Για τους παντρεμένους της λίστας

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
OHIMATAS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2007 5:00 am

Για τους παντρεμένους της λίστας

Δημοσίευση από OHIMATAS »

ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ, ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ
ΘΕΛΩ, μα δεν τα καταφέρνω να φέρομαι πάντα όπως πρέπει στο - στη σύζυγό μου. Ανάβω μέσα μου. Βράζω. Παραφέρομαι. Λέω πικρά λόγια. Παγώνω την αγάπη μας. Φεύγει η ζεστασιά απ' τις ψυχές μας, και μπαίνουν παγωμένοι βοριάδες, που σπάζουν και ρημάζουν ό,τι καλό έχει το σπιτικό μας. Και για τούτη την καταστροφή είμαι εγώ η αιτία! Φοβερό και τρομερό!
Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησον με.
Βοήθησέ με
να συγκρατούμαι.
να κλείνω το στόμα μου.
να σβήνω τη φωτιά μέσα μου.
να λογικεύομαι.
να νικώ σε τούτες τις επικίνδυνες ώρες.
Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησε και τον - την σύζυγο να κάνει το ίδιο τις ώρες εκείνες, για να μην πάρει μεγαλύτερη έκταση το κακό. Να μη γίνει πυρκαγιά που θα κάψει το σπιτικό μας. Να μη γίνει τυφώνας που θα το διαλύσει και θα σκορπίσει τα κομμάτια του στους πέντε ανέμους. "Ας λέμε πάντα και οι δυο μας μ' όλη την καρδιά μας:
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ, ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΥΣ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ

Δημοσίευση από Melpomeni »

OHIMATAS έγραψε:ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ, ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ
ΘΕΛΩ, μα δεν τα καταφέρνω να φέρομαι πάντα όπως πρέπει στο - στη σύζυγό μου. Ανάβω μέσα μου. Βράζω. Παραφέρομαι. Λέω πικρά λόγια. Παγώνω την αγάπη μας. Φεύγει η ζεστασιά απ' τις ψυχές μας, και μπαίνουν παγωμένοι βοριάδες, που σπάζουν και ρημάζουν ό,τι καλό έχει το σπιτικό μας. Και για τούτη την καταστροφή είμαι εγώ η αιτία! Φοβερό και τρομερό!
Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησον με.
Βοήθησέ με
να συγκρατούμαι.
να κλείνω το στόμα μου.
να σβήνω τη φωτιά μέσα μου.
να λογικεύομαι.
να νικώ σε τούτες τις επικίνδυνες ώρες.
Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησε και τον - την σύζυγο να κάνει το ίδιο τις ώρες εκείνες, για να μην πάρει μεγαλύτερη έκταση το κακό. Να μη γίνει πυρκαγιά που θα κάψει το σπιτικό μας. Να μη γίνει τυφώνας που θα το διαλύσει και θα σκορπίσει τα κομμάτια του στους πέντε ανέμους. "Ας λέμε πάντα και οι δυο μας μ' όλη την καρδιά μας:
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ, ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ

Πολυ ωραιο μυνημα !
Ανηφορικος , στενος ,μαρτυρικος ,ομορφος, ο δρομος του εγγαμου βιου .
Οταν τον περπαταμε μαζι με το Χριστο,στοχευοντας ο ενας την σωτηρια του αλλου. Γι αυτο και φοραμε τα στεφανα στο μυστηριο του γαμου.
Στεφανι μαρτυριου και στεφανι δοξας και τιμης.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”