Παρακαλώ την προσευχή σας

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από pan »

Αδελφοί εν Χριστώ γειά σας.

Ζητώ αν μπορείτε να κάνετε ενα κομποσχοινι μέχρι τα 40, για τον κουνιάδο μου Βασίλειο.
την Παρασκευή ξημερώματα άφησε την τελευταία του πνοή. Δεν ήταν της Εκκλησίας, αλλά ήταν βαπτισμένος Ορθόδοξος, και έχουμε υποχρέωση εμείς να τον μνημονεύουμε.
Τα πώς και γιατί ο Θεός τα ξέρη.

Ο Βασίλειος ήταν 38 χρονών, κάθησε παραπίσω για να τελειώση μια δουλειά που είχε σαν πλακατζής. Πήρε την κοπέλα του τηλ. ( συζούσε χωρίς γάμο ) να έρθη να τον πάρει με το αυτοκίνητο. Στο γυρισμό είχε γίνη κάποιο τρακάριζμα και ο Βασίλειος πήρε το βαλινζάκι με τισ πρώτες βοήθειες και έτρεξε να βοηθείση τους τραυματίες. Εκείνη την στιγμή ήρθε άλλο αυτοκίνητο με μεθυσμένο όδηγο ( αστυνομικό ) και έπεσε πάνω του, με αποτέλεσμα να πεθάνη λίγο μετά στο νοσοκομείο, αφού του τ α έσπασε όλα μεσα του.

Σας ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Θα την έχει Παναγιώτη

Ξέρεις... αυτό που έκανε ο Βασίλης... που δεν ήταν << της εκκλησίας >> κάποιος <<της εκκλησίας >> μπορεί και να μην... ούτε καν...

Ο Κύριος και Σωτήρας μας ας τον αναπαύει αιώνια, εύχομαι! Εφυγε δίνοντας τη ζωή του για να βοηθήσει τον συνάνθρωπό του. Αυτό μου φαίνεται πολύ ως τήρηση εντολής του Κυρίου και Θεού μας... Καλόν Παράδεισο ας έχει αδέρφι μου. Καλή δύναμη στην οικογένειά σας.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από aposal »

Ο Θεός να αναπαύσει τον κεκοιμημένο δούλο Του Βασίλειο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από vivika »

Ο Θεός να αναπαύει το δούλο του Βασίλειο.
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από GeorgiosM »

Ο Θεός να αναπαύσει τον δούλο Του Βασίλειο και να δώσει κουράγιο και πίστη στους συγγενείς του.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε πώς θα κριθεί κάποιος, είτε μοιάζει πιστός ή μοιάζει αρνητής.
Πολλά κρίσιμα εσωτερικά χαρακτηριστικά, την ψυχή του καθενός μόνο ο Θεός την γνωρίζει.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από pan »

Σας ευχαριστώ αδελφοί.

μόνο έτσι βοηθάμε τες ψυχές.

ο Θεός μαζί μας.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ιωάννου + υπέρ αναπαύσεως της ψυχής αυτού +
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Δόξα τω Θεώ!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

pan έγραψε:Αδελφοί εν Χριστώ γειά σας.

Ζητώ αν μπορείτε να κάνετε ενα κομποσχοινι μέχρι τα 40, για τον κουνιάδο μου Βασίλειο.
την Παρασκευή ξημερώματα άφησε την τελευταία του πνοή. Δεν ήταν της Εκκλησίας, αλλά ήταν βαπτισμένος Ορθόδοξος, και έχουμε υποχρέωση εμείς να τον μνημονεύουμε.
Τα πώς και γιατί ο Θεός τα ξέρη.

Ο Βασίλειος ήταν 38 χρονών, κάθησε παραπίσω για να τελειώση μια δουλειά που είχε σαν πλακατζής. Πήρε την κοπέλα του τηλ. ( συζούσε χωρίς γάμο ) να έρθη να τον πάρει με το αυτοκίνητο. Στο γυρισμό είχε γίνη κάποιο τρακάριζμα και ο Βασίλειος πήρε το βαλινζάκι με τισ πρώτες βοήθειες και έτρεξε να βοηθείση τους τραυματίες. Εκείνη την στιγμή ήρθε άλλο αυτοκίνητο με μεθυσμένο όδηγο ( αστυνομικό ) και έπεσε πάνω του, με αποτέλεσμα να πεθάνη λίγο μετά στο νοσοκομείο, αφού του τ α έσπασε όλα μεσα του.

Σας ευχαριστώ
Κύριε ελέησον,
άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου!!! :shock:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Παρακαλώ την προσευχή σας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Σήμερα το πρωί αν και ο ιερέας στο προσκύνημα του Αγίου μας Νεκταρίου κύκλωσε μόνο τα ονόματα των γονέων μου για να τα διαβάσει και μου φώναξε για το κατεβατό που του έδωσα υπέρ αναπαύσεως των ψυχών και υπέρ υγείας, τελικά μας διάβασε όλους υπέρ υγείας αλλά και όσα ονόματα του έδωσα υπέρ αναπαύσεως των ψυχών. Διάβασε και τον Βασίλειο πριν το δικό του μνημόσυνο των 40 ημερών.

Γιατί το λέω... γιατί μου φώναξε πολύ... μου είπε μόνο δυο θα μελετήσει αλλά ο Θεός του μίλησε στην καρδιά του ως φαίνεται και τα διάβασε ΟΛΑ!

Γι αυτό το λέω πάντα... Δόξα σοι ο Θεός ημών. Μέγας είσαι Κύριε!

Ας είναι αναπαυμένοι όλοι οι κεκοιμημένοι μας και Καλόν Παράδεισο και σε εμάς!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”