Καθως θελετε...

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Καθως θελετε...

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Καθώς θέλετε, ίνα ποιώσιν υμίν οι άνθρωποι, και υμείς ποιείτε αυτοίς» (Λουκ. 6:31) : Όπως θέλετε να σας συμπεριφέρονται οι άνθρωποι, έτσι να συμπεριφέρεσθε και σείς σʼ αυτούς.

Α. «Ό μισείς, μηδενί ποιήσεις» (Τωβίτ 15:14)

«Εκείνο το οποίο εσύ μισείς, μην το κάνεις σε κανένα»,λέει ο Θεός. Το εφαρμόζεις; Ας κάνουμε ένα τεστ:

α. Σίγουρα ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να σου λένε ψέματα, να σε κατακρίνουν, να σε υβρίζουν, να οργίζονται εις βάρος σου, να σε ελέγχουν, ή έστω αν σε ελέγχουν, να σε ελέγχουν «μαλακά» κ.λ.π. Το ίδιο, λοιπόν, κάνε και συ και στο συνάνθρωπο σου. Μην του λες ψέματα, μην οργίζεσαι εις βάρος του, μην τον κατακρίνεις, μην τον ελέγχεις κ.ά.

β. Θα πεις: Μα όταν ο άλλος με κατακρίνει, με υβρίζει, με προσβάλλει, είναι δυνατόν να μην κάνω και εγώ το ίδιο;

Ερωτάσαι: ποιόν έχεις ως οδηγό στη ζωή σου; Τον Θεό ή το τρελό «εγώ» σου;

Αν έχεις το «εγώ» σου, βρίσε! Αν έχεις το Θεό, οφείλεις να συμμορφωθείς με την εντολή Του: «ό μισείς, μηδενί ποιήσεις».

Β. «Καθώς θέλετε…»

Α. Υπενθυμίζουμε τον λόγο του Κυρίου: «Καθώς θέλετε ίνα ποιώσιν υμίν οι άνθρωποι, και υμείς ποιείτε αυτοίς» (Λουκ.6:31)

Θέλεις, απαιτείς ο πλησίον σου, όποιος και αν είναι αυτός, να σου συμπεριφέρεται με πραότητα; Συμπεριφέρσου και συ το ίδιο.

Θέλεις να σου δείχνει κατανόηση; Δείξε του και συ.

Θέλεις να σου μιλάει ευγενικά; Μίλησε του και συ.

Θέλεις να σε ξεκουράζει ψυχικά και σωματικά; Κάνε και συ το ίδιο σʼ αυτόν.

Θέλεις να σου δείχνει καλοσύνη; Δείξε του και συ.

Β. Αν κάνεις έτσι, με το δίκιο σου απαιτείς να σου φέρνονται καλώς και οι άλλοι. Αν δεν κάνεις έτσι, πώς απαιτείς να σου συμπεριφέρονται καλώς;!! Πώς; Εσύ να τους κατακρίνεις, να τους υβρίζεις, και αυτοί να σε προσέχουν σαν τα μάτια τους! Τι απαίτηση είναι αυτή;

Γ. Όπως σου φέρνονται, σου φέρνονται. Ας μην παραπονείσαι. Και μην κοιτάζεις πάντα τους απέξω. Ρίξε και καμιά ματιά στον εαυτό σου.

«Αγαπάτε, για να σας αγαπούν» (Άγιος Νεκτάριος).

Αρχ. Βασ. Μπακογιάννη
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”