Παναγία: Τιμάτε το «Άξιον Εστίν»

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Παναγία: Τιμάτε το «Άξιον Εστίν»

Δημοσίευση από Domna »

Μαρτυρία Ειρήνης Μπεντενιώτου από τον Πόρο, κανδηλανάπτριας (έΚΤΑΚΤΟΝ!!!) του ίερού Ναού του άγιου Γεωργίου: «Ένα απόγευμα καθάριζα τα μανουάλια και βλέπω να μπαίνη μια γυναίκα στο ναό.
- Χαίρετε, μου λέει.
- Χαίρετε, λέω.
- Τί κάνετε;
- Νά, καθαρίζω τα μανουάλια γιατί βουλώνουν και δεν μπορεί ο κόσμος να βάλη το κερί του.
- Σήμερα είχατε Λειτουργία;
- Είχε ο παπάς ιδιωτική Λειτουργία σε άλλη Εκκλησία αλλά εγώ δεν πήγα.
- Σήμερα είναι το «Άξιόν Εστιν», η Παναγία. Στο Άγιον Όρος γίνεται μεγάλη γιορτή.
- Τί λές; της λέω. Δεν το ξέραμε ούτε και ο παπάς μου είπε τίποτε.
- Τέλος πάντων, έπρεπε όμως.(έΚΤΑΚΤΟΝ!!!)
Μόλις έφυγε ακούω μια βοή, ένα θόρυβο, άνοιξαν τα παράθυρα του τρούλλου μόνα τους που ποτέ δεν ανοίγουν, και η πόρτα του Ιερού· το δε τέμπλο κόντεψε να πέση. Με ένα κρότο ακόμη ξανάκλεισαν τα παράθυρα και η πόρτα του Ιερού, μάλιστα δε έσπασε και το τζάμι της. Όταν ήρθε ο παπάς του διηγήθηκα τί συνέβη και μου είπε: «Κυρία Ειρήνη, η Παναγία ήταν(έΚΤΑΚΤΟΝ!!!) . Σήμερα γιορτάζεται το θαύμα πού συνέβη μπροστά στην εικόνα του Άξιόν Εστιν».
Και από εκείνη την ημέρα (ήταν Τετάρτη) κάνομε πάντα κάθε Τετάρτη την Παράκληση της Παναγίας».

Πηγή: Ασκητές μέσα στον κόσμο, σελ. 362-363
ISBN: 978-960-89593-2-3
Εκδόσεως Ιερού Ησυχαστηρίου «Άγιος Ιωάννης ο Πρόδρομος»
630 88 Μεταμόρφωσις Χαλκιδικής
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”