Απανθίσματα για τη Μεγάλη Εβδομάδα

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 38812
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Απανθίσματα για τη Μεγάλη Εβδομάδα

Δημοσίευση από toula »

Απανθίσματα για τη Μεγάλη Εβδομάδα

1. Μικρή φωνή. Ό Χριστός στό Σταυρό Του δεν απάντησε σε κανέναν εμπαιγμό, σε καμιά φωνή καί πρόκληση άνθρωπου. Μόνο αυτή τή φωνή καί πρόκληση προσέχει: Πιστεύει στήν ολόκαρδη μετάνοια, εμπιστεύεται τή θαυμαστή ομολογία καί βεβαιώνει τήν είσοδο μαζί Του στόν Παράδεισο άπό αύτη τήν τραγική στά μάτια όλων ώρα. Μικρή φωνή, μεγάλη πίστη. Μικρή φωνή ανθρώπινη, μεγάλη θεϊκή εμπιστοσύνη «Μικράν φωνήν άφήκεν ό ληστής έν τω σταυρώ, μεγάλην πίστιν εύρε».
«Πρός τή Νίκη» Απρίλιος 2009, σ. 117.

2. Άν έχεις αμαρτίες, μην απελπιστείς" καί άν κάθε μέρα άμαρτάνεις, νά μετανοείς καθημερινά... Όλη μου τή ζωή τήν πέρασα στίς αμαρτίες, καί άν μετανοήσω, βρίσκω τή σωτηρία; Από πού γίνεται φανερό αυτό; Από τή φιλανθρωπία τοΰ Κυρίου σου... Σκέψου μιά σπίθα πού έπεσε στή θάλασσα. Όση σχέση έχει ή σπίθα μέ τό πέλαγος, τόση σχέση έχει ή αμαρτία σέ σύγκριση μέ τή φιλανθρωπία τού Θεού" μάλλον περισσότερη, γιατί τό πέλαγος έχει όριο καί μετριέται -ένώ ή φιλανθρωπία τού Θεού είναι απεριόριστη.
Αγ. Ιωάννης Χρυσόστομος

3. Η ομολογία εξαφανίζει τά αμαρτήματα. Ο Θεός δέν τή ζητάει επειδή δέν τα γνωρίζει, άλλά γιά νά τά συναισθανθούμε καί νά δείξουμε τήν καλή μας διάθεση. Η θεραπεία αυτή καί δωρεάν είναι και σύντομα προσφέρει την υγεία... Είδες τη φιλανθρωπία του Ιατρού, που υπερβαίνει τη στοργή κάθε πατέρα;
Άγ.Ίωάννης Χρυσόστομος

4. Γυμνού τόν σον μώλωπα τω ίατρώ 'είπέ' «έμόν τό τραύμα, Πάτερ, έμή ή πληγή 'έξ οικείας ραθυμίας καί ουκ έξ έτερου προσγινομένη' ουδείς ταύτης αίτιος, ούκ άνθρωπος, ού πνεύμα, ού σώμα, ου τι έτερον, άλλ' ή εμή αμέλεια».
Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος

5. Ο «Original». Φυλακές ανδρών!... Σάββατο πρωί!... Από τά μεγάφωνα αναγγέλλεται: «"Ήρθαν οί Ιεροκήρυκες. Όποιος κρατούμενος επιθυμεί, άς κατεβεί γρήγορα στό Ναό»... Τό σημερινό μάθημα αναφέρεται στά πρόσωπα τού Γολγοθά.
-Έμενα μού έκαμε τρομερή εντύπωση, λέει κοφτά ένας γεροδεμένος κρατούμενος, ό Ληστής! «Τόν πάω»! Πάρα πολύ μού άρεσε! Ήταν ανέλπιστα τυχερός!...
-Εξήγησε μας, γιατί θαύμασες τόσο πολύ τόν Ληστή;
-Γιατί μέ μία μόνο κουβέντα του, «συγχωρά με, Θεέ μου», κέρδισε τόν Παράδεισο, καί ήταν ό πρώτος πού μπήκε... Πόσο τόν συμπόνεσε, άλλά καί πόσο τόν κατάλαβε ό Χριστός! Τόν αγάπησα αυτό τόν Ληστή. Θέλω νά του μοιάσω, να έχω την τύχη του!...
-Μακάρι. Αφού τόσο τό θέλεις, θά γίνει αυτό. Μέ μία όμως προϋπόθεση: νά μοιάσεις στό Ληστή καί στήν ομολογία του. Τί είπαμε ότι ομολόγησε; Ότι ό Χριστός είναι Βασιλιάς καί ότι ό ίδιος είναι αμαρτωλός! Αύτη τήν ομολογία τή λέμε αλλιώς «Εξομολόγηση». Ο Ληστής εξομολογήθηκε καί ό Χριστός τόν συγχώρησε!...
-Αυτό δέν τό ήξερα έτσι, δέν τό είχα καταλάβει. -Θέλεις νά εξομολογηθείς, νά Του τά ομολογήσεις όλα μέ συντριβή, ταπείνωση και ειλικρίνεια; Θέλεις νά σωθείς;
-Ναί! Θέλω! Θέλω πολύ καί γρήγορα! Όμως, θά μου φέρεις «Original» παπά; Δέν εμπιστεύομαι οποιονδήποτε. Φοβάμαι μήπως... Έγινε!...
-Μήπως θέλει καί κάποιος άλλος νά εξομολογηθεί; Μήπως κάποιος θέλει νά πάρει τή θέση του Διονύση, πού ζήτησε κι εκείνος «Original» έξομολόγο, άλλά δέν πρόλαβε, γιατί μετακινήθηκε αναπάντεχα σέ άλλη φυλακή;
-Έγώ! Έγώ θέλω νά εξομολογηθώ!... Τό σκεφτόμουνα συνέχεια, άλλά δέν μου δινόταν η ευκαιρία. Κάθε Σάββατο πρωί δουλεύω στά μαγειρεία. Σήμερα μέ εξαίρεσαν. Έ, δέν είναι τυχαίο...
Ο «Original» Πνευματικός ήρθε τήν καθορισμένη ημέρα ολοπρόθυμος. Ώρες κράτησε η Εξομολόγηση τών δύο κρατούμενων... Βγαίνοντας από την «Original» Εξομολόγηση, ό ένας είπε βουρκωμένος: «Από σήμερα μπορώ νά χαμογελάω!». Ο άλλος τόνισε μέ πείσμα: «Δεν με νοιάζει να σαπίσω στή φυλακή. Από αυτή η στιγμή νιώθω ελεύθερος!...». Καί πολλή χαρά έβγαινε άπό τό πρόσωπο του. Δόξα Σοι, Κύριε!...
«Η Δράση μας» Φεβρουάριος 2009.

6. «Βλαστήμιες κι αναθέματα ξεσπούν ολόγυρα Σου, φαρμακερές σαν τά καρφιά καί σχίζουν τήν καρδιά Σου, Κι ώ πονεμένε μου Χριστέ, στή σκοτεινιά αυτή, πού όμοια με μαύρη κόλαση χυμά στό Γολγοθά Σου, τί γλυκοφώς έσκόρπισε τό βλέμμα ενός ληστή».
Γ. Βερίτη

Ἐξαποστειλάριο τῆς Μ. Πέμπτης ἑσπέρας σὲ ἦχο γ´
Τὸν ληστὴν αὐθημερόν, τοῦ Παραδείσου ἠξίωσας, Κύριε·
κἀμὲ τῷ ξύλῳ τοῦ Σταυροῦ, φώτισον καὶ σῶσόν με.

Καλή καί αγία Μεγάλη Εβδομάδα

http://www.orthmad.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”