Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Γειά σας ! Θα ηθελα να αναφερω ενα θάυμα που μου έκανε ο Αγιος Εφραίμ της Νεας Μάκρης !

Εδω και μερικούς μήνες ειχα βγάλει κατι κοκκινα σπυράκια στο κεφάλι μου ( γνωστά κι ως καλόγριες, που τα βγάζουν και τα μωράκια) και κρατουσαν πολύ καιρό .... τα εξυνα και γινόταν πληγές , αλλα η αδερφή μου ρωτησε εναν δερματολογο και μας εδωσε ενα φαρμακο που το εβαζα αφου εκανα μπάνιο....για να μήν πολυλογώ , μιά μερα εκατσα και πηρα την εικόνα του Αγίου Εφραίμ και τον παρακάλεσα θερμά να με θεραπευσει .... οι μερες περασαν , εβαζα φάρμακο , και εδω και λίγες μέρες το κεφάλι μου είναι καθαρό , δόξα τω Θεώ! Θελω να πω , ειχα ζητησει και σε αλλους άγιους να με θεραπευσουν , αλλα νομίζω πως το θάυμα ηταν απο τον Αγιο Εφραίμ , και ευχαρίστησα αυτόν !

Νιώθω μια καποια φαγούρα μονο αλλα δεν το ξυνω το κεφάλι μου , γιατί εχω και πολλή πυτιρίδα...μάλλον και ξηροδερμία... αλλα τα σπυράκια εφυγαν οπως φαίνεται....

δόξα τω Θεώ και δόξα στον άγιο Εφραίμ!
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από panosgreece »

«Παρατεινον το ελεος Σου τοις γινοσκουσι Σε» και «και τοις μη γινωσκουσι Σε». Ακόμα «Κύριε, σωσον τους ασεβείς». (Βέβαια η Εκκλησία καλά κανόνισε να λέει «Κύριε, σωσον τους ευσεβείς...», γιατί μπορεί να βρίζουν οι ασεβείς, επειδή προσεύχονται γι' αυτούς).
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
costisk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κώστας@Αθήνα

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από costisk »

Ολοφάνερα, καθημερινά θαύματα που άλλοι τα προσπερνούν και δε θέλουν να τα δουν ή να τα παραδεχτούν. Βοήθειά σου και να είσαι πάντα καλά.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από aposal »

Θείες επεμβάσεις θεωρώ ότι γίνονται πολύ πιο συχνά απ' ότι νομίζουμε, απλά δεν συνειδητοποιούμε την προέλευσή τους.
Να 'σαι καλά Ευάγγελε και ο άγιος να σε βοηθάει πάντα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από eleimon »

Κανε ενα ταξιδακι προς τη μονη του στη Ν Μακρη να προσκυνησεις το σκηνωμα του,αξιζει τον κοπο ειναι καταπληκτικο μοναστηρι...
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από aposal »

Να οργανώσουμε εκδρομή στην Ι. Μονή του Αγίου Εφραίμ. Βρίσκω την ιδέα σου Ελπίδα (την παρέθεσες σε άλλη ενότητα) πολύ καλή.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodnot
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΟΔΩΡΑ @ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από theodnot »

Να εισαι παντα καλα και να εχεις τις ευλογιες του Αγίου Εφραίμ.
Συμφωνω απολυτα με τον Αποστολο, για την συστηματικη επεμβαση των Αγίων στην καθημερινοτητα μας, που εμεις ειτε απο απιστια ειτε απο ανοησια ... αγνοουμε.
Καλημερα σε ολους με τις ευλογιες του Αγίου. :lol:
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια , ευχομαι ο Αγιος Εφραίμ να σας ευλογεί όλους ! Ναι, θέλω πολύ να πάω στο μοναστήρι Του στην Νέα Μάκρη γιατί τον σέβομαι και τον αγαπώ πολύ! Επίσης αγαπώ παρα πολύ και τον Αγιο Λουκά τον Ιατρό , Αρχιεπίσκοπο Συμφερούπολης Κριμαίας ! Ας εχουμε τις ευλογίες όλων των Αγίων , της Παναγίας και του Κυρίου που σταυρώθηκε για τις αμαρτίες μας! Δόξάζω το ονομα του Αγίου Εφραίμ , μαζί του δοξάζω και τον Κύριο ! Πιστευω ακράδαντα οτι ο Θεός είναι κοντά μας!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25313
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από aposal »

Λείψανο του Αγίου Λουκά του Ρώσου, του γιατρού, σε πρίπτωση που δεν το γνωρίζεις, υπάρχει στην Ι. Μονή Σαγματά, κοντά στη Θήβα.
Οι Βοιωτοί τιμούν τρεις Αγίους Λουκάδες :
1. Τον όσιο Λουκά τον εν Στειρίω, ένας τοπικός άγιος που αγίασε κοντά στο Στείρι και εξ αιτίας του πολλοί, στη γύρω περιοχή, έχουν το όνομα Λουκάς.
2. Τον Αγιο Λουκά τον Ευαγγελιστή (γιατρός κι αυτός)
3. Τον Άγιο Λουκά τον Ρώσο, τον γιατρό.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Θάυμα απο τον Αγιο Εφραίμ σε μένα τον αμαρτωλο....

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Ναί το γνωρίζω ! Θα το εχω υπ'οψιν μου οποτε βρεθω στην Ιερά Μονή Σαγματά! Μην απελπίζεστε παιδιά ο Θεός είναι κοντά μας πάντα και μας περιμένει να γυρίσουμε στην στοργική αγκαλιά Του!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”