πρόταση...

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

πρόταση...

Δημοσίευση από fotios »

Χαίρετε αδερφοί και αδερφές μου!
Έχω μια πρόταση να κάνω...
Θεωρώ πως το θέμα του Οικουμενισμού είναι πολύ σοβαρό.
Αυτή η παναίρεση ή αίρεση των αιρέσεων σύμφωνα με σύγχρονους Αγίους τείνει να δημιουργήσει νέα προβλήματα στους κόλπους της Εκκλησίας, εφόσον δρα ύπουλα και εσωτερικά, από Οικουμενιστές κληρικούς και λαϊκούς(θεολόγους), και να ξανασχίσει το άραφο χιτώνα του Κυρίου.
Ακόμη βλέπω πως υπάρχει τουλάχιστον άγνοια στους περισσοτέρους Χριστιανούς, διότι
τα ΠΣΕ, ή οι διάλογοι με παπικούς δεν είναι "παράλληλοι μονόλογοι" , αφού βγάζουν,υπογράφουν κοινά
κείμενα, τα οποία βέβαια αποκαλύπτονται μετά από χρόνια, και είναι κατάπτυστα, πλήρης διαστροφή της Αληθείας, καμία σχέση με Ορθοδοξία (αλλά υπογραμμένα από Ορθοδόξους Ιεράρχες, θεολόγους).
Δεν σας κάνει εντύπωση η τόση μυστικότητα; Στην πραγματικότητα δεν γνωρίζουμε...Αν ήταν
να διατυπώνονται κρυστάλλινες Ορθόδοξες θέσεις δεν θα ντρέποταν, ούτε θα τα κάλυπταν...
Ακόμη, αν είναι να λένε τόσο καιρό μόνο τις Ορθόδοξες-Παπικές-Προτεσταντικές θέσεις θα αρκούσαν
μερικά δογματικά βιβλία να σταλλούν εκατέρωθεν, προς ενημέρωση...ο διάλογος αποβλέπει στην ένωση
με αμοιβαίες υποχωρήσεις ξεκάθαρα πράγματα!
Σας μιλάω με το χέρι στην καρδιά, στους διαλόγους(με παπικούς) μιλάνε ακόμη και για
αλλαγή του συμβόλου της Πίστεως, αν μπορεί κάτι να προστεθεί στο filioque, ώστε να καλύπτει
και τις Ορθόδοξες "απόψεις"...(είναι λίγο προχωρημένο το θέμα...), το ξέρω από πρόσωπο που συμμετείχε...

Λοιπόν, εφόσον συμφωνείτε επί της ουσία ότι είναι πρόβλημα ο Οικουμενισμός(διάλογοι), προτείνω να αποστείλλουμε
ένα κείμενο ανησυχίας στον Πατριάρχη, Εκκλησία της Ελλάδος, Ορθόδοξο τύπο κλπ
Συντάκτες: 1) Νίκο(filota) , 2) Διονύση (dionysisgr) και εφόσον το εγκρίνουμε, θα υπογραφεί και
σταλεί ηλεκτρονικά.

Το κείμενο θα διέπεται από ευγένεια, ταπείνωση και θα εκφράζουμε την ανησυχία μας
και αντίθεσή μας προς τον Οικουμενισμό και τους "διαλόγους", ως απλοί σκεπτόμενοι Ορθόδοξοι.
Μην αρχίσετε, τώρα "ποιοι είμαστε εμείς;" και τέτοια, ας αφήσουμε τις ταπεινολογίες μια φορά, και
ας φερθούμε με θάρρος και υπευθυνότητα.

Βέβαια ξέρω πως η απάντηση άνωθεν θα είναι "μην ανησυχείτε, μόνο αγάπη κάνουμε στους διαλόγους..", αλλά εμείς
θα έχουμε εκφραστεί υιϊκώς, με ευπρέπεια και σεβασμό και θα είμαστε λίγο πιο καθαροί στην συνείδηση.

Το κείμενο θα υπογράφετε από όποιον θέλει ( όχι επίσημα από το athos.edo - μη βρεθεί και κλεισμένο ξαφνικά :wink: ), αν πάλι θέλετε...
Τι λέτε;
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: πρόταση...

Δημοσίευση από avvas »

fotios έγραψε:Τι λέτε;
Χμμμ.. τι να πούμε;
Βασικά το σκέφτομαι λίγο διαφορετικά το ζήτημα..
Λέω να γράψω ένα γράμμα ... χειρόγραφο .. με υπογραφή.. και ολογράφως το ονοματεπώνυμο.. με α.δ.τ. και ημερομηνία.. και να γράφω μέσα όλες τις εκκρεμότητες που έχω στη ζωή μου.. που αφήνω τις καταθέσεις μου - καλά. αυτό τείνει προς το αστείο αλλά λέμε τώρα - τα περιουσιακά μου στοιχεία.. και κάτι εκκρεμότητες που έχω για πληρωμή.. νοίκι.. δεη.. μια κάρτα .. τα τρέχοντα δηλαδή.. μη φανταστείς τίποτε ιδιαίτερο. Να αφήσω μια σαφή παραγγελία να μη μου βάλουν αυτές τις μπογιές που βάζουν αυτοί οι νεκροθάφτες για να φαίνεται όμορφο το νεκρό σαρκίο.. άπαγε της βλασφημίας!.. λαϊκοί είμαστε όχι.. ας μην πω κακιές κουβέντες και πάλι...και να ΜΗΝ με ξυρίσουν!!! Και αφού τα καθαρογράψω όλα αυτά.. να σκεφτώ καλά μήπως έχω και τίποτε με κανέναν άνθρωπο να μοιράσω.. μήπως έχω καμιά έτσι .. προσωπική εκκρεμότητα... να του τηλεφωνήσω.. να συγχωρεθούμε.. να τα βρούμε βρε αδερφέ.. άνθρωποι είμαστε.. μπορεί νάχουμε στενοχωρέσει και κάποιον .. νάχουμε στενοχωρεθεί και μείς.. να συγχωρεθούμε. Και αφού τακτοποιήσω και αυτές τις εκκρεμότητες. .. μετά λέω να βάλω το κουστουμάκι μου.. γραβατούλα.. ξέρεις .. επίσημα πράματα.

Μετά λέω να κάτσω να διαβάσω και την νεκρώσιμη ακολουθία.. «Άμωμοι εν οδώ ..». «δεύτε πάντες οι ποθουμενοί με και ασπασασθέ με τον τελευταίον ασπασμόν».. τα νεκρώσιμα ευλογητάρια.. και ότι τέλος πάντων μου επιτρέπετε να διαβάσω σαν αμαρτωλός λαϊκός που είμαι .. αφήνοντας τα των ιερέων και διακόνων απ' έξω.

Και αφού τα διαβάσω και αυτά.. να ξαπλώσω στο κρεβάτι μου.. να σταυρώσω τα χέρια μου στο στήθος.. όπως οι νεκροί στην κάσα.. έτοιμος.. κουστουμαρισμένος.. γραβατωμένος.. μη κουράζονται και οι άνθρωποι.. νάχω αφήσει και τα χρήματα της κηδείας μου.. να μη ξοδεύονται.. όσο μπορώ να διευκολύνω τους ανθρώπους .. το κατά δύναμιν δηλαδή.. κατά το ανθρωπίνως δυνατόν. και να κλείσω τα μάτια μου.. έτοιμος να παραδώσω την ψυχή μου. Επειδή σήμερα είμαι μόνος σπίτι μου..και αν αποφασίσει ο Θεός να με πάρει.. μην με βρεί και απροετοίμαστο.

Και αν αύριο δώσει ο Θεός να μας χαρίσει μιά Του μέρα ακόμα.. έχει ο Θεός!

Αυτό λέω εγώ ..

Τώρα εσείς μπορείτε να φτιάξετε και επιστολές.. και κατά του οικουμενισμού.. και να τις στείλετε όπου βρίσκετε σκόπιμο.. μιάς και φαντάζομαι θα σας ζητήσει και λογαριασμό ο Θεός αν δεν τις γράψετε αυτές τις επιστολές και δεν τις στείλετε .. με σεβασμό και ταπείνωση πάντα. Εμένα πάντως δε με κόβω να μου ζητήσει λόγο ο Θεός επειδή δεν πολυασχολήθηκα με τον οικουμενισμό και με τους προτεστάντες .. τους καθολικούς.. και τις λοιπές παραφυάδες. Θα μου ζητήσει όμως σίγουρα λόγο για τις αμαρτίες μου... για τις οποίες και δεν έχω κάνει και πολλά. Δυστυχώς.

Εύχεστε το λοιπόν παρακαλώ σας και για μένα.

Δόξα τω Θεώ! πάντων ένεκεν. Πάντων!

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: πρόταση...

Δημοσίευση από gkou »

Το κείμενό σου ειλικρινά με συγκλόνισε avvas... Επίσης ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει πια να κάνουμε σαν Ορθόδοξοι Χριστιανοί.Κι εγώ προς τη δική σου άποψη κλείνω, αλλά δεν παύουν να με προβληματίζουν όλα αυτά τα περίεργα και ύποπτα δρώμενα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”