Δάκρυσαν δύο εικόνες της Παναγίας του Καζάν (ρώσικες)

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Δάκρυσαν δύο εικόνες της Παναγίας του Καζάν (ρώσικες)

Δημοσίευση από efthumhs »

Απο το http://proskynitis.blogspot.com/2009/10 ... st_13.html (και με φωτογραφίες)

Δύο θαυμαστά γεγονότα σημειωθηκαν με διαφορά 24 ημερών στη Ρουμανία και στη Ρωσία.Δύο εικόνες της Παναγίας του Καζάν(Καζάνσκαια)δάκρυσαν!

Το πρώτο συνέβη στη σκήτη Χούτα της Ρουμανιας στις 29 Αυγούστου 2009
Δείτε εδω ρεπορτάζ της κρατικής Ρουμανικής τηλεορασής στο 2:18,4:25,4:58. http://astradrom-filiala-bihor.blogspot ... hitul.html


Το δευτερο συνέβη στις γυναικείες φυλακές του Αλατιρ-Ρωσία στις 22 Σεπτεμβριου 2009 όταν δάκρυσε μια εικόνα της Παναγίας του Καζάν όπου είχε αγιογραφήσει πριν 15 χρόνια μία κρατούμενη

Πηγες του αρθρου-www.astradrom.filiala-bihor.blogspot.com
http://www.eph.md

Υ.Γ (efthumhs): Η εικόνα της Παναγίας του Καζάν εορτάζει στις 8 Ιουλίου, αν δεν κάνω λάθος
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΔΑΚΡΥΣΑΝ ΔΥΟ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΖΑΝ (ΡΩΣΙΚΕΣ)

Δημοσίευση από avvas »

Θαυμαστό!

Αν και εγώ βλέπω κάθε μέρα χιλιάδες ζωντανές εικόνες του Θεού να δακρύζουν δίπλα μου
Και δεν βλέπω κανέναν να συγκινείται και να τους σκουπίζει τα δάκρυα.

Επειδή βλέπεις για τίς εικόνες στο εικονοστάσι που δακρύζουν δεν μάς κοστίζει τίποτε ούτε χρειάζεται να κάνουμε κάτι. Είναι εκεί και δακρύζουν. Θαύμα του Θεού. (αν και όταν είναι θαύμα του Θεού και όχι απάτη για την εξοικονόμηση χρημάτων).

Με τίς εικόνες όμως τις ζωντανές του Θεού που δακρύζουν κάθε μέρα δίπλα μας δεν ασχολούμαστε γιατί αν ασχοληθούμε πρέπει και κάτι να κάνουμε. Να βγάλουμε απ την τσέπη μας χρήματα, να βάλουμε κόπο, να πούμε έναν καλό λόγο, να προσφέρουμε ότι η εικόνα του Θεού έχει ανάγκη και να γλυκάνουμε τον πόνο της. Και πως να προσφέρουμε όταν δεν έχουμε; Και πώς να προσφέρουμε αν παρότι έχουμε δεν θέλουμε να στερηθούμε κάτι απ όσα έχουμε;

Λόγο θα μου ζητήσει ο Θεός για τις ζωντανές εικόνες Του που δακρύζουν δίπλα μου
Και σαν άνθρωπος και σαν Χριστιανός έχω χρέος να τους σκουπίζω τα δάκρυα.
Και αν δεν μπορώ όλα τα δάκρυα και πάντα έστω ένα δάκρυ για μία φορά. Αυτό μπορώ.

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: ΔΑΚΡΥΣΑΝ ΔΥΟ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΖΑΝ (ΡΩΣΙΚΕΣ)

Δημοσίευση από efthumhs »

efthumhs έγραψε:Θαυμαστό!

Αν και εγώ βλέπω κάθε μέρα χιλιάδες ζωντανές εικόνες του Θεού να δακρύζουν δίπλα μου
Και δεν βλέπω κανέναν να συγκινείται και να τους σκουπίζει τα δάκρυα.

Επειδή βλέπεις για τίς εικόνες στο εικονοστάσι που δακρύζουν δεν μάς κοστίζει τίποτε ούτε χρειάζεται να κάνουμε κάτι. Είναι εκεί και δακρύζουν. Θαύμα του Θεού. (αν και όταν είναι θαύμα του Θεού και όχι απάτη για την εξοικονόμηση χρημάτων).

Με τίς εικόνες όμως τις ζωντανές του Θεού που δακρύζουν κάθε μέρα δίπλα μας δεν ασχολούμαστε γιατί αν ασχοληθούμε πρέπει και κάτι να κάνουμε. Να βγάλουμε απ την τσέπη μας χρήματα, να βάλουμε κόπο, να πούμε έναν καλό λόγο, να προσφέρουμε ότι η εικόνα του Θεού έχει ανάγκη και να γλυκάνουμε τον πόνο της. Και πως να προσφέρουμε όταν δεν έχουμε; Και πώς να προσφέρουμε αν παρότι έχουμε δεν θέλουμε να στερηθούμε κάτι απ όσα έχουμε;

Λόγο θα μου ζητήσει ο Θεός για τις ζωντανές εικόνες Του που δακρύζουν δίπλα μου
Και σαν άνθρωπος και σαν Χριστιανός έχω χρέος να τους σκουπίζω τα δάκρυα.
Και αν δεν μπορώ όλα τα δάκρυα και πάντα έστω ένα δάκρυ για μία φορά. Αυτό μπορώ.
Θαυμαστό!

Αν και εγώ βλέπω κάθε μέρα χιλιάδες ζωντανές εικόνες του Θεού να δακρύζουν δίπλα μου
Και δεν βλέπω κανέναν να συγκινείται και να τους σκουπίζει τα δάκρυα.

Επειδή βλέπεις για τίς εικόνες στο εικονοστάσι που δακρύζουν δεν μάς κοστίζει τίποτε ούτε χρειάζεται να κάνουμε κάτι. Είναι εκεί και δακρύζουν. Θαύμα του Θεού. (αν και όταν είναι θαύμα του Θεού και όχι απάτη για την εξοικονόμηση χρημάτων).

Με τίς εικόνες όμως τις ζωντανές του Θεού που δακρύζουν κάθε μέρα δίπλα μας δεν ασχολούμαστε γιατί αν ασχοληθούμε πρέπει και κάτι να κάνουμε. Να βγάλουμε απ την τσέπη μας χρήματα, να βάλουμε κόπο, να πούμε έναν καλό λόγο, να προσφέρουμε ότι η εικόνα του Θεού έχει ανάγκη και να γλυκάνουμε τον πόνο της. Και πως να προσφέρουμε όταν δεν έχουμε; Και πώς να προσφέρουμε αν παρότι έχουμε δεν θέλουμε να στερηθούμε κάτι απ όσα έχουμε;

Λόγο θα μου ζητήσει ο Θεός για τις ζωντανές εικόνες Του που δακρύζουν δίπλα μου
Και σαν άνθρωπος και σαν Χριστιανός έχω χρέος να τους σκουπίζω τα δάκρυα.
Και αν δεν μπορώ όλα τα δάκρυα και πάντα έστω ένα δάκρυ για μία φορά. Αυτό μπορώ.
Σωστά μιλάς avvas...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: ΔΑΚΡΥΣΑΝ ΔΥΟ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΖΑΝ (ΡΩΣΙΚΕΣ)

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Μπράβο Avvas!
Συμφωνώ κι'εγώ απολύτως.
Ετσι είναι.

Δυστυχώς αισθάνομαι κι'εγώ υπόλογος απέναντι στις δακρυσμένες εικόνες του Κυρίου μας, που καθημερινά βλέπουμε. Και κατ'επέκταση και απέναντί Του.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”