Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Κλειδωμένο
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

aman ti mou etixe prepi ke na katadikaso tora....
pios ego pious??? tous......arxiieris......
aaaaaaaaaaaa poli prosoxi theloume ke edo
kindinos thanatos... :8
signomi den milame gia ena pexnidi edo ke tora.
ine aftonoito tha mou pite
omos gia parte mia apofasi
katadikazis??????
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

aderfia mou ke aderfes mou prospathisa me tin koini logiki na doso na katalavoume kapia vasika apo to kimeno
tis aples erotisis pou vazi.........
tora tha ithela afou skeftoume na apantisoume tis erotisis prosopika
epidi ine diskolotato to thema
sinesi prosoxi prosefxi ke siopi xileon themelio pasis aretis...
omos den arnoume na akouso sxoliasmous......
den tolmo na exo apopsi akoma ego prosopika
tha mou pari kero na po kati ti perisosotero. :8
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

oute tin mira mou kleo ke palikari 5 metra ime ke gia to dikeo tha pethano an xrisasti
omos akouo tis fones ton pethamenon progonon mou pou elegan
i glosa kokala den exi ke kokala tsakizi.....
ke den ime grekilos
ime iroos irou iroa gios....telia ke pavla den sizito alo se afto.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

:8 :8 :8
tis ton logon voulete?????
:8 :8 :8
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από Andreasmas »

plagiaskepsi έγραψε:oso gia tis efthines aftes iparxoun pantou.....
to provlima ine o antonios ke oi efthines ton alon.
kolisame ke psaxnoume me poli perisoteri afstirotita.
:8 :8 :8


Αν και δεν αρεσκομαι και δυσκολευομαι να διαβαζω σε λατινικο αλφαβητο...,τελος παντων...

Ομως τι εννοεις ,ειδικα στα τελευταια σου λογια;
Για ποιον Αντωνιο μιλας;Σε ποιον αναφερεσαι;
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από aposal »

lovethink έγραψε: Σου είπα μέσα στους κόλπους της ΕΛΛΑΔΙΚΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ
Και όσο για τις γραφές και την μελέτη τους ,λένε "Μην κρίνεις ίνα μη κριθείς"
Αυτό θέλω να μελετήσω και σ'αυτό θέλω να εντρυφήσω και δεν μ'αφήνεις
Μπράβο ρε Μάνο, σου βγάζω το καπέλο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από aposal »

pan έγραψε:
lovethink έγραψε:Λυπάμαι αλλά ο σκοπός είναι να διορθώσω τον εαυτό μου και να προσπαθήσω να κάνω κάτι για την πνευματική μου καλιέργεια και σωτηρία
Τα υπόλοιπα ας τα "σκεφτούν" αυτοί που μπορούν να αλλάξουν τα όποια "κακώς" κείμενα
Οι γνώσεις μου δεν είναι αρκετές
Εχω εμπιστοσύνη Στο Χριστό που αγαπά Την Εκκλησία Του και είναι υπέρ αρκετό για μένα που είμαι απλός πιστός
Καλημέρα
Πως αδελφε μου θα διορθοσης τον εαυτο σου εαν δε μελετας τις γραφες; Εισαι Ορθοδοξος επειδή γενηθηκες στην Ελλαδα; Δεν εχεις γνωμη;
Αδελφέ Παναγιώτη πώς γνωρίζεις ότι ο Μάνος (lovethink) δεν μελετά τις γραφές;
Πώς κρίνεις ότι είναι μόνον τύποις Ορθόδοξος επειδή έτυχε απλά να γεννηθεί στην Ελλάδα;
Δεν σου έχουν πει ότι η κατάκριση είναι αμαρτία;
Κανείς δεν αρέσκεται στις συμπροσευχές (και όχι συλλείτουργα) του Οικουμενικού μας Πατριάρχη με μη Ορθόδοξους, αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να παρατήσουμε την Εκκλησία μας.
Αν εσύ πιστεύεις ότι είσαι σε καλύτερη πνευματική κατάσταση από τον Πατριάρχη γίνε μπροστάρης στον αγώνα σου εναντίον του.
Εγώ απλά θα αναφέρω λόγια του μακαριστού Γέροντα Παϊσίου :

Αποσπάσματα από το βιβλίο «Ο ΓΕΡΩΝ ΠΑΪΣΙΟΣ» του Ιερομονάχου Χριστοδούλου Αγιορείτου

Μια μερίδα αγιορειτών πατέρων, που ήταν κάπως ευαίσθητοι, είχαν λογισμό να κόψουν το μνημόσυνο του Πατριάρχη Δημητρίου, γιατί, όπως έλεγαν, έκανε κάποια μεγάλα ανοίγματα προς το Βατικανό. Πήγαν στον Γέροντα με ανένδοτη γνώμη και τον βομβάρδιζαν με διάφορα επιχειρήματα λέγοντάς του ότι πήραν απόφαση να ξεκόψουν και να μην μνημονεύουν τον Πατριάρχη. Και τον ρώτησαν τι γνώμη είχε για το θέμα. Κι ο Γέροντας του απάντησε :
-Τι να σας πω; Κι εγώ είμαι απελπισμένος μ’ αυτόν τον πρωθυπουργό. Έχει καταστρέψει την Ελλάδα βάζοντας μέσα στο Ελληνικό Σύνταγμα που είναι στο όνομα της Αγίας Τριάδας, όλους τους αντίχριστους νόμους. Δεν υποφέρεται πια! Γι’ αυτό αποφάσισα κι εγώ να σηκωθώ να φύγω από την Ελλάδα και το Όρος και να πάω στο Σινά.
Τότε οι πατέρες είπαν :
-Γέροντα, προς Θεού, μην κάνετε τέτοιο πράγμα και φύγετε εξ αιτίας του πρωθυπουργού, γιατί αυτός σήμερα – αύριο θα «πέσει» και θα ησυχάσουμε.
Κι ο Γέροντας χαμογελώντας τους είπε:
-Και σεις το ίδιο να κάνετε, που συμβουλεύετε να κάνω εγώ: Κάντε υπομονή, γιατί δεν είναι σωστό να ξεκοπούμε από την Εκκλησία του Χριστού. Να ευχόμαστε όμως συνάμα ο Θεός να φωτίζει όλους τους ψηλά ιστάμενους να ορθοτομούν το λόγο της αλήθείας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από Dimitris39 »

+100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από eortologio_gr »

pan έγραψε:Πως αδελφε μου θα διορθοσης τον εαυτο σου εαν δε μελετας τις γραφες; Εισαι Ορθοδοξος επιδη γενηθηκες στην Ελλαδα; Δεν εχεις γνωμη;
pan πιστεύω ότι είτε είσαι μάρτυρας του ιαχωβά είτε κάνεις πλάκα και εμείς σαν καλοπροαίρετα χαιβάνια τρώμε αυτά που λες.

Κανεις ερωτήματα και παίρνεις θέσεις θαρείς και είσαι ιεροκύρηκας που έχει στόχο να μας νουθετήσει και να μας διδάξει την προσέγγιση στην Ορθοδοξία.

Καθε "νουθεσία" και σκέψη σου η οποία στρέφεται εναντίον αυτών που επισήμως εκφράζουν την Ορθοδοξία, για μένα είναι υβρις και ατιμία.

Εάν εσύ "κατέχεις την γνώση και την μέθοδο" φτιάξε ένα μπλογκ (σαν όλους τους άλλους κατατρεγμένους και εν πολλοίς "σαλεμένους") και άρχισε απο εκεί να διαλαλείς αυτά που θέλεις.

Αρκετά βουζίζεις το μυαλό μου χωρίς να λες τίποτε (εκτός του ότι, ότι λές το λές και ανορθόγραφα)...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ομολογία πίστεως κατά του Οικουμενισμού

Δημοσίευση από filotas »

Αγαπητέ pan όλη η φασαρία γίνεται, επειδή έμπλεξες δυο άσχετα θέματα μεταξύ τους. Ο Οικουμενισμός και το ζήτημα του εορτολογίου είναι δυο εντελώς ξεχωριστά ζητήματα, που έχουν συνδέονται μόνο στην επιχειρηματολογία των σχισματικών οπαδών του παλιού εορτολογίου.

Σ' ολόκληρη την Ορθόδοξη Εκκλησία υπάρχουν φωνές είτε χρησιμοποιούν το παλιό είτε το καινούργιο εορτολόγιο, που διαμαρτύρονται για κάποιες κινήσεις που θίγουν τη δογματική ακεραιότητα της Εκκλησίας, στην προσπάθειά τους να προσελκύσουν ή να προσεγγίσουν τα άλλα δόγματα. Οι μόνοι που δεν μπορούν να διεκδικούν την υπεράσπιση της Ορθόδοξης Εκκλησία είναι αυτοί που την εγκατέλειψαν, δηλαδή οι σχισματικοί. Όποιος αγωνιά για την Εκκλησία μένει σ΄αυτή και αγωνίζεται, δεν σηκώνεται και φεύγει κι ύστερα φωνάζει απ' έξω.

Παναγιώτη, μην ανησυχείς για την Ορθόδοξη Εκκλησία, την προστατεύει ο ίδιος ο Χριστός και δε θ' αφήσει ποτέ να χαθεί ή να χάσει το δρόμο της. 'Όποιος μένει μέσα στο πλοίο της Εκκλησίας, έχει την ευκαιρία να σωθεί, ενώ όποιος το εγκαταλείπει κινδυνεύει να παρασυρθεί από τα κύματα της πλάνης και να χαθεί. Δυστυχώς κάτι τέτοιο συνέβη με τους παλαιοημερολογίτες, όπως δείχνει η πολυδιάσπασή τους.

Όσο για ένωση, θα διαφωνήσω με τους συντάκτες του κειμένου, δεν πιστεύω ότι στο ορατό μέλλον επίκειται ένωση. Όλα είναι διπλωματική ελιγμοί. Όλοι δηλώνουν ότι επιθυμούν την ένωση, αλλά ο καθένας την εννοεί με το δικό του τρόπο. Μέχρι να υπάρξει στοιχειώδης συμφωνία για το πως φαντάζονται τα διάφορα δόγματα την "ενωμένη" Εκκλησία, δεν πρόκειται να γίνει ούτε ένα βήμα προς την ένωση.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”