Κάτι από το Γεροντικό

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Κάτι από το Γεροντικό

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

ΖΗΤΗΣΕ το Θεό,μοναχέ,και θα σου φανερωθεί,συμβούλευε ο Μέγας Αρσένιος ,και κράτησέ Τον καλά για να μείνει ως το τέλος κοντά σου.
............
Αν θέλει ο άνθρωπος μπορεί από την ανατόλή εως τη δύση του ηλίου να φθάσει στην αγιότητα,έλεγε ο Μέγας Αντώνιος διδάσκοντας στους μαθητές του τη δύναμη της μετάνοιας.
.............
Με την κακία δεν μπορείς να διώξεις την κακία,λέγει ο Οσιος Ποιμήν.Αν λοιπόν σου κάνει κανένα κακό ο αδελφός σου προσπάθησε εσύ να του το ανταποδώσεις με καλό.Μόνο η καλωσύνη νικάει την κακία.
.............
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Ερώτησαν κάποτε τον Αββά Λογγίνο ποιά αρετή θεωρεί σπουδαιότερη απ'όλες.Ο σοφός Γέροντας αποκρίθηκε"Καθως η υπερηφάνεια είναι η πιο μεγάλη απ'ολα τα κακά,αφού κατόρθωσε να ρίξει τους Αγγέλους από τον Ουρανό στην άβυσσο,έτσι κι η ταπεινοφροσύνη είναι η πιο μεγάλη από όλες τις αρετές.Αυτή έχει τη δύναμη και από την άβυσσο ακόμη ν'ανεβάσει στον Ουρανό τον αμαρτωλό.Για το λόγο αυτό ο Κύριος μακαρίζει πριν από όλους τους φτωχούς τω πνεύματι.
--------------------
Ο Αββάς Σαρματίας έλεγε"Προτιμώ άνθρωπο αμαρτωλό που αναγνωρίζει το σφάλμα του και ταπεινώνεται,παρά ενάρετο με αυταρέσκεια.
--------------------
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
ANGEL
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Δεκ 26, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από ANGEL »

DOMINQUE εχω μια σειρα απο ιστοριες γεροντικου θα στις στειλω με
Ε-mail οταν μπορω γιατι το PC μου επαθε μια μικρη βλαβη απο spyware
την εφτιαξα και το δοκιμαζω αλλα μην ανυσηχεις γιατι τα εIxa αποθηκευσει
σε CD και το εχω τσεκαρει με 2 antivirus ενταξει? :?:
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Δεν είναι σοφία,γράφει ο Αββάς Ησαίας ο Αναχωρητής,να ξέρει κανείς να συζητεί αριστοτεχνικά.Σοφία είναι να ξέρεις πότε πρέπει να μιλήσεις και τι πρέπει να πεις.Δείχνε πως είσαι αμαθής για να αποφύγης πολλούς κόπους.Πολλές ανώφελες σκοτούρες έχει εκείνος που παρουσιάζει τον εαυτό του πολυμαθή.Μη καυχάσαι για πολυμάθεια,γιατί είναι περισσότερα εκείνα που δεν ξέρεις από εκείνα που έχεις μάθει.
--------------------------------

Ενας νέος εξομολόγήθηκε στεναχωρημένος στον Αββά Ματώη
-Πολλές θλίψεις μου προξενεί συχνά η γλώσσα μου,Πάτερ.Αδύνατο να τη συγκρατήσω να μη ελέγχει και κατακρίνει τους αδελφούς μου.

-Αν σου φαίνεται αδύνατο να δαμάσης τη γλώσσα σου,τοτε απέφευγε τις συναναστροφές,τον συμβούλεψε ο Γέροντας.Περιορίσου στον εαυτό σου.Η ακράτεια της γλωσσας είναι ηθική αρρώστεια μεταδοτική γι αυτό και επικίνδυνη.Εγω,καθώς βλέπεις ζω ολομόναχος,όχι από αρετή αλλά από αδυναμία.Πρέπει να νιώθει πολύ δυνατός ο καλόγερος που συναναστρέφεται τους ανθρώπους.

----------------------------------
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”