραση και νοηματικά, γιατί ένα πλαίσιο υπάρχει. Και το "εν τοις πλαισίοις" συγκαταλέγεται στις ελληνικούρες (του τύπου "τραπεζιτικός υπάλληλος" και "απετάνθην") και όχι στη σωστή καθαρεύουσα.

Τουτέστιν, ήγουν, δηλαδή, με άλλους λόγους, ήτοι,
η Αφροδίτη είσαι συ, συ είσαι η Αφροδίτη.
:lol: :lol: :lol: :lol:

Αυτά για το μάθημα που σου είπα πιο πριν, ισχύει πάντα. Στείλε πμ όποτε θες και σου δίνω και κινητό να τα πούμε από κοντά. :badgrin:
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

Bessarion έγραψε:Στην ίδια εκκλησία είστε όλα τα άνθη της ορθοδοξίας; Και ο Καντιώτης μαζί; Τότε μάλλον είναι η θριαμβεύουσα!

Αλλά αμα εκκλησιάζεσαι μαζί με το Ζήση τότε θα άκουσες «Υπέρ του Αρχιεπισκόπου ημών Ανθίμου». Γιατί αυτόν τον βάλαν να λειτουργεί στον Άγιο Αντώνιο, εκεί που δέναν τους τρελούς…
Ονόματα όπως του Καντιώτη , Ζήση , Μεταλληνού "καίνε" τα δαιμόνια που έχεις , για αυτό αναφέρεσαι συνέχεια σε αυτούς , στα καλά καθούμενα , χωρίς να υπάρχει λόγος !!
Bessarion
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Bessarion »

Έχω πάθει την πλάκα μου μαζί σου! Ειδικά τώρα που έμαθα ότι έχει και αρχί. Και φαίνεσαι και πολύ ορθόδοξος. Για αυτό να το πείς στο Γέροντά σου.

-Γέροντα έχω αρχί.

Κι ο Γέροντας θα σου εξηγήσει που πρέπει να βάλεις την αρχί σου και το τέλος σου.:-B \:D/

Αλλά αν είναι σεμνός άνθρωπος και δεν μπορεί τότε θα σου συστήσει να διαβάσεις το βίο και ειδικά την τελευτή του αιρεσιάρχη Αρείου. Κι εσύ που είσαι έξυπνο παιδί και έχεις βγάλει και το Λύκειο θα καταλάβεις που να τα βάλεις.

Και ξέρεις άμα τα βάλεις εκεί δεν διαπράττεις και αμάρτημα. Γιατί κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τους ιερούς κανόνες. [-X [-X

Άντε τυχερούλη ποιος σε πιάνει τώρα με τα νέα κόλπα! :)) :)) :))


Vfilip μπες στο κλουβί σου γιατί ο ζωολογικός κήπος είναι ανάστατος. Πάρε και το ταίρι σου τον Misha μαζί. :goodman: Οι άλλες μαϊμούδες σας περιμένουνε. :roll:
elenas
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από elenas »

Bessarion έγραψε:Έχω πάθει την πλάκα μου μαζί σου! Ειδικά τώρα που έμαθα ότι έχει και αρχί. Και φαίνεσαι και πολύ ορθόδοξος. Για αυτό να το πείς στο Γέροντά σου.

-Γέροντα έχω αρχί.

Κι ο Γέροντας θα σου εξηγήσει που πρέπει να βάλεις την αρχί σου και το τέλος σου.:-B \:D/

Αλλά αν είναι σεμνός άνθρωπος και δεν μπορεί τότε θα σου συστήσει να διαβάσεις το βίο και ειδικά την τελευτή του αιρεσιάρχη Αρείου. Κι εσύ που είσαι έξυπνο παιδί και έχεις βγάλει και το Λύκειο θα καταλάβεις που να τα βάλεις.

Και ξέρεις άμα τα βάλεις εκεί δεν διαπράττεις και αμάρτημα. Γιατί κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τους ιερούς κανόνες. [-X [-X

Άντε τυχερούλη ποιος σε πιάνει τώρα με τα νέα κόλπα! :)) :)) :))


Vfilip μπες στο κλουβί σου γιατί ο ζωολογικός κήπος είναι ανάστατος. Πάρε και το ταίρι σου τον Misha μαζί. :goodman: Οι άλλες μαϊμούδες σας περιμένουνε. :roll:

Ισως θα έπρεπε να σκέφτεσαι ότι εδώ υπάρχουν κάποιοι που μπορούν να βρίζουν καλυτερα από σένα και δεν θάθελες να το κάνουν!
Οι ίδιοι άνθρωποι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να διαβάζουμε την αναξιοπρεπειά σου και την έλλειψη σεβασμού.
Αυτό δεν είναι ελευθερία λόγου αλλά ελευθεριότητα και μας ενοχλεί (ήπια έκφραση)
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

Bessarion έγραψε:Έχω πάθει την πλάκα μου μαζί σου! Ειδικά τώρα που έμαθα ότι έχει και αρχί. Και φαίνεσαι και πολύ ορθόδοξος. Για αυτό να το πείς στο Γέροντά σου.

-Γέροντα έχω αρχί.

Κι ο Γέροντας θα σου εξηγήσει που πρέπει να βάλεις την αρχί σου και το τέλος σου.:-B \:D/

Αλλά αν είναι σεμνός άνθρωπος και δεν μπορεί τότε θα σου συστήσει να διαβάσεις το βίο και ειδικά την τελευτή του αιρεσιάρχη Αρείου. Κι εσύ που είσαι έξυπνο παιδί και έχεις βγάλει και το Λύκειο θα καταλάβεις που να τα βάλεις.

Και ξέρεις άμα τα βάλεις εκεί δεν διαπράττεις και αμάρτημα. Γιατί κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τους ιερούς κανόνες. [-X [-X

Άντε τυχερούλη ποιος σε πιάνει τώρα με τα νέα κόλπα! :)) :)) :))


Vfilip μπες στο κλουβί σου γιατί ο ζωολογικός κήπος είναι ανάστατος. Πάρε και το ταίρι σου τον Misha μαζί. :goodman: Οι άλλες μαϊμούδες σας περιμένουνε. :roll:
Φίλτατε, τώρα το έρριξες πολύ χαμηλά το επίπεδο του χιούμορ. Δεν επιτρέπεται στη θέση σου, την ηλικία και το υψηλό μορφωτικό σου επίπεδο. Τσ τσ τσ....
Και ξέρεις ακόμα κάτι; Και το δηκτικό χιούμορ θέλει τέχνη. Την οποία δεν διαθέτεις μάλλον και σου βγαίνει κάτι σε ξινισμένη γεροντοκόρη, συνταξιούχο τμηματάρχη Υπουργείου που την ενοχλούν οι αποκάτω και οι αποπάνω και γενικώς η σύμπασα πολυκατοικία :angry4: .

:badgrin: :badgrin: :badgrin:

Καλά εσύ φίλτατε Bessarion που αγαπάς τόσο πολύ τους Ρ/καθολικούς και από υπερεκχείλιση αγάπης επιθυμείς η Εκκλησία μας να ενωθεί μαζί τους, λίγα ψίχουλα αγάπης προς εμάς τους "υπερ-Ορθοδόξους" δεν σου περισσεύουν; Τί είδους ξεχείλισμα αγάπης χριστιανικής είναι αυτό;

Λίγα ψίχουλα αγάπης σου γυρεύω,
και ως την άλλη μου ζωή θα σε λατρεύω.


Τσάγιααα!!! :love4:
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Πάντως οι Βουδιστές το βγαλαν το filioque από το Σύμβολο της Πίστης τους.....Για να δούμε που θα παν τα πράματα...
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Αγαπητέ αδελφέ Bessarion.
Είμαι σίγουρος, επειδή είσαι πραγματικά έξυπνος άνθρωπος, ότι επιθυμείς το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΛΟ.
Επειδή γνωρίζουμε ότι ο Θεός ΔΕΝ ΕΜΠΑΙΖΕΤΑΙ, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΝΗΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Σε συμβουλεύω αδελφικά, για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ, να μελετήσεις τα δύο επόμενα σπουδαία και εγκυρότατα έργα, που έγραψε ο Θαυματουργός Άγιος Νεκτάριος Μητροπολίτης Πενταπόλεως.
Και τα δύο αυτά έργα, εκδίδονται από τον Νεκτάριο Παναγόπουλο, στην Αθήνα.

1) «Μελέτη ιστορική περί τών αιτίων τού Σχίσματος», δύο τόμοι.

2) «Μάθημα Ποιμαντικής». Σε αυτό το βιβλίο, ο Άγιος Νεκτάριος εκμηδενίζει, με αδιάσειστα επιχειρήματα, το δήθεν «πρωτείο» τού Πάπα.

Αγαπητέ αδελφέ Bessarion. ΕΥΕΡΓΕΤΗΣΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ !
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
justin
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από justin »

"ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΤΟΥΣ ΛΑΤΙΝΟΦΡΟΝΕΣ ΟΠΩΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΤΑ ΦΙΔΙΑ"




Αγαπητέ Μisha

Σήμερα επιβεβαιώνονται όλα αυτά που γράφαμε από τον θλιβερό Νοέμβρη και μετά και , μάλιστα, με τον πιό επίσημο τρόπο, απο στόματος δηλαδή ενός φαναριωτικού... δηλητηριώδους βησσαρίωνος!

Λοιπόν ( όπως θα έλεγε και ο αδελφός Silver) έχουμε και λέμε:

1. Το φιλιόκβε μεταμφιέστηκε σε ψευδο-εκδοχή οιωνεί Αγίου Μαξίμου Ομολογητού, κοπυράϊτ σεβ. Ζήζιουλας!

2. Και τούτο, όπως είναι πιά φώς «φανάρι» , για να παρακαμφεί η Η΄ Οικουμενική Σύνοδος υπό τον Μέγα Φώτιο, που αφορίζει ως αιρετικούς,και ουχί σχισματικούς ,συλλήβδην τους φράγκόπαπες που προσέθεσαν στο Σύμβολο της Πίστεως το φιλιόκβε...

3. Αναγνωρίζεται πανηγυρικά ο πάπας ως «αδελφός επίσκοπος αδελφής εκκλησίας» και συμμετέχει σε συλλείτουργο μέχρι το «αγαπώμεν αλλήλους». Όπως λέμε δηλαδή ... μέχρι εκεί που πατάει η γάτα!

4. Παρακάμπτεται το κρίσιμο ερώτημα της...γειτόνισσάς μου ,ευλαβεστάτης κυρά- Κατίνας,, που είναι το εξής :
-Εφ’ όσον ο πάπας θεωρεί τον εαυτόν του ως μοναδικό αντιπρόσωπο του Χριστού, χωρίς αυτόν άλλωστε δεν υπάρχει τίποτε και

-εφ΄όσον ο πάπας πιστεύει , ότι χωρίς αυτόν και τα «μυστήριά» του ο Κύριος δεν μπορεί να σώσει το πλάσμα Του, τότε παιδάκι μου,

-ο « αδελφός επίσκοπος» τι ανάγκη έχει να γίνει ορθόδοξος; Ποιός ο λόγος να γίνει η ένωση ,αφού ο κόσμος μπορεί να σωθεί και μέ τον πάπα και τα «μυστήριά» του;

5. Το ψευδοδίλημμα ότι η αλήθεια της Ορθοδοξίας δεν θα γίνει γνωστή , αν δεν κάνουμε διάλογο με τους παπικούς, μόνο γέλωτα προκαλεί, γιατι απαντιέται με το παρακάτω ερώτημα : πιστευετε σοβαρά ότι ο πάπας θα γίνει Ορθόδοξος μέσω διαλόγου; Όπως ξέρει και η απλοϊκώτερη ψυχούλα, αν δεν έχουμε μέσα μας Αγιότητα, , ούτε ένας ...Παπούα δεν πρόκειται να δεχθεί το Μέγα Μήνυμα, πόσο μάλλον ο ...κατηραμένος όφις.... Εσείς ξέρετε κανένα πάπα που να έγινε ορθόδοξος;

6. Παρατηρείται το φαινόμενο της επικλήσεως μιάς επίπλαστης εγκυρότητας των επιλογών του φαναρίου, επειδή, λέει, η ορθότητά τους στηρίζεται στην αποδοχή των επιλογών αυτών, από το σύνολο της διοικούσης εκκλησίας. Κρύβουν όμως έντεχνα το γεγονός της εξαπάτησης των διοικήσεων αυτών από τίς μυστικές συμφωνίες Βατικανού- φαναρίου στο Μπαλαμπάντ και αλλού, όπως καταγγέλει και από τον τάφο του ακόμη , ο ηρωϊκός και μακαριστός πατήρ Ιωάννης Ρωμανίδης...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

Α) Υπάρχει σχέδιο φιλιόκβε- μαϊμού , για να παρακαμφθεί η Η΄ οικουμενική Σύνοδος ( εννοείται με τον Μέγα Φώτιο) και να βγούν λάδι οι αφωρισμένοι ως ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ,και ουχί σχισματικοί, οι παπικοί.

Β) Το φανάρι αποδέχεται πλήρως ως αδελφική και ιερατική την ύπαρξη ενός ανθρώπινου όντος ( πάπας) που κατέχει κυρίαρχο ρόλο στη σωτηρία του ανθρώπου, και μέσω κτιστής θείας χάριτος ( παπικά μυστήρια) , που διαθέτει μονοπωλιακά μόνο αυτός σε όλους τους άλλους, είναι εντελώς απαραίτητος , δήθεν για να σωθεί η κτίση!!! (παπα- σούπερμαν)

Γ) Τα ψέματα αραδιάζονται βουνό και μυστικές συμφωνίες εγκλωβίζουν τις εκκλησιαστικές ηγεσίες σε ένα οικουμενιστικό χορό μεθυσμένων δερβίσηδων, αυτοτελώς στροβιλιζόμενων πέριξ του αρχ. Όφεως!

Τί να πούμε; ; Τούτο μόνο, ότι το ψέμα έχει κοντά ποδάρια και γνωστό πατέρα!
Εικόνα
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

justin, η θέση του Περγάμου είναι ορθή, για να λέμε την αλήθεια, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι παπικοί δεν είναι αιρετικοί. Όπως ο "Οικουμενισμός βλάπτει σοβαρά την υγεία", όπως γραφεις, έτσι και το "τσουβάλιασμα". Αν διαβάσουμε με την προκατάληψη και πριν αρχίσουμε την ανάγνωσηξ, σκεφτόμαστε ότι ο τάδε ή ο δείνα ανήκει εκκλησιαστικά στο Φαναρι άρα είναι οικουμενιστής, τότε....
Επαναλαμβάνω, όμως, ότι η θέση του Περγάμου δεν αμνηστεύει του Παπικούς.
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

parikos_ έγραψε:Πάντως οι Βουδιστές το βγαλαν το filioque από το Σύμβολο της Πίστης τους.....Για να δούμε που θα παν τα πράματα...
Κοίτα Παναγιώτη, σύμφωνα με απόλυτα έγκυρες πληροφορίες μου, το έβγαλαν μόνο οι Λαμαϊστές του Θιβέτ και της Καλμουκίας. Οι Βουδιστές της Σρι-Λάνκα λένε ακόμα το Σύμβολο της Πίστεως με το φιλιόκβε. Αρα ένωση με αυτούς δεν γίνεται. :lol:

Οι Βουδιστές της Ταϋλάνδης και Καμπότζης από την άλλη λένε μόνο το φιλιόκβε, χωρίς το υπόλοιπο Συμβολο της Πίστεως!!! Μεγάλο κόλλημα. Τους το είχε διδάξει ιεραποστολή που είχαν στείλει οι Φράγκοι με επικεφαλής τον επίσκοπο Θεοδούλφο και τον αββά Βερενγκάριο, αυτοί όμως με τους αιώνες ξέχασαν τελείως τον Χριστιανισμό και κράτησαν μόνο το φιλιόκβε. :lol:

Τις παραπάνω αξιόπιστες πληροφορίες τις πήρα από την Σουρρεαλ-Θρησκιπαίδειαν. Παρακαλώ, όποιος ξέρει κάτι σχετικό πάνω σε αυτά, ας μου πει.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”