Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Κλειδωμένο
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

lovethink έγραψε: Οσο αφορά τα νεοεποχίτικα κινήματα και τις "συμπροσευχές" εννοείται πως με το φτωχό μου μυαλό διαφωνώ
Αλλά και εκεί υπάρχει διαφορά
Αλλο να συμπροσευχηθείς με τους Καμπαλιστές πχ και άλλο να επιστρέψουν οι Καθολικοί στην Ορθοδοξία ( ωραία το έθεσα ε ? )
αφου διαφονις πως τον μνημονεβης;
στη μονη Ιβηρων υπαρχουν 2 μοναχη, προς παραδιγμα μας που εχουν <<παραμορφοθη>> αν δεν το ξερετε και αυτο.(;)
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από lovethink »

pan έγραψε:
αφου διαφονις πως τον μνημονεβης;
στη μονη Ιβηρων υπαρχουν 2 μοναχη, προς παραδιγμα μας που εχουν <<παραμορφοθη>> αν δεν το ξερετε και αυτο.(;)
Λυπάμαι που θα σε απαγοητεύσω αλλά είμαι Ορθόδοξος και έφτασα στην ηλικία που είμαι Ορθόδοξος στην ΕΠΙΣΗΜΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ και δεν υπάρχει περίπτωση ούτε εσύ ούτε κανένας να μου "σπείρει" ζιζάνια για να απομακρυνθώ από αυτήν
Καλή Σαρακοστή
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από cloaca »

lovethink έγραψε:Αλλά και εκεί υπάρχει διαφορά
Αλλο να συμπροσευχηθείς με τους Καμπαλιστές πχ και άλλο να επιστρέψουν οι Καθολικοί στην Ορθοδοξία
Η φωτογραφία όπου ο Βαρθολομαίος συμπροσεύχεται μπροστά στο ομοίωμα της Γαίας, είναι από το Διαθρησκειακό Περιβαλλοντικό συμπόσιο στη Γροιλανδία, όπου εκπρόσωποι δώδεκα θρησκειών προσευχήθηκαν (στον ίδιο χώρο και χρόνο!)για τη σωτηρία του Βορείου Πόλου και των παγετώνων του.
12345678.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

αδελφε μην βγαζης φωτο γιατι θα μας κλειδοσουν.!!!!!!
Καλο βραδυ σε ολους παλιους και νεους. ( εχω να κανω και το αποδυπνο ).
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από lovethink »

pan έγραψε:αδελφε μην βγαζης φωτο γιατι θα μας κλειδοσουν.!!!!!!
Καλο βραδυ σε ολους παλιους και νεους. ( εχω να κανω και το αποδυπνο ).
Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως ο Θεός στην περίπτωση που υπάρξει ποτέ κίνδυνος θα αφήσει την ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΛΛΑΔΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ να χαθεί
και πρέπει να ψάχνουμε αριστερά δεξιά σχισματικές ομάδες που δεν έχουν αποστολική διαδοχή για να ενταχθούμε

Ο Χριστός μας θέλει όλους ενωμένους στην Κανονική Εκκλησία Του στην Ελλάδα και η Εκκλησία αυτή είναι μία , όχι πολλές. Και αυτή είναι η Ορθόδοξη Ελληνική Εκκλησία , που είναι Κανονική και ενωμένη με όλες τις άλλες Ορθόδοξες Εκκλησίες. Δεν είναι οι σχισματικές παρασυναγωγές των Παλαιοημερολογιτών."
http://www.imd.gr/html/gr/section02/ort ... ing/51.htm
Καλή Σαρακοστή
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

Tελος παντον αδελφε ειπαμε δεν γραφο εδω μεσα για να σας κανο παλεοημερολογιτες και ουτε θελω να τσακονομαστε σαν Ορθοδοξοι που ειμαστε.
Το θεμα ειναι κατα του οικουμενισμου, και ειναι σοβαρο αν θες να το καταλαβης.
Θα λεω την αποψη μου οσο με ενοχλη κατι, και αυτο το κατι ειναι οτι πανε να αναμηξουν το γαλα με το κρασι. Η Πιστη μας δηδασκη οτι περα απο την Ορθοδοξια δεν ηπαρχη σωτηρια, εξερεση θα εχουν μερικοι αλλοθρησκοι κατα την κριση Του Θεου.
Πως λυπων οικουμενικε Πατριαρχη κανης συλητουργα με κακοδοξους; (και οχι μονο αυτος)
Μηπος θα τους αλλαξης;
Μηπος για να εχεις την ευνοια τους;
Μηπος επιδη πανε ολοι; και εμεις θα μηνουμε απεξω;
Εχω CD με συλειτουργο παπα-Βαρθολομαιου κανονικα μεσα σε Ορθοδοξο ναο στο Φανάρι, και ποναει η καρδια μου.
Πως λυπων να μνημονευω τον Πατριαρχη αμα δεν τηρη τα λογια των μεγαλων πατερων της Εκκλησιας;
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από lovethink »

Λυπάμαι αλλά ο σκοπός είναι να διορθώσω τον εαυτό μου και να προσπαθήσω να κάνω κάτι για την πνευματική μου καλιέργεια και σωτηρία
Τα υπόλοιπα ας τα "σκεφτούν" αυτοί που μπορούν να αλλάξουν τα όποια "κακώς" κείμενα
Οι γνώσεις μου δεν είναι αρκετές
Εχω εμπιστοσύνη Στο Χριστό που αγαπά Την Εκκλησία Του και είναι υπέρ αρκετό για μένα που είμαι απλός πιστός
Καλημέρα
Καλή Σαρακοστή
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

lovethink έγραψε:Λυπάμαι αλλά ο σκοπός είναι να διορθώσω τον εαυτό μου και να προσπαθήσω να κάνω κάτι για την πνευματική μου καλιέργεια και σωτηρία
Τα υπόλοιπα ας τα "σκεφτούν" αυτοί που μπορούν να αλλάξουν τα όποια "κακώς" κείμενα
Οι γνώσεις μου δεν είναι αρκετές
Εχω εμπιστοσύνη Στο Χριστό που αγαπά Την Εκκλησία Του και είναι υπέρ αρκετό για μένα που είμαι απλός πιστός
Καλημέρα
Πως αδελφε μου θα διορθοσης τον εαυτο σου εαν δε μελετας τις γραφες; Εισαι Ορθοδοξος επιδη γενηθηκες στην Ελλαδα; Δεν εχεις γνωμη;
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από lovethink »

pan έγραψε: Πως αδελφε μου θα διορθοσης τον εαυτο σου εαν δε μελετας τις γραφες; Εισαι Ορθοδοξος επιδη γενηθηκες στην Ελλαδα; Δεν εχεις γνωμη;
Tι θα γίνει ; θα ανοίξουμε κουβέντα με το ζόρι για να με βάλεις στο τρυπάκι που θες ;
Σου είπα μέσα στους κόλπους της ΕΛΛΑΔΙΚΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ
Και όσο για τις γραφές και την μελέτη τους ,λένε "Μην κρίνεις ίνα μη κριθείς"
Αυτό θέλω να μελετήσω και σ'αυτό θέλω να εντρυφήσω και δεν μ'αφήνεις
Καλή Σαρακοστή
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από pan »

συγνωμη αδελφε μου.
μην νευριαζης μια κουβεντα κανουμε, αμα δεν σαρεση δεν απαντας και τελιωσε. πιγενε σε αλλο θεμα αμα δεν ξερεις.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”