Ευαγγέλιον Κυριακής και Πράξεις

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Ευαγγέλιον Κυριακής και Πράξεις

Δημοσίευση από preloude »

ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΚΥΡΙΑΚΗΣ. ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.για να μαθενουν αυτοι που δεν ξερουν και να διδασκουν αυτοι που ξερουν.
michail
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από michail »

Ωραία η ιδέα του/τής prelude δία την ανάλυσην τού Ευαγγελίου τής Κυριακής,καί πάντα επίκαιρο διά συζήτηση καί ωφέλιμο μακροπρόθεσμα (!)τό "Τι γαρ ωφελήσει άνθρωπον εάν κερδήση τον κόσμον όλον, και ζημιωθή την ψυχήν αυτού".
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Κυκλοφορεί ένα ογκώδες βιβλίο, που είναι Αγιορείτικη έκδοση, και περιλαμβάνει ( μεταφρασμένες στην νεοελληνική γλώσσα ) ομιλίες τών Αγίων πατέρων τής Εκκλησίας, πάνω στα Ευαγγέλια τών Κυριακών.
Εάν θυμάμαι καλά, το βιβλίο κυκλοφορεί στις εκδόσεις «Λυδία».

Το βιβλίο αυτό, λόγω τής μεγάλης εγκυρότητας τών κειμένων του, είναι το καλύτερο στην κατηγορία του.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Σχετικά με την ανάλυση των Αποστολικών αναγνωσμάτων των Κυριακών.

Οι εκδόσεις «Ορθόδοξος Κυψέλη» Θεσσαλονίκης, είχαν εκδώσει παλαιότερα, τις ομιλίες του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου, που αναφέρονται στα Αποστολικά αναγνώσματα των Κυριακών.
Την συλλογή των ομιλιών και την μετάφραση τους στην τότε χρησιμοποιούμενη Ελληνική γλώσσα, είχε κάνει ο Ιερομάρτυρας και Εθνομάρτυρας Πατριάρχης Άγιος Γρηγόριος ο Ε'.
Δεν γνωρίζω, εάν οι εκδόσεις «Ορθόδοξος Κυψέλη», εκδίδουν ακόμα αυτό το θαυμάσιο και πνευματικά ωφελιμότατο βιβλίο.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

εγώ δεν έχω καμιά αντίρρηση κατά καιρούς μάλιστα έχω ανοίξει ο ίδιος θέματα παρμένα απ΄το Ευαγγέλιο της Κυριακής. Θά λεγα μάλιστα ότι κι ο Απόστολος αποτελεί πηγή θεμάτων προς συζήτηση.

Όποιος θέλει μπορεί ν΄ανοίγει θέματα στην ενότητα πνευματικά μηνύματά και να τα συζητάμε.

Όμως φίλε prelude ανεξάρτητα θέματα όχι στο θέμα του Ευαγγελίου κάθε Κυριακής που ο αδελφός μας ο Άγγελος φροντίζει να δημοσιεύει.

Αυτή την Κυριακή ένα απόσπασμα του Αποστόλου που θέλει πολύ συζήτηση είναι το "επειδή γνωρίζουμε ότι ο άνθρωπος δεν δικαιώνεται από τα έργα του νόμου αλλά διά της πίστεως στον Ιησού Χριστό, πιστέψαμε και εμείς στον Χριστό Ιησού, για να δικαιωθούμε διά της πίστεως στον Χριστόν, και όχι από τα έργα του νόμου, διότι από τα έργα του νόμου κανείς άνθρωπος δεν θα δικαιωθεί." Και απ΄το Ευαγγέλιο το: "Εάν κανείς θέλει να με ακολουθήσει, ας απαρνηθεί τον εαυτό του και ας σηκώσει τον σταυρό του και ας με ακολουθήσει. Γιατί, όποιος θέλει να σώσει τον εαυτό του, αυτός θα χάσει την ψυχή του, κι όποιος απαρνηθεί τον εαυτό του για χάρη μου και του Ευαγγελίου, αυτός θα την σώσει. Γιατί τι θα ωφελήσει τον άνθρωπο να κερδίσει τον κόσμο όλο και να ζημιώσει την ψυχή του; Ή τι αντάλλαγμα είναι δυνατόν να δώσει ο άνθρωπος για την ψυχή του; "

Όποιος νομίζει ότι μπορεί να κάνει τη πρώτη δημοσίευση γι αυτά τα πολύ σημαντικά θέματα είναι ευπρόσδεκτος.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

an thelete anigoume nea katigoria.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”