Καλή Αρχή και πάλι!

Ευχές.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25312
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

nkope έγραψε:Θα χαιρόμαστε πάντα ν΄ακούμε όλες τις απόψεις εφ΄όσον είναι διατυπωμένες με κόσμιο και Χριστιανικό τρόπο. Αν μια δημοσίευση ξεφεύγει απ΄τα όρια τότε θ΄αποσύρεται μέχρι ν΄αποφασιστεί απ΄τη διαχειριστική ομάδα η τύχη της.
Αδελφέ μου σε χαιρετώ! Ευχαριστώ για την προσφορά σου στο forum από το οποίο λαμβάνω αρκετά! Επέτρεψέ μου όμως να εκφράσω την μικρή μου διαφωνία! Συμμετείχα κι εγώ στην ενότητα του Andriyian και παρ’ όλο που δεν συμφωνούσα 100% με τις απόψεις του θεωρώ ότι η άποψή του πρέπει να ακούγεται! Νομίζω ότι είναι υπερβολή να λέμε ότι απειλείται το forum με ορισμένες διαφορετικές απόψεις μελών! Εξ άλλου ο αδελφός Andriyian, δεν είναι εκφραστής ούτε σκοταδισμού, ούτε κάποιας αίρεσης. Ακόμη όμως και ένας αιρετικός δεν παύει να είναι ένας αδελφός, ένας πλάσμα του Θεού, όπως κι εμείς, που πιθανόν από κάποιες ατυχίες στη ζωή του ακολούθησε λάθος δρόμο! Γιατί πρέπει να τον αποβάλλουμε από την κοινωνία μας; Νομίζω ότι όσο υπάρχει και η ορθόδοξη άποψη, κι αυτή δόξα τω Θεώ υπάρχει πάντα, οι επισκέπτες που διαβάζουν του διαλόγους θα αποκομίζουν κάτι θετικό, ή τουλάχιστον θα προβληματίζονται και θα ψάξουν να βρουν ποιο είναι το σωστό! Εξ άλλου το σωστό πόσοι από εμάς το γνωρίζουμε; Πάντως όχι εγώ! Και θα ήμουν ο τελευταίος που θα συναινούσε σε λουκέτα, ή αποβολές!
Δεν κινδυνεύει η ορθοδοξία από το διάλογο! Όσο ακραίος και αν γίνεται αυτός μερικές φορές! Γιατί πάντα υπάρχει και ο αντίλογος! Εδώ τόσοι φοβεροί διωγμοί γίνανε και η ορθοδοξία αντί να ηττηθεί, γέμισε με Αγίους και έλαμψε ολόκληρη!
Συγχώρεσέ με αδελφέ, αλλά θεωρώ ότι όλοι όσοι συμμετέχουμε μπορούμε μόνο να κερδίσουμε. Και μάλιστα θεωρώ ότι την μεγαλύτερη ευθύνη δεν την έχουν αυτή που εκφράζουν την «άλλη άποψη», αλλά όσοι εκφράζουν την σωστή άποψη, οι πιο προοδευμένοι πνευματικά, οι οποίοι με τη στάση τους θα δώσουν και σε εμάς τους υπόλοιπους να κατανοήσουμε την αλήθεια!
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Σχετικά με τις δημοσιεύσεις του andriyian έχει δοθεί εκτενής απάντηση στο σχετικό θέμα που βρίσκεται στο τμήμα του forum που είναι μόνο για τα Μέλη. Νομίζω ότι απ΄τις απαντήσεις έμεινε ικανοποιημένος και ο ίδιος ο andriyian.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρόνια Πολλά”