Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από filotas »

Η Ορθοδοξία συνδέεται άρηκτα με τον Ελληνισμό και το αντίστροφο. Αυτό είναι ένα ουσιαστικό και ιστορικό δεδομένο, που κανείς δεν μπορεί ν' αλλάξει - όσο κι αν πολλοί το προσπαθούν - χωρίς να κινδυνεύσει η ίδια η ύπαρξη του Ελληνισμού.

Όμως αυτό δε σημαίνει ότι όποιος αισθάνεται Χριστιανός και Ελληνας πρέπει απαραίτητα να είναι εθνικιστής. Αυτή η σύνδεση είναι λανθασμένη και υποκρύπτει πολλές φορές άγνοια ή σκοπιμότητα. Ο εθνικισμός, σύμφωνα με τον π. Ιερόθεο Μητροπολίτη Ναυπάκτου, είναι αίρεση και αυτό προκύπτει απ' ευθείας από τα λόγια του Χριστού. Ο Χριστιανός δεν μπορεί να διαχωρίζει τους ανθρώπους με κανένα τρόπο, δηλαδή ούτε ανάλογα με την πατρίδα τους ούτε με το χρώμα τους ούτε με το φύλο τους ούτε καν με τη θρησκεία τους, όπως δεν τους διαχωρίζει και ο Θεός. Είμαστε όλοι παιδιά του Ουράνιου Πατέρα. Όσοι από μας επιλέγουμε να γίνουμε μέλη του Σώματος του Χριστού, της Εκκλησίας, μεταξύ των άλλων δεν παύουμε να παρακαλούμε για τη σωτηρία όλου του ανθρωπίνου γένους από τη Δημιουργία του μέχρι το τέλος του κόσμου. Επίσης δεν παύουμε να κάνουμε, ότι περνά απ' το χέρι μας για να μην υπάρχουν άνθρωποι που υποφέρουν και ταλαιπωρούνται απ' οποαδήποτε αιτία. Αυτό σημαίνει επίσης, ότι η Εκκλησία φριντίζει για την πνευματική υγεία και πρόοδο, όλων των μελών της και όσων επιθυμούν να εισέλθουν σ' αυτή, αλλά και για την αρωγή όλων των δοκιμαζομένων ανεξαρτήτως αν είναι μέλη της ή όχι.

Όποιος θεωρεί ότι παιδιά του Θεού είναι μόνο οι Έλληνες ή ότι υπάρχουν άνθρωποι με περισσότερα ή λιγότερα δικαιώματα σ' αυτή τη ζωή, ανάλογα με την πατρίδα, το χρώμα ή τη θρησκεία τους, ή ότι μπορεί άλλους ν' αγαπά και άλλους να μισεί ή απλώς ν' αδιαφορεί γι αυτούς με βάση το κριτήριο αυτό, απλά δεν είναι Χριστιανός.

Εικόνα

Ας προσπαθήσουμε, επομένως, τώρα που η πατρίδα μας δοκιμάζεται, ν' αγκαλιάσουμε όλους τους συνανθρώπους μας με την καρδιά μας και έμπρακτα, κατά το μέτρο των δυνατοτήτων μας, μήπως ο Θεός βλέποντας την αγαθή προαίρεση και την έμπρακτη μετάνοια μας, ευδοκήσει ν' αναστηθεί και πάλι το έθνος μας.
Άβαταρ μέλους
trader21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1030
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2011 4:35 pm
Τοποθεσία: Σύμος - Αθήνα

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από trader21 »

Συμφωνώ απόλυτα, είναι ίσως η καλύτερη άποψη που έχω διαβάσει τελευταία.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

very- very -very well said!!!
Μπράβο χαίρομαι όταν εύγλωτοι άνθρωποι γράφουν λόγια που με εκφράζουν! :8 :8 :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από lovethink »

Χαίρομαι που είδα αυτήν την τοποθέτηση.
Συμφωνώ απόλυτα
Καλή Σαρακοστή
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από fotios »

Πιστεύω πως όποιος μιλάει για εθνικισμούς σε αυτήν την περίοδο του Ελληνορθόδοξης πατρίδας μας διακατέχεται από ανθελληνισμό και έλλειψη φιλαλληλίας.
Σε αυτό το φόρουμ δεν εκφράστηκαν ρατσιστικές απόψεις, ούτε μίλησε κανείς για γονίδια και DNA παρά μόνο αυτοί που
μιλάνε για ρατσισμό, (επειδή κάπου το άκουσαν στην τηλεόραση).... και δεν κατανοούν το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης για την ίδια την επιβίωση του Έθνους μας αλλά
και δεν έχουν την στοιχειώδη αγάπη σε δοκιμαζόμενους αδερφούς τους εν Χριστώ ενώ δείχνουν απέραντη "αγάπη" σε εγκληματίες λαθρομετανάστες.
Αυτοί οι ίδιοι δεν ενδιαφέρονται και για την υποδούλωση της Πατρίδας μας στους Γερμανούς, Αμερικάνους, Ολλανδούς διότι έχουν προσκυνήσει...που έλεγε και ο Γέρος του Μοριά.
Κρατάω τα λόγια του Στρατηγού Θεόδωρου Κολοκοτρώνη: "Για του Χριστού την Πίστη την Αγία και της Πατρίδας την Ελευθερία." μέσα στην καρδιά μου και ελπίζω
να δείξουμε επιτέλους αγάπη στην Ελλάδα, να σβήσουμε την φωτιά από το σπίτι μας και μετά να τρέξουμε να σβήσουμε και τις φωτιές όλου του κόσμου...όμως
αν υποφέρει ο αδερφός σου και εσύ τρέχεις στον..."φίλο" σου μοιάζεις με άνθρωπο που αφήνει το χωράφι του ακαλλιέργητο και τρέχει να καλλιεργήσει ξένα χωράφια...
μάλιστα δείχνει ότι στην πραγματικότητα δεν αγαπάς ούτε τον ένα ούτε τον άλλο αλλά μόνο τις "απόψεις" σου...
Λοιπόν, άλλο πατριωτισμός και άλλο εθνικισμός. Το πρώτο ήταν βασικό χαρακτηριστικό Αγίων, Ηρώων, σύγχρονων Γερόντων που ένθερμα υποστήριξαν τον Ελληνισμό μας, ως απόλυτα ενωμένο με τον Χριστιανισμό. Μάλιστα νομίζω ο Άγιος Ιουστίνος Πόποβιτς αν και Σέρβος είπε πως χωρίς γνώση των Ελλήνων Πατέρων οδηγούμαστε σε Δογματικά λάθη...Ακόμη όταν αποφάσισε να μιλήσει ο Θεός στον άνθρωπο χρησιμοποίησε τα Ελληνικά! Το πρωτότυπο της Αγίας Γραφής είναι στα Ελληνικά.
Αυτό είναι η πραγματικότητα και δεν κρύβει υπερηφάνεια αλλά ευθύνη και τιμή.
Όμως εδώ θα κλείσω και δεν θα αναφερθώ άλλο σε αυτά τα θέματα. Ο νοών νοείτω.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από lovethink »

fotios έγραψε:Πιστεύω πως όποιος μιλάει για εθνικισμούς σε αυτήν την περίοδο του Ελληνορθόδοξης πατρίδας μας διακατέχεται από ανθελληνισμό και έλλειψη φιλαλληλίας.
Σε αυτό το φόρουμ δεν εκφράστηκαν ρατσιστικές απόψεις, ούτε μίλησε κανείς για γονίδια και DNA παρά μόνο αυτοί που
μιλάνε για ρατσισμό, (επειδή κάπου το άκουσαν στην τηλεόραση)....
Φώτη επειδή πέταξες μπηχτή για μένα ε λοιπόν όχι δεν τα άκουσα μόνο στην τηλεόραση.Δες τα προηγούμενα θέματα που κλειδώθηκαν με όσα γράφτηκαν από κάποια συγκεκριμένα άτομα.Εδώ μέσα πχ ειπώθηκε ότι δεν φτάνει το νερό να πιουν όλοι αυτοί οι μετανάστες που έρχονται.Εδώ πέρα χρησιμοποιήθηκε η λέξη "γκαστρώνουν τις γυναίκες τους" και ότι θα καταστρέψουν την Ελλάδα.
Η angieholy κλείδωσε το προηγούμενο θέμα.Ας μην το μεταφέρουμε λοιπόν εδώ.
Κανείς δεν είπε πως δεν αποτελεί πρόβλημα το μεταναστευτικό.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ !

Όποιος θεωρεί ότι παιδιά του Θεού είναι μόνο οι Έλληνες ή ότι υπάρχουν άνθρωποι με περισσότερα ή λιγότερα δικαιώματα σ' αυτή τη ζωή, ανάλογα με την πατρίδα, το χρώμα ή τη θρησκεία τους, ή ότι μπορεί άλλους ν' αγαπά και άλλους να μισεί ή απλώς ν' αδιαφορεί γι αυτούς με βάση το κριτήριο αυτό, απλά δεν είναι Χριστιανός.
Τέλος θέματος για μένα.
Καλή Σαρακοστή
koskas
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: πελοπονησος
Επικοινωνία:

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από koskas »

να ρωτησω κατι , εγω ειμαι ελληνας και χριστιανος ορθοδοξος , καθε μερα που κυκλοφορο το 60% που βλεπω στον δρομο ειναι αλλοδαποι , δεν αντιλεγω ανθρωποι ειναι και αυτοι οπως και εγω μπορω να βρεθω καποια στιγμη στην θεση τους. αυτο που δεν δεχομαι ειναι ο προκλητικος τροπος που μας κοιτανε και το θρασος που εχουν σε πολλα πραγματα το μεγαλυτερο ποσοστο αυτον.
ρατσιστης δεν ειμουν με εκαναν . Δεν ειμαι εθνικιστης απλα αγαπω την πατριδα μου . τωρα πως μπορω εγω να αγαπησω αυτους τους ανθρωπους οταν φοβαμαι να αφησω το παιδι μου να παιξει αμεριμνο εξω μονο του
οταν φοβαμαι να αφησω την γυναικα μου να γυρισει μονη της απο την δουλεια μην τυχον και την βιαση η ληστεψει η και σκοτωσει κανενας
οταν δεν μπορω στον ιδιο μου τον τοπο να κυκλοφορο ελευθερος και χωρις να κοιταω δεξια αριστερα μην μου την πεσει καποιος . πριν μπουν ολοι αυτοι μεσα η ελλαδα ηταν αρκετα ησυχη.
δεν λεω για ολους αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο απο αυτους τους ανθρωπους. εαν κανω λαθος πειτε το μου
ΕΑΝ ΕΙΠΩΜΕΝ ΟΤΙ ΑΜΑΡΤΙΑΝ ΟΥΚ ΕΧΟΜΕΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΠΛΑΝΩΜΕΝ
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από lovethink »

koskas έγραψε:να ρωτησω κατι , εγω ειμαι ελληνας και χριστιανος ορθοδοξος , καθε μερα που κυκλοφορο το 60% που βλεπω στον δρομο ειναι αλλοδαποι , δεν αντιλεγω ανθρωποι ειναι και αυτοι οπως και εγω μπορω να βρεθω καποια στιγμη στην θεση τους. αυτο που δεν δεχομαι ειναι ο προκλητικος τροπος που μας κοιτανε και το θρασος που εχουν σε πολλα πραγματα το μεγαλυτερο ποσοστο αυτον.
ρατσιστης δεν ειμουν με εκαναν . Δεν ειμαι εθνικιστης απλα αγαπω την πατριδα μου . τωρα πως μπορω εγω να αγαπησω αυτους τους ανθρωπους οταν φοβαμαι να αφησω το παιδι μου να παιξει αμεριμνο εξω μονο του
οταν φοβαμαι να αφησω την γυναικα μου να γυρισει μονη της απο την δουλεια μην τυχον και την βιαση η ληστεψει η και σκοτωσει κανενας
οταν δεν μπορω στον ιδιο μου τον τοπο να κυκλοφορο ελευθερος και χωρις να κοιταω δεξια αριστερα μην μου την πεσει καποιος . πριν μπουν ολοι αυτοι μεσα η ελλαδα ηταν αρκετα ησυχη.
δεν λεω για ολους αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο απο αυτους τους ανθρωπους. εαν κανω λαθος πειτε το μου
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες .Οταν αγαπάς την πατρίδα σου δεν είσαι εθνικιστής ,αλοίμονο .Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.Και βέβαια πρέπει να βρεθεί λύση.
Απλά θα πρέπει ο προβληματισμός και οι λύσεις που προτείνονται να μην γίνονται φανατισμένα.
Σε ένα παλιότερο post κάποιος είχε πει "έρχονται εδώ και γκαστρώνουν τις γυναίκες τους και γεννοβολάνε"
Με είχε ενοχλήσει αφάνταστα η υποτιμητική φράση "γκαστρώνουν τις γυναίκες τους".Ηταν προσβλητική.Θα μπορούσε να ειπωθεί ο προβληματισμός με άλλο τρόπο.Πχ με ανησυχεί τυχόν ο αποχρωματισμός της χώρας.
ή το να λέει κάποιος πως δεν φτάνει το νερό για να πιουν και τόσοι μετανάστες απέχει πολύ από αυτό που λες εσύ.
Κατάλαβες τι θέλω να πω.
Ναι στην Ορθοδοξία Ναι στον Ελληνισμό (αρκεί να χτίσουμε και κάτι, όχι μόνο να αναπόληση του παρελθόντος ) όχι όμως στον ρατσισμό.Αυτή είναι η δική μου άποψη
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4118
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από filotas »

"43 Ηκούσατε ότι ερρέθη, Αγαπήσεις τον πλησίον σου και μισήσεις τον εχθρόν σου. 44 εγώ δε λέγω υμίν, αγαπάτε τους εχθρούς υμών, ευλογείτε τους καταρωμένους υμάς, καλώς ποιείτε τοίς μισούσιν υμάς και προσεύχεσθε υπέρ των επηρεαζόντων υμάς και διωκόντων υμάς, 45 όπως γένησθε υιοί τού πατρός υμών τού εν ουρανοίς, ότι τον ήλιον αυτού ανατέλλει επί πονηρούς και αγαθούς και βρέχει επί δικαίους και αδίκους. 46 εάν γάρ αγαπήσητε τους αγαπώντας υμάς, τίνα μισθόν έχετε; ουχί και οι τελώναι το αυτό ποιούσι; 47 και εάν ασπάσησθε τους φίλους υμών μόνον, τι περισσόν ποιείτε; ουχί και οι τελώναι ούτω ποιούσιν; 48 Έσεσθε ούν υμείς τέλειοι, ως ο πατήρ υμών ο εν τοίς ουρανοίς τέλειός εστιν." (Ματθ. 5, 43-48)

Τα ίδια τα λόγια του Χριστού απαντούν σε όλες τις αντιρρήσεις σας. Είναι εύκολο ν' αγαπάς όσους σ' αγαπούν ή με όσους έχει κοινά συμφέροντα ή κοινή πατρίδα. Το δύσκολο είναι ν' αγαπάς εκείνους που σε μισούν και σε βλάπτουν, εκείνους που σου δημιουργούν προβλήμτα. Όμως ο Χριστός αυτό ζητά από μας.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ορθοδοξία, Ελληνισμός και εθνικισμός

Δημοσίευση από aposal »

Από το wikipedia:
Ο ρατσισμός είναι το δόγμα που αναπτύσσεται με σύνδεσμο συγκεκριμένα γνωρίσματα "traits", όπως π.χ. εθνικά, θρησκευτικά, πολιτιστικά κ.λπ., προκειμένου να αναγάγει μια ομάδα αντίστοιχα (κοινωνική, φυλετική, θρησκευτική), ως υπέρτερη άλλων. Το πιο συνηθισμένο είδος ρατσισμού, και αυτό που έχει δώσει την αρχική ονομασία στην λέξη (εκ της ιταλικής ("ράτσα") razza = φυλή), είναι ο φυλετικός ρατσισμός.
Οι φυλετικοί ρατσιστές πιστεύουν σε βιολογικές διαφορές μεταξύ των φυλών, βάσει των οποίων και προσδιορίζουν αυτές σε ανώτερες και κατώτερες. Έτσι, με την θεωρία αυτή υποστηρίζουν ότι η φυλή με συγκεκριμένα (ανώτερα) εξωτερικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά, έχει το δικαίωμα να θεωρεί εαυτόν της ανώτερη από τις άλλες.


Ο οποιοσδήποτε διαχωρισμός των ανθρώπινων ψυχών σε Έλληνες και αλλοδαπούς είναι καθαρά κοσμικός και όχι πνευματικός. Πνευματικός είναι ο διαχωρισμός σε ορθόδοξους και μη, χωρίς όμως αυτός ο διαχωρισμός να οδηγεί σε ανώτερους και κατώτερους. Ο Ορθόδοξος είναι βρίσκεται σε σωστή πορεία για το σώσιμο της ψυχής του, αλλά το εάν θα το καταφέρει δεν το γνωρίζουμε, όπως δεν γνωρίζουμε και το κατά πόσον ο αλλόθρησκος (ή αιρετικός) θα παραμείνει τέτοιος και εάν τελικά θα σωθεί ή όχι.

Επίσης δεν πρέπει να συγχέουμε την ελεύθερη είσοδο λαθρομεταναστών που υποκρύπτει σχέδιο αλλοτρίωσης της χώρας μας με τους ίδιους τους μετανάστες οι οποίοι είναι παλά πιόνια στην υλοποίηση του σχεδίου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”