Σύγχρονο θαύμα του Αγίου Δημητρίου - Αθήνα

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Σύγχρονο θαύμα του Αγίου Δημητρίου - Αθήνα

Δημοσίευση από efthumhs »

Θα σας μεταφέρω γενικά και όπως το θυμάμαι απ' εξω ένα θαύμα του Αγίου Δημητρίου που έγινε, αν δεν κάνω λάθος στο Νοσοκομείο Υγεία της Αθήνας το 2004 για να δοξάσουμε όλοι τον Κύριο. Το θαύμα είναι δημοσιευμένο στο βιβλίο "Μηνύματα απο τον Ουρανό" της Ιεράς Μονής Παναγίας Βαρνάκοβας που είναι κοντά στην Ναύπακτο.

Μια κυρία μετέφερε στο Νοσοκομείο "Υγεία" της Αθήνας το έτος 2004, τον σύζυγό της ονόματι Δημήτριο, με οξύ έμφραγμα. Βάλανε τον κ. Δημήτρη στο χειρουργείο και η κυρια καθόταν στον διάδρομο όλο αγωνία για την τύχη του συζύγου της. Διάβαζε όμως το βιβλίο των Παρακλήσεων και παρακαλούσε τον Θεό για την σωτηρία του. Κάποια στιγμή, έτσι όπως διάβαζε, έρχεται ένας νέος γιατρός μπροστά της και της είπε: "Μη στεναχωριέσαι κυρία ...., πάω μέσα να δω τον συζυγό σας. Είμαι ο Δημήτριος απο τη Θεσσαλονίκη!!!" . Η κυρία έμεινε εμβρόντητη και εννοείται πως ο κύριος Δημήτρης σωθηκε...

Επαναλαμβάνω πως το παρόν Θαύμα, μαζί με άλλα, είναι παρμένο απο το εξαίρετο βιβλίο της Ιεράς Μονής Παναγίας Βαρνάκοβας στη Ναύπακτο (στο οποίο σημειωτέον είχε διατελέσει ηγούμενος ο Όσιος Δαυίδ ο εν Ευβοία) με τιτλο "Μηνύματα απο τον Ουρανό" όπου κάποιος μπορεί να το διαβάσει με λεπτομέρειες, μιας και εγώ δεν το θυμάμαι με λεπτομέρειες. Πάντως Τα γεγονότα έγιναν έτσι όπως εξηστορήθησαν...

Δόξα τω Θεω και τους Αγίους του.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από aposal »

efthumhs έγραψε:Θα σας μεταφέρω γενικά και όπως το θυμάμαι απ' εξω ένα θαύμα του Αγίου Δημητρίου που έγινε, αν δεν κάνω λάθος στο Νοσοκομείο Υγεία της Αθήνας το 2004 για να δοξάσουμε όλοι τον Κύριο. Το θαύμα είναι δημοσιευμένο στο βιβλίο "Μηνύματα απο τον Ουρανό" της Ιεράς Μονής Παναγίας Βαρνάκοβας που είναι κοντά στην Ναύπακτο.

Μια κυρία μετέφερε στο Νοσοκομείο "Υγεία" της Αθήνας το έτος 2004, τον σύζυγό της ονόματι Δημήτριο, με οξύ έμφραγμα. Βάλανε τον κ. Δημήτρη στο χειρουργείο και η κυρια καθόταν στον διάδρομο όλο αγωνία για την τύχη του συζύγου της. Διάβαζε όμως το βιβλίο των Παρακλήσεων και παρακαλούσε τον Θεό για την σωτηρία του. Κάποια στιγμή, έτσι όπως διάβαζε, έρχεται ένας νέος γιατρός μπροστά της και της είπε: "Μη στεναχωριέσαι κυρία ...., πάω μέσα να δω τον συζυγό σας. Είμαι ο Δημήτριος απο τη Θεσσαλονίκη!!!" . Η κυρία έμεινε εμβρόντητη και εννοείται πως ο κύριος Δημήτρης σωθηκε...

Επαναλαμβάνω πως το παρόν Θαύμα, μαζί με άλλα, είναι παρμένο απο το εξαίρετο βιβλίο της Ιεράς Μονής Παναγίας Βαρνάκοβας στη Ναύπακτο (στο οποίο σημειωτέον είχε διατελέσει ηγούμενος ο Όσιος Δαυίδ ο εν Ευβοία) με τιτλο "Μηνύματα απο τον Ουρανό" όπου κάποιος μπορεί να το διαβάσει με λεπτομέρειες, μιας και εγώ δεν το θυμάμαι με λεπτομέρειες. Πάντως Τα γεγονότα έγιναν έτσι όπως εξηστορήθησαν...

Δόξα τω Θεω και τους Αγίους του.
Δόξα τω Θεώ και την ευλογία του Αγίου Δημητρίου να έχουμε!
Η ενορία μου, ο Άγιος Δημήτριος του ομώνυμου Δήμου (Μπραχάμι), κάθε Πέμπτη εκθέτει για προσκύνημα λείψανο του Αγίου, ενώ το απόγευμα κάνει παρακλήσεις στον Άγιο, όπως και στην Παναγία μας!
Αδελφέ μου Ευθύμη, πηγαίνεις τακτικά στην Ι. Μονή της Παναγίας της Βαρνάκοβα;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Δημοσίευση από efthumhs »

Αδελφέ aposal, δεν πάω συχνά γιατί είναι μακρυα απο εμένα.Ωστόσο έχω το τηλέφωνο της μονής και μπορώ να σου πω πως είναι πολύ πνευματικό μοναστήρι με όλη τη σημασία της λέξης. Έχει μοναχές. Τελευταία φορά που το επισκέφτηκα ήταν το 2006.Όσο για τον Άγιο Δημήτριο στο Μπραχάμι, το ξέρω πολύ καλά διότι όταν κατεβαίνω Αθήνα, τα σαββατοκύριακα μένω στο Καλαμάκι, κοντά στην Καλαμακίου. Έτσι είναι πολύ κοντά ο Ιερός Ναός και τακτικά ψωνίζω απο το βιβλιοπωλείο του Ιερού Ναου και γνωρίζω εξ όψεως βεβαια και τον πατέρα Ματθαίο. Εχω παρακολουθήσει συζητησεις και ομιλίες στον εν λόγω Ναό. Είναι πολυ πνευματική ενορία ειναι η αλήθεια και φυσικά εχω προσκυνησει πολλές φορες το λειψανο του Αγιου Δημητρίου (κάθε Πέμπτη όπως λες αλλά και στα "Δημήτρια" που φερνουν και άλλα λειψανα αγίων...) :)
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

efthumhs έγραψε:Αδελφέ aposal, δεν πάω συχνά γιατί είναι μακρυα απο εμένα.Ωστόσο έχω το τηλέφωνο της μονής και μπορώ να σου πω πως είναι πολύ πνευματικό μοναστήρι με όλη τη σημασία της λέξης. Έχει μοναχές. Τελευταία φορά που το επισκέφτηκα ήταν το 2006.Όσο για τον Άγιο Δημήτριο στο Μπραχάμι, το ξέρω πολύ καλά διότι όταν κατεβαίνω Αθήνα, τα σαββατοκύριακα μένω στο Καλαμάκι, κοντά στην Καλαμακίου. Έτσι είναι πολύ κοντά ο Ιερός Ναός και τακτικά ψωνίζω απο το βιβλιοπωλείο του Ιερού Ναου και γνωρίζω εξ όψεως βεβαια και τον πατέρα Ματθαίο. Εχω παρακολουθήσει συζητησεις και ομιλίες στον εν λόγω Ναό. Είναι πολυ πνευματική ενορία ειναι η αλήθεια και φυσικά εχω προσκυνησει πολλές φορες το λειψανο του Αγιου Δημητρίου (κάθε Πέμπτη όπως λες αλλά και στα "Δημήτρια" που φερνουν και άλλα λειψανα αγίων...) :)
Ώστε μένεις κοντά! Και έχεις επισκεφθεί και την ενορία! Και αφού έχεις παρακολουθήσει και τον πατέρα Ματθαίο, τον πρωτοπρεσβύτερο, δεν χρειάζεται να πούμε πολλά!
Την πνευματικότητα της Ιεράς Μονής της Παναγίας της Βαρνάκοβα δεν την αμφισβητώ! Έχει πάει μοναχή μια ανηψιά μου εκεί, τον Μάϊο του 2004, σε ηλικία 21 ετών! Θυμάμαι ότι είχε γυρίσει πολλές μονές σε όλη την Ελλάδα, πριν αποφασίσει να πάει εκεί! Σε δύο δικές μου επισκέψεις, όπου μίλησα με την ίδια, αλλά και με την ηγουμένη, είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω (παρ' όλη την μικρή μου εμπειρία στο θέμα) την πνευματικότητα και την αγωνιστικότητα που διακατέχει το μοναστήρι!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Gafaranga
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Gafaranga »

Μηπως γνωρίζει κανείς αν είναι δυνατόν να κατεβάσουμε από το ιντερνετ τέτοια βιβλία με παρακλήσεις;
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

aposal έγραψε: Την πνευματικότητα της Ιεράς Μονής της Παναγίας της Βαρνάκοβα δεν την αμφισβητώ! Έχει πάει μοναχή μια ανηψιά μου εκεί, τον Μάϊο του 2004, σε ηλικία 21 ετών! Θυμάμαι ότι είχε γυρίσει πολλές μονές σε όλη την Ελλάδα, πριν αποφασίσει να πάει εκεί! Σε δύο δικές μου επισκέψεις, όπου μίλησα με την ίδια, αλλά και με την ηγουμένη, είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω (παρ' όλη την μικρή μου εμπειρία στο θέμα) την πνευματικότητα και την αγωνιστικότητα που διακατέχει το μοναστήρι!
Που ειναι η Μονη της Παναγιας της Βαρνακοβα? Διευθυνση ? τηλεφωνο?
Αντε παιδια ! αυτα δεν τα κρατανε μυστικα ! :wink:
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

Melpomeni έγραψε:
aposal έγραψε: Την πνευματικότητα της Ιεράς Μονής της Παναγίας της Βαρνάκοβα δεν την αμφισβητώ! Έχει πάει μοναχή μια ανηψιά μου εκεί, τον Μάϊο του 2004, σε ηλικία 21 ετών! Θυμάμαι ότι είχε γυρίσει πολλές μονές σε όλη την Ελλάδα, πριν αποφασίσει να πάει εκεί! Σε δύο δικές μου επισκέψεις, όπου μίλησα με την ίδια, αλλά και με την ηγουμένη, είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω (παρ' όλη την μικρή μου εμπειρία στο θέμα) την πνευματικότητα και την αγωνιστικότητα που διακατέχει το μοναστήρι!
Που ειναι η Μονη της Παναγιας της Βαρνακοβα? Διευθυνση ? τηλεφωνο?
Αντε παιδια ! αυτα δεν τα κρατανε μυστικα ! :wink:
Η ΜΟΝΗ ΒΑΡΝΑΚΟΒΗΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΑΥΠΑΚΤΟ. ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ. ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΣΤΗΝ ΟΡΕΙΝΗ ΝΑΥΠΑΚΤΙΑ ΠΝΙΓΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Melpomeni έγραψε:Που ειναι η Μονη της Παναγιας της Βαρνακοβα? Διευθυνση ? τηλεφωνο?
Αντε παιδια ! αυτα δεν τα κρατανε μυστικα ! :wink:
Το τηλέφωνο που έχω είναι το : 26340 - 51030!
Το μοναστήρι είναι, αν θυμάμαι καλά, παίρνοντας το δρόμο από Ναύπακτο προς την ορεινή Ναυπακτία (ας με διορθώσουν αυτοί που θυμούνται καλύτερα). Έχει ταμπέλα! Κοντά εκεί είναι και το - πασίγνωστο πλέον - μοναστήρι των "Παπαροκάδων"!
Αν κανείς σας πάει στην Βαρνάκοβα, ας δώσει τα "αγωνιστικά" μου χαιρετίσματα στην - εξ αγχιστείας - ανηψιά μου, που έχει πάρει το όνομα Γερβασία! Από τον Απόστολο! Την μνημονεύω καθημερινά στις προσευχές μου, να την βοηθήσει ο Θεός στον αγώνα της! Και ελπίζω κάποια στιγμή, την άνοιξη, να πάω να την δω!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

PRETORIAN έγραψε:Η ΜΟΝΗ ΒΑΡΝΑΚΟΒΗΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΑΥΠΑΚΤΟ. ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ. ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΣΤΗΝ ΟΡΕΙΝΗ ΝΑΥΠΑΚΤΙΑ ΠΝΙΓΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ
Αδελφέ Χαράλαμπε αν σε βγάλει ο δρόμος σου στο Μοναστήρι, δώσε, σε παρακαλώ, τα χαιρετίσματά μου στη μοναχή Γερβασία, την ανηψιά μου!
Απόστολος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Δημοσίευση από efthumhs »

Καλημέρα...Το τηλέφωνο του μοναστηριού, για όποιον ενδιαφέρεται, είναι 2634051030. Εκεί έχουνε σε προσκυνητάρι και την πολύ θαυματουργή εικόνα της Παναγίας της Βαρνάκοβας. Τα θαύματα που επιτελεί η Παναγία μέσω της συγκεκριμένης εικόνας (και με το λαδάκι απο την εικόνα της) είναι πολλά και μεγάλα και μάλιστα στις μέρες μας. Είναι καταγεγραμένα στο βιβλίο θαυμάτων της μονής. Εκεί είχε διατελέσει ηγούμενος ένα διάστημα της ζωής του ο Όσιος Δαυίδ ο εν Ευβοία ασκήσας. Η δε μονή έχει χτιστεί απο τον Όσιο Αρσένιο, έναν τοπικό άγιο. Παραπάνω λεπτομέρειες παιδιά δυστυχώς δεν θυμάμαι... :(
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”